Vissza kellene végre térni az élő színházhoz – Erdélyi magyar teátrumok vezetői a járvány következményeiről

A nemrég Kossuth-díjat kapott Csíky András a Faust című, 2003-as előadásban, amelyet a világnapon közvetít felvételről a kolozsvári színház •  Fotó: Makra Lehel

A nemrég Kossuth-díjat kapott Csíky András a Faust című, 2003-as előadásban, amelyet a világnapon közvetít felvételről a kolozsvári színház

Fotó: Makra Lehel

Üdvös lenne, ha mielőbb újra visszatérhetnének a színházak a közönségükkel való igazi, élő kapcsolat folytatásához – fejtették ki a március 27-i színházi világnap apropóján erdélyi magyar teátrumok vezetői. Volt, aki arra is felhívta a figyelmet: a művészet nagyon megsínyli a pandémiát, Romániában pedig egy olyan „járványról” is szó van, amelyben a kultúra ellen „oltják be” a politikai szereplőket.

Kiss Judit

2021. március 27., 08:092021. március 27., 08:09

A színházi világnap apropóján mindenekelőtt arra hívnám fel a figyelmet: jó lenne, ha mielőbb megnyitnának a színházak a közönség előtt – mondta megkeresésünkre Tompa Gábor rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. „Abszurdnak tartom, hogy nagy bevásárlóközpontokban állandóan nyüzsögnek az emberek, ahogy azt is, hogyha ezer emberből kettő fertőzött, akkor lehet színházba, vendéglőbe járni, ha három, akkor már nem. Nagyon szeretném, ha a színház visszatérne eredeti rendeltetéséhez végre” – mondta a kolozsvári színház igazgatója.

A húsvéti megújulás,
feltámadás reménye

Tompa Gábor hozzátette, az általa vezetett színház úgynevezett „konzervüzemmódban” készen áll három nagyszínpadi előadással, amelyekkel bármikor a nézők elé állhat. A Hegedűs a háztetőn című darabot még alig-alig láthatta tavaly a közönség, ezenkívül a Rómeó és Júlia, valamint a Szerb Antal regénye nyomán készült Utas és holdvilág is elkészült. „Azt hiszem, a nézők is arra vágynak, hogy közös térben újra együtt lélegezhessenek a színházzal. Reméljük, hogy a húsvét szent ünnepe elhozza azt a változást, megújulást a feltámadással együtt, ami visszazökkent a kerékvágásba. Persze nem ugyanabba, ami már elmúlt, mert oda már nem lehet visszatérni, de abba a természetes, szükséges, értelmes és célszerű helyzetbe, amelyben közönség és színház nélkülözhetetlen párbeszédet folytat egymással” – fogalmazott Tompa Gábor.

Arra is kitért, a világnap apropóján a kolozsvári színház a Faust című előadást közvetíti online. „Nagy öröm számunkra, hogy az idén erdélyi színészként Csíky Andrást tüntették ki Kossuth-díjjal. Egyik igazán jelentős művésze nemcsak az erdélyi, de az egyetemes magyar színjátszásnak is. A világnapra olyan előadást választunk felvételről közvetíteni, amelyben a közönség viszontláthatja Csíky Andrást” – mondta Tompa Gábor. A színházi világnapon, szombaton 17 órától a Mihai Măniuţiu által 2003-ban rendezett Doktor Faustus tragikus históriája című előadást közvetíti a színház, a produkció főszereplője Csíky András és Bogdán Zsolt volt. Szombaton 20 órától a Tompa Gábor által 1995-ben rendezett Képmutatók cselszövését sugározzák, az előadás Mihail Bulgakov műve alapján készült.

Tompa Gábor •  Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház Galéria

Tompa Gábor

Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Egymást nem látva
egymáshoz beszélni

Szintén a színházak újranyitásának szükségességét hangsúlyozta megkeresésünkre Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója. A háromszéki város ettől a héttől kezdődően vörös zónának minősül, így ott sem tarthatnak színházi előadásokat. Októbertől mostanig személyes részvételű színházi élet zajlott Sepsiszentgyörgyön.

Idézet
Világnapi üzenetem az, hogy térjünk vissza a szemtől szembe színházhoz. Egymást nem látva egymáshoz beszélni tulajdonképpen hamis képzetet jelent. Ilyen formában nem hiteles az, ami elhangzik. A színház szemtől szembeni jelenidejűség, ahol a hangszín, a gesztus, és a tekintet szentesíti azt, amit mondunk”

– fogalmazott Bocsárdi László. Mint mondta, mindezért kétségbeesetten várja, hogy visszatérhessenek a személyes részvételű, élő előadások. „Az „élő” a kulcsszó. Az egyazon térben történő kommunikáció, kapcsolat és közlés hitelessége csorbult a járvány miatt. Nagyon fontos lenne visszatérni az élő színházhoz” – mutatott rá Bocsárdi László. Arra is kitért, hogy a világnapon az általa 2017-ben rendezett Alice című előadást közvetíti online a Tamási Áron Színház.

„Az Alice a határátlépések ikonikus története. Kezeljük akár a tinédzserkorban járó ember újszerű, traumatikus testtapasztalásának történeteként, akár az első pszichedelikus kalandjának leírásaként, vagy a világ láthatatlan dimenzióit megsejtő egyén pánikszerű öneszméléseként, mindenképp olyan történet, amelyben valaki beavatódik egy számára ismeretlen világba. Az előadás inspirációs forrása Lewis Carroll fantasztikus kisregényeinek problémafelvetése” – olvasható a produkcióról.

Bocsárdi László •  Fotó: Nemzeti Színház Galéria

Bocsárdi László

Fotó: Nemzeti Színház

Ez csak „fél színházi világnap”

Tapasztó Ernő színész, rendező, az Aradi Kamaraszínház vezetője a világnap apropóján úgy fogalmazott, számára színházi világnap azért nem különleges, mert neki minden napja színházi világnap, hiszen állandóan színházzal foglalkozik. „Az idén a pandémia miatt inkább fél színházi világnapról beszélhetünk. Kicsit olyan ez, mint a virtuális oktatás: nincs színe, szaga, íze” – mondta Tapasztó Ernő. Hozzátette, abban is reménykedik, hogy hamarosan az igazi színházi élet is beindulhat, az Aradi Kamaraszínháznak rengeteg terve van a nyárra, a továbbiakra nézve.

„Ugyanakkor a járványhelyzet sajnos a nézőket is eltávolította a színháztól, reménykedünk, hogy majd visszatérnek.

Idézet
Ha vége lesz a pandémiának, az újranyitást nem a hurráoptimizmus fogja jellemezni, hanem a problémák sokasága”

– mondta Tapasztó. Hozzátette, a világnap jó alkalom lehet arra, hogy felhívjuk a figyelmet a színház jelentőségére, annál is inkább, hogy egy éve jórészt lebénult az igazi színházi élet sok helyen, így Aradon is. „A színházat szerető közönség és az alkotók, színészek számára fontos a színház. De nemcsak róluk van szó, hanem zenészekről is, akik a járvány miatt nem tudnak megélni” – mondta Tapasztó. Kifejtette, az önkormányzati fenntartású színházak, filharmóniák meg tudtak élni, de a független szférában – például a zenészek esetében is – sajnos más a helyzet: nem sikerült segíteni ezt a kulturális szférát, és erről nagyon kevés szó esik az országos médiában.

Sok önkormányzat
közömbös a kultúra iránt

„Ez a terület a járvány alatt nem létezővé vált. Sok romániai önkormányzatot egyáltalán nem érdekel a színház, a politikai döntéshozókat más érdekli. Számukra az alkotók: színészek, képzőművészek, zenészek a társadalom piócái, vérszívói, és a politikum sok esetben nem akarja meghallani azokat a hangokat, hogy a kultúrához igenis pénz kell” – fogalmazott az Aradi Kamaraszínház vezetője. Mint mondta, a kultúrába befektetett pénz Romániában nagyon kevés, holott ez a terület nem igényel mérhetetlen pénzeszsáknyi összegeket, csak annyit, hogy önállóan, függetlenül és tisztán, szépen dolgozni tudjon. „A kultúra nem egy olyan autópálya, ami soha nem készül el, és rosszul is van megcsinálva. A kultúra olyan autópálya-szakasz, amit jól megcsinálnak valakik abból, amit kapnak. Sok önkormányzatot pedig sajnos nem érdekel a kultúra” – mondta Tapasztó. Arra is kitért,

sokan reménykednek abban, hogy Demeter András, az új kulturális államtitkár, aki maga is színész, és kiválóan ért a színházhoz, most érdemben tesz valamit azért, hogy méltányosan kezeljék a kultúrát a döntéshozók,

hogy kiderüljön: a minőségi kultúra pénzbe kerül.

Tapasztó Ernő •  Fotó: színház.hu Németh Mónika Galéria

Tapasztó Ernő

Fotó: színház.hu Németh Mónika

„Aradon például olyannyira nem érdekli az önkormányzatot a kultúra, hogy az 1817-ben épült régi színházat, Románia legrégibb kőszínházát képtelenek voltak megvenni, felújítani, jelenleg egy romhalmaz. A tulajdonos eladhatja bárkinek, így ki tudja, mi lesz a régi színház sorsa. Tehát nem kultúraépítés folyik, hanem a kultúra teljes leépítése” – mondta Tapasztó Ernő. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Aradi Kamaraszínház a járvány ideje alatt akár be is zárhatott volna, ha nem kap támogatást a magyar kormánytól. „Minket ez a támogatás tartott életben.

Idézet
Hogy egy színházat egy másik ország kultúrpolitikájának kell támogatnia, mert az az ország, ahol tevékenykedik, nem tesz semmit érte, minősíti a jelenlegi romániai kulturális viszonyokat”

– mondta Tapasztó. Úgy fogalmazott, Romániában egy olyan „járványról” is szó van, amelyben a kultúra ellen „oltják be” a politikai szereplőket. „Immunisak a kultúrára, észre sem veszik azt. Ha valaki immunis valamire, akkor már nem is tudja, hogy létezik-e, vagy sem. Ezt a kultúra iránti immunitást kellene valahogyan feloldani” – mondta Tapasztó Ernő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Egy emigrált magyar filmesnek az 1989-es „mérföldkő” vonatkozásairól szóló alkotását mutatják be

Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.

Egy emigrált magyar filmesnek az 1989-es „mérföldkő” vonatkozásairól szóló alkotását mutatják be
2024. november 09., szombat

Kolozsváron tartják a vásárhelyi nemzetközi fesztivál beharangozó koncertjét

Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.

Kolozsváron tartják a vásárhelyi nemzetközi fesztivál beharangozó koncertjét
2024. november 08., péntek

Maia Morgenstern is tanítani fog a budapesti SZFE-n induló zsidó színészképzésen

Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.

Maia Morgenstern is tanítani fog a budapesti SZFE-n induló zsidó színészképzésen
2024. november 08., péntek

Önálló életet él a könyv – bábjáték készült Molnár Vilmos Kőrösi Csoma Sándorról szóló novelláiból

Molnár Vilmos József Attila- és Márai-díjas csíkszeredai író Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei című könyvéből inspirálódott bábjáték premierjére készül a kolozsvári Puck Bábszínház.

Önálló életet él a könyv – bábjáték készült Molnár Vilmos Kőrösi Csoma Sándorról szóló novelláiból
2024. november 06., szerda

Az erdélyi metszetművészetet megreformáló alkotó műveiből nyílik kiállítás Nagyváradon

Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.

Az erdélyi metszetművészetet megreformáló alkotó műveiből nyílik kiállítás Nagyváradon
2024. november 06., szerda

Román-szerb koprodukció is versenyez az Európai Filmdíj egyik szekciójában

Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.

Román-szerb koprodukció is versenyez az Európai Filmdíj egyik szekciójában
2024. november 06., szerda

Ritka volt, hogy nő alapítson múzeumot: kiállítás nyílik az erdélyi nemesasszony életéről

Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében – közölte a sepsiszentgyörgyi múzeum.

Ritka volt, hogy nő alapítson múzeumot: kiállítás nyílik az erdélyi nemesasszony életéről
2024. november 06., szerda

A Piedone-filmekkel emlékezik születésnapja alkalmából Bud Spencerre a Duna  

Kiváló nyomozó, remek sportoló, jó a humorérzéke, szeret enni, de amihez igazán ért, azok a pofonok. Ő a legendás Bud Spencer által megformált Rizzo felügyelő, akinek kontinenseken átívelő kalandjait követhetik novemberben négy péntek estén át a Dunán.

A Piedone-filmekkel emlékezik születésnapja alkalmából Bud Spencerre a Duna  
2024. november 06., szerda

Klasszikus művek kerülnek középpontba az Interferenciák következő napjaiban

A kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál továbbra is kiemelkedő produkciókkal várja a színházszerető közönséget.

Klasszikus művek kerülnek középpontba az Interferenciák következő napjaiban
2024. november 06., szerda

Először lép színpadra Viola Gábor a vásárhelyi társulat visszatérő tagjaként

A Bocsárdi László által rendezett, Oleg és Vlagyimir Presznyakov műve alapján készült Csónak, avagy előttünk az özönvíz című előadást láthatja a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közönsége.

Először lép színpadra Viola Gábor a vásárhelyi társulat visszatérő tagjaként