2008. április 22., 00:002008. április 22., 00:00
Loga Marius, a rendezvénynek otthont adó Octavian Stroia Koreográfia és Drámaművészeti Líceum igazgatója lapunknak elmondta, míg eddig a zene és koreográfia szakokon tanuló diákok közös versenyen mérhették össze tudásukat, idén először a koreográfia külön versenytárgyat képez, kiegészülve a színművészeti kategóriával. Száznál több diák jelentkezett koreográfia kategóriában, és közel negyven középiskolás méri össze színészi tehetségét improvizációs és szöveg-előadási gyakorlatokban. Ők egy repertoár benyújtásával jelentkezhettek, amelynek kötelezően tartalmaznia kellett három verset, két monológot, egy fabulát és egy balladát. A tantárgyversenyen színházelméleti szakemberekből és művészekből álló zsűri értékeli a diákok teljesítményét.
Nem indulnak hátránnyal a magyar diákok
Míg más országos tantárgyversenyek esetében csupán a felkészültség és nem a szakosodás a mérvadó (például a matematika szakon tanuló diákok akadály nélkül vehetnek részt a magyar nyelv és irodalom tantárgyversenyen), addig a színművészet kategóriába kizárólag dráma tagozatos középiskolások jelentkezhettek. Romániában jelenleg mintegy tíz olyan középiskola van, ahol biztosítanak ilyen típusú oktatást. Az egyetlen magyar középiskolai dráma tagozat a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban működik, ahonnan két tanuló vesz részt az országos megmérettetésen. Kérdésünkre, hogy a magyar tagozaton tanulók teljesítményét hogyan fogják objektíven elbírálni, Loga Marius elmondta: a zsűritagok között két magyar szakember is van, Bács Miklós színművész, egyetemi oktató és Sütő U. András dramaturg. Az igazgató szerint így a magyar diákok is egyenlő esélyekkel indulnak. Fazakas Misitől, a sepsiszentgyörgyi dráma tagozat vezető tanárától megtudtuk, hogy már a verseny kiírásában is megszólították a nemzeti kisebbségeket. Negatívumnak inkább azt látta, hogy a színművészeti egyetemek felvételi kritériumaihoz igazodó versenyrend nem számol a ténnyel, hogy újabban a dráma tagozatok hivatalos tantervéből hiányzik az improvizáció és beszédtechnika tantárgy. A sepsiszentgyörgyi dráma tagozatos diákok ezeket csupán választható tárgyakként tanulhatják.
Dobogóról az egyetemre?
A román oktatásügyi minisztérium javaslata szerint az a középiskolás, aki valamelyik tantárgyból első helyezést ér el országos szintű, hivatalos tantárgyversenyen, felvételi vizsga nélkül juthat be az egyetem azonos szakára. Bár a konkrét döntés a felsőoktatási intézményekre tartozik, a legtöbb egyetem valamilyen mértékben figyelembe veszi a versenyen elért kitűnő eredményeket. „Közel két hónapja készülök, a repertoárom egy része korábbi vizsgaszövegeimből állt össze. Komoly tétje van számomra a versenynek” – mondta el lapunknak Máthé Kincső, a szentgyörgyi dráma osztály diákja.
Kérdésünkre, hogy ez a kedvezmény a színművészeti tantárgyversenyen első helyezést elért diákokra is érvényes-e, Loga Marius kijelentette: ilyen irányú döntés még nem született, a kérdésben jelenleg tárgyalások folynak a tanügyminisztérium és a színművészeti egyetemek vezetői között.
Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem rektora lapunknak elmondta, tud a kezdeményezésről, de a konkrét tárgyalások még nem kezdődtek meg. Bár az oktatási minisztérium csak javaslatot tehet, és nem kötelezheti az egyetemeket, hogy el is fogadják azt, Gáspárik nem tartja elvetendőnek az ötletet, és a színészképzés népszerűsítése érdekében szorgalmazza a további hasonló versenyeket. Hatházi András színész, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Színművészeti és Televízió Karának docense nem tud a tárgyalásokról, és a dráma tagozatos középiskolai képzéssel kapcsolatban is kételyei vannak. „Azt sem tudom, mit tanulnak, de nem hiszem, hogy olyan képzésben részesülnek, ami előnyükre válhat. Évente vannak olyan felvételizőink, akik ilyen szakokon végeztek, de többségük kiesik” – jelentette ki lapunknak Hatházi.
Bonczidai Éva
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.