Fotó: Biró István
Az idei évad kezdetekor bemutatott, Andrei ªerban rendezte Ványa bácsi a 2007-es év színházi teljesítményeit díjazó jelölések nyilvánosságra hozatalakor már nagy esélyesnek számított: a legjobb elõadás, legjobb rendezõ, legjobb férfi fõszereplõ kategóriák mellett a díszlet-jelmez és pályakezdõ színész kategóriákban is felterjesztették. A Cristina Modreanu kritikus, Dragoº Buhagiar díszlettervezõ, Sanda Manu rendezõ, Rodica Negrea színésznõ és Victor Scoradeþ kritikus alkotta zsûri Hatházi Andrást az Ivan Petrovics Vojnyickij (Ványa) szerepében nyújtott alakításáért legjobb férfi fõszereplõ díjával és Andrei ªerbant a legjobb rendezésért odaítélt elismeréssel jutalmazta, míg a 2007-es év legjobb elõadásaként Csehov Ványa bácsiját nevezte meg.
Hatházi Andrást az elmúlt években már harmadik alkalommal jelölte legjobb férfi fõszereplõ díjára az UNITER: 2006-ban a Mihai Manutiu rendezte Büchner Woyzeckjében alakított Bolond és Ezreddobos szerepekért, 2007-ben a Kolozsvári Nemzeti Színházban Andrei ªerban rendezésében Sarah Kane Megtisztulva címû elõadásban Tinker szerepéért terjesztették fel a díjra. „Tavaly, a Nagyszebenben megtartott gála után azt mondtam a lányomnak, ha harmadik alkalommal is jelölnek, õt is magammal viszem a díjátadásra. Azt akkor még én sem gondoltam, hogy ez ilyen hamar bekövetkezik” – mondta el lapunknak a díjátadó után Hatházi András, aki Maia Morgensterntõl vette át hétfõn este az elismerést. Beszédében – mivel senkit sem akart kifelejteni a felsorolásból – mindenkinek megköszönte az elismerést, hozzátéve: ugyanúgy dolgozik tovább ezentúl is, mint ahogy eddig tette.
Egyébként a romániai színházi világ Oscar-gálájaként is emlegetett díjátadó körül idén nem zajlott olyan szintû vita, mint tavaly, amikor Andrei ªerban visszautasította a jelölést, és a zsûribõl is többen visszaléptek. Az Amerikai Egyesült Államokban élõ rendezõ a zsûri, valamint a színházi szövetség kompetenciáját kérdõjelezte meg tavaly. Idén elõzetes botrányok nélkül zajlott a gála, bár az ünnepélyes átadásról távol maradó Andrei ªerban a legjobb rendezõnek szánt díj átvételéhez írt levelében kifejtette: az elõzetes sajtóhírekkel ellentétben nem kért elnézést az UNITER-tõl, és felhívta a figyelmet, miszerint méltánytalannak tartja, hogy Bogdán Zsolt, Bíró József és Kézdi Imola teljesítményét figyelmen kívül hagyta a jelölõ grémium.
A nagyszebeni Radu Stanca Színházban bemutatott Faust címû elõadás (rendezõ Silviu Purcãrete) díszletéért díjazott Helmut Stürmer szintén ezt emelte ki a gálán felolvasott levelében: szerinte egy-egy elõadás díjazásakor az alkotók mindegyikét elismerés illeti. Mint ismeretes, Silviu Purcãrete Faust rendezését a legjobb elõadás díjára jelölte az UNITER, Ofelia Popiit Faust szerepéért a legjobb fõszereplõnõnek járó elismerésért, valamint Helmut Stürmert a legjobb díszlettervért terjesztették fel.
Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója egyéb elfoglaltságai miatt szintén nem jelent meg a díjkiosztón, így levélben köszönte meg a legjobb elõadásért odaítélt díjat. Tompa Ionesco egyik szereplõjét idézte, mondván: „egyik szemem sír, a másik kettõ pedig meghatódik”. A színház igazgatója utalt rá, hogy a Ványa bácsi elõadás bemutatója után rövid idõvel másik nagyszerû produkciót mutatott be a színház – a Silviu Purcãrete rendezte Gianni Schicchi címû operát –, amelyet meg sem tekintett a színházi szövetség jelölõ zsûrije. „Az egyik megmenekült, a másik viszont elkárhozott” – idézte Beckett Godot-ra várva címû drámájából Vladimirt Tompa.
„Hála Istennek, kimaradtam az UNITER körüli vitákból. A színházi szövetség egy szervezet, amelynek munkáját egyesek elismerik, mások ellenzik. A díjkiosztó gálán felolvasott levelek tartalmával egyetértek, hiszen ahogyan Helmut Stürmer fogalmazott: egy-egy elõadás létrejöttének nemcsak egyik alkotó fontos része, hanem mindannyian” – fogalmazott a Krónikának Hatházi András (képünkön). Azon kérdésünkre, miszerint az UNITER elismerése milyen változást jelent a továbbiakban, Hatházi elmondta: ugyanúgy dolgozik tovább, mint eddig. „Ahogy a díj átvételekor is mondtam: tantervet kell készítenem, és a további szerepeimre kell koncentrálnom” – mondta a színész, aki a Babeº–Bolyai Tudományegyetem színházmûvészeti tanszékén a magyar tagozat vezetõje. Hozzátette: egy-egy díj odaítélésekor nem az alkotó változik meg, hanem a környezet tekint másképpen a díjazottra.
Hatházi András szerint nehéz megjósolni, hogy ezentúl a közönség nagyobb odafigyeléssel fordul-e majd az idén díjazott elõadás felé, hiszen a Ványa bácsit jelenleg is folyamatosan telt házzal játsszák. „Annyira zsúfolt a kolozsvári színház mûsora, hogy havonta kétszer játsszuk csak a Ványát. Úgy gondolom, még hat év múlva is lesznek annyian kíváncsiak az elõadásra, hogy megteljen a nézõtér. Feltételezem, a színház számára marketingszempontból is fontos, hogy díjazták az elõadást, és a díjazottak és a jelöltek megjelölésével reklámozzák ezentúl a produkciót” – tette hozzá Hatházi.
K. B.
UNITER-díjak, 2008
Legjobb elõadás: Ványa bácsi – Kolozsvári Állami Magyar Színház
Legjobb rendezés: Andrei ªerban – a Kolozsvári Állami Magyar Színház Ványa bácsi címû elõadásának rendezése
Legjobb férfi fõszereplõ: Hatházi András – Ivan Petrovics Vojnyickij (Ványa) szerepéért a Kolozsvári Állami Magyar Színház Ványa bácsi címû elõadásában
Legjobb nõi fõszereplõ: Ofelia Popii – Mefisto alakításáért a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház Faust címû elõadásában
Legjobb férfi mellékszereplõ: Ovidiu Ghiniþã – az Apa alakításáért az aradi Ioan Slavici Színház Õszi álom (Vis Toamna) címû elõadásában
Legjobb nõi mellékszereplõ: Dana Dogaru – az Anya/Japán pincérnõ alakításáért a bukaresti Metropolis Színház Áldozatjáték (În rolul victimei) címû elõadásában
Legjobb pályakezdõ: Cristina Casian – Améli alakításáért a bukaresti ACT Színház Améli sóhaja (Amalia respirã adânc) címû elõadásában
Legjobb díszlet: Helmut Stürmer – a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház Faust címû elõadásának díszlete
Legjobb rádiószínházi elõadás: Másnapos Isten (Dumnezeul de a doua zi) – Corneliu Mimi Brãnescu darabja Claudiu Goga rendezésében, Nemzeti Rádiószínház
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.