2011. május 03., 09:212011. május 03., 09:21
Az akkori – és azonkívül számtalan más – terrortámadás kiterveléséért felelős Oszama bin Laden likvidálása nyomán most az az első számú kérdés: közelebb vezet-e a világ legkeresettebb terroristájának kiiktatása a földkerekség békéjéhez, mérföldkőnek tekinthető-e Washington boszszúja a globális terrorizmus elleni harcban. A válasz közel sem megnyugtató, pláne ha ismerjük az összefüggéseket.
Az Egyesült Államok kezében a fanatikus iszlamista már a nyolcvanas években, az afganisztáni háború idején eszköznek számított, hiszen ne feledjük: a mudzsahedinek oldalán harcoló Bin Ladent éppen az amerikai hírszerzés pénzelte a szovjet megszállók elleni küzdelemben. Később a szaúdi férfi szembeszállt pártfogóival, dzsihádot hirdetett Amerika ellen, Washington pedig még a New York-i ikertornyok lerombolása után is egyfajta propagandaeszközként, a földre szállt gonosz megtestesítőjeként kezelte az al-Kaida vezérét, olyannyira, hogy rendre az ellene folytatott hadjárattal indokolta megannyi katonai akcióját. (Talán nem véletlen, hogy az első számú terrorista kézre kerítése egy olyan szuperhatalomnak is tíz évbe tellett, mint Amerika.)
Eközben Bin Laden vitathatatlanul ikonnak számított a Nyugat ellen szentnek nevezett háborút vívó iszlám szélsőségesek szemében, viszont naivság lenne elhinni, hogy kizárólag az évek óta Pakisztánban bujkáló terroristavezér inspirálta a világ különböző pontjain merényleteket végrehajtó fanatikusokat. Többször bebizonyosodott már, hogy a különböző terroristasejtek önjáróan tevékenykednek, vezérük kiiktatása után pedig nem tűnnek el, hanem újabb, szintén dzsihádot zászlajára tűző szervezetekre oszlanak. Félő, hogy Bin Laden meggyilkolásával ez történik majd az al-Kaidával is, és a bosszú újabb bosszút szül.
A terrorizmus elleni győzelem szempontjából azonban ennél is nagyobb hiba lenne, ha a jövőre újabb mandátumra pályázó Barack Obama amerikai elnök és szövetségesei továbbra is a terroristák likvidálását, és nem a terrorizmus kiváltó okának felszámolását tekintenék vezérelvnek.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!