Vissza kellene végre térni az élő színházhoz – Erdélyi magyar teátrumok vezetői a járvány következményeiről

Vissza kellene végre térni az élő színházhoz – Erdélyi magyar teátrumok vezetői a járvány következményeiről

A nemrég Kossuth-díjat kapott Csíky András a Faust című, 2003-as előadásban, amelyet a világnapon közvetít felvételről a kolozsvári színház

Fotó: Makra Lehel

Üdvös lenne, ha mielőbb újra visszatérhetnének a színházak a közönségükkel való igazi, élő kapcsolat folytatásához – fejtették ki a március 27-i színházi világnap apropóján erdélyi magyar teátrumok vezetői. Volt, aki arra is felhívta a figyelmet: a művészet nagyon megsínyli a pandémiát, Romániában pedig egy olyan „járványról” is szó van, amelyben a kultúra ellen „oltják be” a politikai szereplőket.

Kiss Judit

2021. március 27., 08:092021. március 27., 08:09

A színházi világnap apropóján mindenekelőtt arra hívnám fel a figyelmet: jó lenne, ha mielőbb megnyitnának a színházak a közönség előtt – mondta megkeresésünkre Tompa Gábor rendező, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. „Abszurdnak tartom, hogy nagy bevásárlóközpontokban állandóan nyüzsögnek az emberek, ahogy azt is, hogyha ezer emberből kettő fertőzött, akkor lehet színházba, vendéglőbe járni, ha három, akkor már nem. Nagyon szeretném, ha a színház visszatérne eredeti rendeltetéséhez végre” – mondta a kolozsvári színház igazgatója.

A húsvéti megújulás,
feltámadás reménye

Tompa Gábor hozzátette, az általa vezetett színház úgynevezett „konzervüzemmódban” készen áll három nagyszínpadi előadással, amelyekkel bármikor a nézők elé állhat. A Hegedűs a háztetőn című darabot még alig-alig láthatta tavaly a közönség, ezenkívül a Rómeó és Júlia, valamint a Szerb Antal regénye nyomán készült Utas és holdvilág is elkészült. „Azt hiszem, a nézők is arra vágynak, hogy közös térben újra együtt lélegezhessenek a színházzal. Reméljük, hogy a húsvét szent ünnepe elhozza azt a változást, megújulást a feltámadással együtt, ami visszazökkent a kerékvágásba. Persze nem ugyanabba, ami már elmúlt, mert oda már nem lehet visszatérni, de abba a természetes, szükséges, értelmes és célszerű helyzetbe, amelyben közönség és színház nélkülözhetetlen párbeszédet folytat egymással” – fogalmazott Tompa Gábor.

Arra is kitért, a világnap apropóján a kolozsvári színház a Faust című előadást közvetíti online. „Nagy öröm számunkra, hogy az idén erdélyi színészként Csíky Andrást tüntették ki Kossuth-díjjal. Egyik igazán jelentős művésze nemcsak az erdélyi, de az egyetemes magyar színjátszásnak is. A világnapra olyan előadást választunk felvételről közvetíteni, amelyben a közönség viszontláthatja Csíky Andrást” – mondta Tompa Gábor. A színházi világnapon, szombaton 17 órától a Mihai Măniuţiu által 2003-ban rendezett Doktor Faustus tragikus históriája című előadást közvetíti a színház, a produkció főszereplője Csíky András és Bogdán Zsolt volt. Szombaton 20 órától a Tompa Gábor által 1995-ben rendezett Képmutatók cselszövését sugározzák, az előadás Mihail Bulgakov műve alapján készült.

Galéria

Tompa Gábor

Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház

Egymást nem látva
egymáshoz beszélni

Szintén a színházak újranyitásának szükségességét hangsúlyozta megkeresésünkre Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház igazgatója. A háromszéki város ettől a héttől kezdődően vörös zónának minősül, így ott sem tarthatnak színházi előadásokat. Októbertől mostanig személyes részvételű színházi élet zajlott Sepsiszentgyörgyön.

Idézet
Világnapi üzenetem az, hogy térjünk vissza a szemtől szembe színházhoz. Egymást nem látva egymáshoz beszélni tulajdonképpen hamis képzetet jelent. Ilyen formában nem hiteles az, ami elhangzik. A színház szemtől szembeni jelenidejűség, ahol a hangszín, a gesztus, és a tekintet szentesíti azt, amit mondunk”

– fogalmazott Bocsárdi László. Mint mondta, mindezért kétségbeesetten várja, hogy visszatérhessenek a személyes részvételű, élő előadások. „Az „élő” a kulcsszó. Az egyazon térben történő kommunikáció, kapcsolat és közlés hitelessége csorbult a járvány miatt. Nagyon fontos lenne visszatérni az élő színházhoz” – mutatott rá Bocsárdi László. Arra is kitért, hogy a világnapon az általa 2017-ben rendezett Alice című előadást közvetíti online a Tamási Áron Színház.

„Az Alice a határátlépések ikonikus története. Kezeljük akár a tinédzserkorban járó ember újszerű, traumatikus testtapasztalásának történeteként, akár az első pszichedelikus kalandjának leírásaként, vagy a világ láthatatlan dimenzióit megsejtő egyén pánikszerű öneszméléseként, mindenképp olyan történet, amelyben valaki beavatódik egy számára ismeretlen világba. Az előadás inspirációs forrása Lewis Carroll fantasztikus kisregényeinek problémafelvetése” – olvasható a produkcióról.

Galéria

Bocsárdi László

Fotó: Nemzeti Színház

Ez csak „fél színházi világnap”

Tapasztó Ernő színész, rendező, az Aradi Kamaraszínház vezetője a világnap apropóján úgy fogalmazott, számára színházi világnap azért nem különleges, mert neki minden napja színházi világnap, hiszen állandóan színházzal foglalkozik. „Az idén a pandémia miatt inkább fél színházi világnapról beszélhetünk. Kicsit olyan ez, mint a virtuális oktatás: nincs színe, szaga, íze” – mondta Tapasztó Ernő. Hozzátette, abban is reménykedik, hogy hamarosan az igazi színházi élet is beindulhat, az Aradi Kamaraszínháznak rengeteg terve van a nyárra, a továbbiakra nézve.

„Ugyanakkor a járványhelyzet sajnos a nézőket is eltávolította a színháztól, reménykedünk, hogy majd visszatérnek.

Idézet
Ha vége lesz a pandémiának, az újranyitást nem a hurráoptimizmus fogja jellemezni, hanem a problémák sokasága”

– mondta Tapasztó. Hozzátette, a világnap jó alkalom lehet arra, hogy felhívjuk a figyelmet a színház jelentőségére, annál is inkább, hogy egy éve jórészt lebénult az igazi színházi élet sok helyen, így Aradon is. „A színházat szerető közönség és az alkotók, színészek számára fontos a színház. De nemcsak róluk van szó, hanem zenészekről is, akik a járvány miatt nem tudnak megélni” – mondta Tapasztó. Kifejtette, az önkormányzati fenntartású színházak, filharmóniák meg tudtak élni, de a független szférában – például a zenészek esetében is – sajnos más a helyzet: nem sikerült segíteni ezt a kulturális szférát, és erről nagyon kevés szó esik az országos médiában.

Sok önkormányzat
közömbös a kultúra iránt

„Ez a terület a járvány alatt nem létezővé vált. Sok romániai önkormányzatot egyáltalán nem érdekel a színház, a politikai döntéshozókat más érdekli. Számukra az alkotók: színészek, képzőművészek, zenészek a társadalom piócái, vérszívói, és a politikum sok esetben nem akarja meghallani azokat a hangokat, hogy a kultúrához igenis pénz kell” – fogalmazott az Aradi Kamaraszínház vezetője. Mint mondta, a kultúrába befektetett pénz Romániában nagyon kevés, holott ez a terület nem igényel mérhetetlen pénzeszsáknyi összegeket, csak annyit, hogy önállóan, függetlenül és tisztán, szépen dolgozni tudjon. „A kultúra nem egy olyan autópálya, ami soha nem készül el, és rosszul is van megcsinálva. A kultúra olyan autópálya-szakasz, amit jól megcsinálnak valakik abból, amit kapnak. Sok önkormányzatot pedig sajnos nem érdekel a kultúra” – mondta Tapasztó. Arra is kitért,

sokan reménykednek abban, hogy Demeter András, az új kulturális államtitkár, aki maga is színész, és kiválóan ért a színházhoz, most érdemben tesz valamit azért, hogy méltányosan kezeljék a kultúrát a döntéshozók,

hogy kiderüljön: a minőségi kultúra pénzbe kerül.

Galéria

Tapasztó Ernő

Fotó: színház.hu Németh Mónika

„Aradon például olyannyira nem érdekli az önkormányzatot a kultúra, hogy az 1817-ben épült régi színházat, Románia legrégibb kőszínházát képtelenek voltak megvenni, felújítani, jelenleg egy romhalmaz. A tulajdonos eladhatja bárkinek, így ki tudja, mi lesz a régi színház sorsa. Tehát nem kultúraépítés folyik, hanem a kultúra teljes leépítése” – mondta Tapasztó Ernő. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Aradi Kamaraszínház a járvány ideje alatt akár be is zárhatott volna, ha nem kap támogatást a magyar kormánytól. „Minket ez a támogatás tartott életben.

Idézet
Hogy egy színházat egy másik ország kultúrpolitikájának kell támogatnia, mert az az ország, ahol tevékenykedik, nem tesz semmit érte, minősíti a jelenlegi romániai kulturális viszonyokat”

– mondta Tapasztó. Úgy fogalmazott, Romániában egy olyan „járványról” is szó van, amelyben a kultúra ellen „oltják be” a politikai szereplőket. „Immunisak a kultúrára, észre sem veszik azt. Ha valaki immunis valamire, akkor már nem is tudja, hogy létezik-e, vagy sem. Ezt a kultúra iránti immunitást kellene valahogyan feloldani” – mondta Tapasztó Ernő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélte a szakmai kuratórium az idén alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat – jelentette be csütörtökön a Látó szépirodalmi folyóirat.

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat
2024. április 11., csütörtök

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján

Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő.

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján
2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján
2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók