JEGYZET – Kis gunyoros fintor rontja csak a szigorú faarcot, alig látszik, nem is biztos, hogy mindenki észreveszi. A kevésbé rutinos hírhallgató ugyanis inkább a szavakra figyel, az érdekli, amit ez a nagyon fontos és komoly ember mond. Mert el akarja hinni.
2016. október 18., 19:082016. október 18., 19:08
Hinni mindent, amit hall. Hátha valóban igaz lesz belőle valami. De aki már többször csalódott, az nemcsak a kis mosolygást veszi észre, hanem a mögötte bujkáló gúnyt is. Pedig a számok most is az egeket ostromolják, ahogy teszik azt már két és fél évtizede legalább. Dragnea a kampányelőzetesét darálja, még nem nevezi kormányprogramnak, hogy is nevezné, babonás népek félnek túlságosan előre jósolgatni, csak finoman, hogy legyen is, meg ne is. Ezért a számsűrítmény. Alig követhető, olyan gyorsan sorolja, ki mindenkinek lesz jobb, sokkal jobb, ha ők kerülnek ismét kormányra.
Személyeket nem említ, mert nem miniszterelnökben gondolkodik, hanem egyeduralomban, de az élesebb fülűek kihallják a szavai mögül, hogy valójában önmagáról beszél: az eljövendő, csodatevő Dragnea-kormányról. Neki ugyanis nincs szüksége arra, hogy ajánlja magát a kormány élére – megteszik azt a szorgalmas alattvalói. Magam is többször hallottam az egyértelmű célozgatást, holott nem a szocdem szócső két propagandaadóját hallgatom, hanem az állítólagos ellentáborét.
Bármennyire is akartam volna, az állítólagos jelzőt nem tudom elhagyni, mert ha valóban olyan mérvű lesz a piros győzelem, mint amit jósolgatnak, akkor feltehetőleg sok mostani ellenfél kuncsorog majd át a győztes táborba. De addig van még több mint másfél hónap, sok víz folyik le a kisebb-nagyobb folyókon, vissza inkább a napokban előadott egetverő számokhoz. Sok beszéd szegénység, Dragnea mégsem jelentette be velősen, hogy mindenkinek jó lesz, hanem ízeire szedte a társadalmat. Hadd lássa, aki eddig nem látta, mennyire ismeri a népét, akiknek sorsa majdan a kezébe kerül. Szóval mindenki tejben és vajban fog fürdeni, de nem egyszerre. Bizonyos foglalkozásúak már 2018 elejétől, mások csak következő évben, sőt a végső egyenleget 2020-ban lehet csak meghúzni.
Nem figyeltem, kik és milyen sorrendben boldogulnak, mert nyakam rá, hogy nem lesz belőle semmi. Ez is csak olyan nagyszájú ígérgetés, mint amit minden kampányban elsütnek. Az eredménytelenséget pedig sürgősen ráfogják a gátat vető ellenfélre. De ezennel ünnepélyesen fogadom, ha legközelebb a meglévő eredményekre fognak utalni, elhiszem én is a terveiket!
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
Megnyugtató válaszok, lehetséges megoldások helyett egyre több a kérdőjel Parajdon azóta, hogy az évtizedek óta nem tapasztalt vízhozammal megáradt Korond-patak május utolsó napjaiban teljesen megtöltötte a sóbányát.
szóljon hozzá!