2011. április 04., 10:002011. április 04., 10:00
A dolog érdekessége, hogy a kicsitől a nagyig mindenféle van belőlük. Ez azt jelentheti, hogy a természetes szaporulathoz az emberi tényező is jócskán hozzájárult. Olyan városi legendák terjednek mifelénk, hogy a falusi gazdák beszállítják a fölöslegessé vált kutyáikat, és a lakótelepeken eresztik szélnek őket. Az exportebek aztán szépen beilleszkednek az új környezetbe, és zavartalanul élik életüket. Kukáznak, harapnak, riogatják a sétálókat. Egyelőre több megoldási lehetőség közül is válogathatnak a tisztelt településvezetők, ám egyik sem olcsó.
Vajon a kutyák mit szólnak hozzá, hogy kirakják őket az otthonukból, és hátat fordítanak nekik azok, akikben egész addigi életükben megbíztak? Sőt mi több, állítólag ők a legjobb barátaik. Miért szelídítettek meg minket évezredekkel ezelőtt, ha most elvadítanak maguktól. Nem kell csodálkozni, kérem, ha utána harapós lesz a kedvük, és már abban sem bíznak, aki egy darab kenyeret nyújt feléjük. Ahhoz, hogy a következmények is mérséklődjenek, az okokat kell megszüntetni. Egyre több fórumon hangzik el, miről is ismerszik meg a jó gazda, hogyan kell felelősségteljesen viselkedni a kisállatokkal, vagy mennyire nem etikus az állatkínzás. Igen, az utcán sorsára hagyott házikedvenc szenved, mert megfosztják a biztonságérzetétől, és ez bármilyen furcsán hat, a négylábúaknak ugyanolyan fontos, mint nekünk, két lábon járóknak.
A tengerentúlon már etológusok foglalkoznak a témával, és a világ több országában, köztük nálunk is, törvény védi az állatok jogait. Sok a kérdés, de csak egyetlen válasz létezik: ne vállaljunk kutyát vagy más állatot, ha nem tudjuk emberségesen nevelni. Mi történne, ha a cirkuszokból elengednék az elefántokat, mert már nincsen rájuk szükségük, vagy az utcákon gazdátlan lovak szaladgálnának. Elég abszurd a kép, de nem lehetetlen. Jó szolgálatot tesz a kutya, még akkor is, ha nem húzza a szekeret. Házőrző, és riasztja a gazdáját, ha valami szokatlant észlel. Manapság sokkal többet ér az elektronikus riasztórendszereknél, hiszen áramszünetben is működik. Igaz, kér enni, de egy csont titokban még ott is akad, ahol az egész család vegetáriánus. Az pedig csak növeli a hatásfokot, ha kutyarendszert építünk ki, és az udvaron, a hátsó kertben meg a garázsban is tartunk egy hű barátot, amely politikai nézetektől függetlenül kitart mellettünk jóban-rosszban.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!