Kerülőút. Robert Ficónak a litvánok tiltása miatt hosszabb útvonalon kellett Moszkvába utaznia
Fotó: Facebook/Robert Fico
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
2025. május 10., 09:332025. május 10., 09:33
A Reuters és a szlovák média szerint Robert Fico gépének Magyarország és Románia légterén kellett áthaladnia.
Robert Fico, aki decemberben a Kremlben találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, az egyetlen uniós vezető, aki részt vett a május 9-i moszkvai ünnepségeken, amelyeken a tervek szerint több mint 20, Putyinhoz közel álló külföldi vezető – köztük Hszi Csin-ping kínai elnök – részvételével katonai díszszemlére került sor.
A pozsonyi belügyminisztérium megerősítette, hogy Robert Fico csütörtökön Moszkvába utazott.
A radaradatok szerint
– írta a dennikn szlovák portál.
A TASR szlovák hírügynökség szerint Fico moszkvai látogatása során a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való találkozó mellett kétoldalú megbeszéléseket folytat majd Hszi Csin-ping kínai elnökkel, Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnökkel és To Lam vietnami kommunista pártfőtitkárral.
Az AirNav honlapja szerint a kormánygép csütörtök délután szállt fel a pozsonyi repülőtérről, és helyi idő szerint 22.30 körül szállt le Moszkvában.
A Reuters szerint a járatnak Magyarországon, Románián, a Fekete-tengeren, Grúzián, majd az oroszországi Dagesztánon kellett áthaladnia.
A SHOT szerint „a politikus gépének hosszú kerülőt kellett tennie Magyarország, Románia és Grúzia légterén keresztül, hogy Moszkvába érjen”.
A szlovák közszolgálati televízió is ugyanerről az útvonalról számolt be.
Gitanas Nauseda litván elnök szerdán közölte, hogy országa lezárta légterét a Robert Ficót és Aleksandar Vucic szerb elnököt Moszkvába szállító járatok előtt.
Az Oroszország és Európa között közlekedő repülőgépek rutinszerűen használják a litván légteret, amióta 2021-ben az európai légitársaságokat arra utasították, hogy a Minszk elleni büntetőintézkedések részeként kerüljék el a rövidebb, Fehéroroszországon át vezető útvonalat, válaszul arra, hogy egy harci repülőgépet küldtek a Ryanair egyik járatának leszállásra kényszerítésére.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
szóljon hozzá!