2011. március 28., 09:472011. március 28., 09:47
A felvetés a magyarországi balliberális ellenzék egyik leggyakoribb ellenérvét idézi, hiszen a határon túli új magyar állampolgárok szavazati jogát az amerikai függetlenségi háború kitörése előtti időszak egyik jelszavának megfordításával – nincs képviselet adózás nélkül – vitatják el. A felvetés demagógiafaktora igen nagy, hiszen bármely téma anyagi vonzatainak pedzegetése kiválóan alkalmas arra, hogy felszítsa a kedélyeket. Ugyanakkor mindamellett, hogy ellenérvként már megfogalmazódott: igen nagy azon született állampolgárok száma, akik nem fizetnek semmilyen adót, de mégis élhetnek választójogukkal, Antonescu felvetése ismét csak rávilágít arra a tényre, hogy a határon túliak szavazati jogát szabályozó majdani törvény megalkotásakor a lehető legkörültekintőbben kell eljárni. Ellenkező esetben súlyos konfliktusok jöhetnek létre az anyaországiak és a határon túliak között, akik az életvitelszerűen Magyarországon élőknél lényegesen kisebb mértékben viselik majd szavazatuk következményeit. Az egyébként egyértelmű, hogy Antonescu azért kötné anyagi feltételekhez a külhoniak szavazati jogát, mert azok körében történetesen nem ő és pártja a legnépszerűbb, hanem a jelenlegi államfő, Traian Băsescu. Csakhogy ebben az esetben nem ez az egyetlen megoldás: miért nem folytat a PNL olyan politikát, amellyel a határon túli románokat is meg tudja győzni arról, hogy érdemesebb rá szavazni? (Ezalatt ugyanakkor korántsem azt értem, hogy primitív, magyarellenes ámokfutást kell folytatni, ahogy azt mostanában teszi – ettől nem lesz nemzetibb a párt, csak szélsőségesebb.) Mindenesetre a budapesti kormánynak érdemes lenne megfontolnia, hogy a határon túliak ne pártlistára voksoljanak majd, hanem saját képviselőket delegáljanak az Országgyűlésbe. Hitelesebb ugyanis a képviselet, ha a nagyváradi vagy a brassói magyar érdekeit nem egy siófoki vagy budapesti honatya képviseli. Ráadásul azt az érvet is gyengítheti, hogy a Fidesz csupán saját hatalmát szeretné a határon túli voksokkal bebetonozni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!