2011. március 30., 09:562011. március 30., 09:56
Magyarán, legfeljebb anyanyelvünk szorgalmas és folyamatos tanulójának merem nevezni magam, viszont vannak olyan sértő és bántó dolgok, amit nem tudhatok le egy kézlegyintéssel. Például sért és zavar, hogy élelmiszer-csomagolások magyar nyelvű útmutatóin ilyen szövegek olvashatók: „A termék nem tartalmaz festékek. Molyamatosan száraz és hűvös. Tartsa távol a napfényt. Fogyasztandó lehetőleg előtt.” Ebből a szövegből magyar ajkú fogyasztóként egyetlen dolgot értek meg: a gyártót távolról sem érdekli sem a magyar fogyasztó, sem az, hogy a zagyva szövegből mit ért meg. Sőt azt sejteti, hogy az élelmiszer-csomagolásra vonatkozó uniós vagy bármilyen előírást egyszerűen és olcsón letudta a „Gúgel tránszlétörrel”, mert számára a fogyasztó egyébként is csak azért van, hogy fogyasszon.
Ennél bántóbb viszont, ha többségben magyar lakosú városok közterületein olyan utcaneveket olvashatunk, mint például: „Villanytelep útca” vagy „Tűzoltók utca”, s még sorolhatnám. A jelenségre felfigyeltek már mások is, a lányom magyartanárnője például utóbb azt a házi feladatot adta diákjainak, hogy fotóval dokumentáljanak tíz olyan helyesírási hibát, amit közterületeken elhelyezett táblákról gyűjtöttek be. A diákok óriási lendülettel láttak munkához, és fölöttébb érdekes hibákat „vadásztak össze”. S most tekintsünk el az olyan „nyalánkságoktól”, hogy a piacos nénike „győkeres” hóvirágot árult, vagy a cukrász „gratulárt” a tortán, mert olyan táblát is sikerült lencsevégre kapni, amelyen helyben megvolt a feladatul kitűzött tíz hiba.
Ez a tábla egy építőtelep bejáratánál szennyezi a kilátást és a nyelvet, ilyen kifejezésekkel: „Épitesi engedely szama”, „Befezezés hátarideze”, „épites-engedély”, „Befezezési idopönt”. Illetve az is kiderül a szövegből, hogy vélhetőleg új város alakult Koloszvár néven, ami gyanítható, hogy egy másik új település – Maros Vasarheley – közelében fekszik. De tovább nem idegesítem sem az olvasókat, sem a korrektorokat, hiszen ennyiből is világosan látszik, aki a fent idézett szövegeket írta, nem tud magyarul. Márpedig a szólás úgy tartja: „Aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul!” De ne is írjon! Inkább kérjen meg egy közepes minősítéssel bíró második osztályos magyar gyereket, mert állítom, ennyi hibát nem ejtene a fent idézett szövegekben.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!