2012. március 07., 09:302012. március 07., 09:30
Már az én nemzedékem is mindenféle kütyükkel körülvéve nőtt fel, de a mai tízévesekhez, a digitális bennszülöttekhez képest a mi tudásunk smafu.
Nekem bizony volt mobiltelefonom tizenéves koromban, nem mondhatom hát, hogy édesanyám csakis füstjelekkel tudott engem hazahívni, ha vacsoraidő volt. Amíg azonban az első Nokiámat – tuti, hogyha nem cserélem le, ma is működne – megkaptam, sok víz folyt le a Körösön, és biza gyakran telefonáltam haza valamelyik barát otthoni, vonalas készülékéről, hogy ugyan engedjenek már el még egy órára, jó kislány vagyok.
Bár számítógépet láttam már az iskolában – ahol már a kilencvenes években működött a híres „infóterem”, ahová pénz ellenében akár külsősök is járhattak internetezni –, sőt a chat fogalmát is ismertem, de a kedvenc zenekarom dalszövegeit tizedikben az akkori udvarlóm töltötte le és nyomtatta ki nekem az internetről, én ugyanis jottányit sem értettem ehhez. Amikor egyetemre kerültem, emlékszem, voltak olyan évfolyamtársaim, akik már jól értettek a számítógéphez, én viszont sokáig abban sem voltam biztos, hogyan kell valamit elmenteni rajta.
Azóta persze kikupálódtam, más választásom nem volt. Ellenérzéseim sincsenek a dologgal kapcsolatban, hiszen a virtuális világ már az életem szerves része – a munkában és a szórakozásban, barátokkal, ismerősökkel való kapcsolattartásban egyaránt nélkülözhetetlen már. Ha egy fél órára megszakad az internetkapcsolatom, elveszettnek érzem magam.
Ha a mobiltelefonom nem látja a hálózatot, akár tízszer is ki-be kapcsolom, amíg helyre nem jön. Olyan kütyüm is van, ami a tenyeremben is elfér, és ahhoz, hogy megnézzem az e-mail címemet, csak a képernyőjét kell megérintenem. De olyan otthonosan soha nem fogom magam érezni ebben a világban, mint az utánam következő generációk – elég valószínű, hogy egy-két évtized múlva már a saját gyerekem fogja idegesen magyarázgatni nekem a legújabb cuccok használatát. De tudják mit? Nem bánom. Fára mászni úgyse tudtam soha.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.