2011. március 25., 09:252011. március 25., 09:25
A MediaSind nevű román újságíró-szakszervezet – amely nemrég ahelyett, hogy a saját portáján söprögetett volna, a nem létező magyar sajtócenzúra miatt szervezett tüntetéshez is csatlakozott – ugyanis most azzal a felszólítással fordult a magyar közösséghez, hogy lesz szíves a továbbiakban tolmácsot alkalmazni a nyilvános rendezvényein. A kérés apropója, hogy március 15-én az állami Agerpres hírügynökség marosvásárhelyi tudósítója összekeverte Orbán Viktor kormányfő ünnepi üzenetét egy másik szónok beszédével, olyan gondolatokat tulajdonítva neki, amelyek nem tőle származnak.
Az ügyből majdnem diplomáciai botrány lett, az ellenzék ugyanis egy jó kis magyarellenes hőbörgésre használta fel a történetet. Az incidensért természetesen a magyarok a hibásak, ha van rajtuk sapka, ha nincs. Ha Orbán azt mondta, amit neki tulajdonítottak, azért, ha meg nem, akkor meg azért, mert nem diktálták le szabatos, irodalmi román nyelven a túlterhelt tudósítónak az eseményen elhangzottakat. A botrány kitűnően jellemzi egyrészt azt a közeget, amelyben a romániai magyaroknak létezniük kell, másrészt azt is, milyen elképzelések élnek a román sajtósokban a média szerepéről és feladatairól. Az
ugyebár föl sem merül senkiben, hogy esetleg a hírügynökség vagy az egyéb román orgánumok olyan munkatársakat alkalmazzanak, akik értik és beszélik a településen jelentős létszámban élő őshonos közösség nyelvét. Pedig meglehetősen abszurd elvárás, hogy az összes magyar rendezvényen külön technikát és humán erőforrást mozgósítsanak arra, hogy az amúgy kizárólag a saját közösségnek szánt megnyilvánulásokat szinkrontolmácsolják az ott esetleg megjelent román sajtósoknak, nehogy már esetleg meg kelljen erőltetniük magukat, aztán a megfeszített munka miatt olyan vesszőhibát vétsenek, ami miatt azonnal megindul Budapest ellen a román hadsereg.
De, mondjuk, hogy jóindulatúak vagyunk, és még ezt is megtesszük a béke érdekében. Viszonzásként azonban kíváncsian várjuk, mikor kezdi el az állami hírügynökség magyarul is tájékoztatni magyar előfizetőit, hiszen a pénzükért ők is ugyanúgy megérdemlik, hogy az anyanyelvükön jussanak hozzá a hírekhez, mint a románok. Egyébként pedig teljesen mindegy, hogy bármilyen rendezvényünkön van-e pontos és szabatos fordítás, vagy nincs. Azokat a román politikusokat, akik a magyargyűlölet szításából akarnak politikai tőkét kovácsolni, úgysem zavarják a tények, amikor ellenünk uszítanak.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!