A csokoládé gyártásának történetéről tájékozódhatnak az érdeklődők a Bonbons. Chocolat. Caramels. című kiállítás keretében a brassói Városi Civilizáció Múzeumában – írja az Agerpres.
2016. december 21., 17:142016. december 21., 17:14
A kedden megnyitott kiállításon a látogatók megtudhatják, hogyan készültek Brassóban az édességek a 19. századtól napjainkig. A tárlatban régi csomagolópapírokat, cukrászati segédeszközöket, édességmintákat mutatnak be, amelyeket régiséggyűjtőktől, a brassói üzem volt munkásaitól szereztek be. Az első édességgyártó üzem 1891-ben nyílt Brassóban. A Hesshaimer családról elnevezett Hess csokoládégyárban 1936-ban már több mint ezerféle csokoládé, bonbon, gyümölcsszörp, lekvár és egyéb termék készült. A két világháború között a Stollwerck fivérek megnyitották a második csokoládégyárat Brassóban.
A két üzem története 1948-ban ér véget. Megjelenik a Dezrobirea gyár, amelyet átvesz a román állam, míg a Stollwerck üzemet a Szovjetunió veszi el, mert az egyik részvényes német állampolgár volt – ismertette Camelia Neagoe muzeológus. A 60-as évek után a Dezrobirea gyárat átnevezik Cibónak, 1990 után négy évig a Poiana nevet viseli, amely később magánkézbe került. A gyár 2009-ben végleg bezárt, a csokoládégyártást pedig Bulgáriába helyezték át. A kiállítás célja bemutatni, feleleveníteni a fiatalabb generációk számára a brassói édességipar kezdeteit, fejlődési szakaszait és hanyatlását. A kiállítás 2017 márciusáig tekinthető meg.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!