Fotó: A szerző felvétele
2009. január 13., 23:102009. január 13., 23:10
A kezdeményezés a tél tematikája köré épül. „Úgy gondoltuk, a művészetek rajongóinak nyújtunk valami többletélményt. A főtér környéke igazi muzeális-művészeti központ. Itt van ugyanis a nemrég felújított tűzoltótorony, a filharmónia épülete és az Erdős-emlékház is. A Ruha István nevét viselő sétány több szórakozási lehetőséget nyújthat így a közönségnek” – fogalmazott Felicia Grigorescu, a múzeum művészeti osztályának vezetője. A szakember szerint ezzel a kezdeményezéssel azoknak szeretnének kedvezni, akik egy kicsivel hamarabb érkeznek a szimfonikus koncertekre vagy a filharmónia egyéb rendezvényeire, így nem kell hiába ácsorogniuk az előcsarnokban. „Akik cigarettaszünetet tartanak, vagy előbb jönnek, netán később távoznak, ne töltsék hiába az időt. A koncertteremmel szembeni Erdős-emlékház alsó két termében téli koncepciójú kiállítást rendeztünk be. A tárlat a Téli koncert címet kapta, mert a napi program mellett, a filharmónia koncertjei előtt, azaz délután 6-tól, az előadások szüneteiben és utánuk is megtekinthető a tárlat – részletezte a Krónika kérdésére az osztályvezető. – Az alapgondolat az volt, hogy az idő ne teljen hiába a várakozók számára. Összekötöttük a két műfaj kínálatát. Hangulatos, élménydús kikapcsolódást nyújt például megtekinteni a festményeket a zenei rendezvények szünetében.”
Nagyrészt festmények, rajzok kaptak helyet a kétszobányi kiállítóteremben, de látható itt performansz és szobor is. A hangulat a tematikából adódóan téli. Mindenütt a fehér és a világos színek dominálnak. Az ablak mellett egy kollázs kapott helyet, amely egy székről a plafon felé törő pergamentekercs. A kompozíció érdekessége, hogy lezáratlanságával minden irányba a végtelen felé tart. Az összkép része egy fehérre festett támlásszék is, amely nyomokban festmény és kéziratdarabokat tartalmaz. Ez a kiállítási darab Minerva Radu Mărginean szatmári művész munkája.
„Minden kiállított tárgy a múzeum tulajdona. A munkák nagy részét kortárs szatmári művészek készítették, de van olyan is, ami az ország más részéből vagy külföldről került hozzánk.” Németországból Dorotheia Fleiss, Magyarországról Mayer Berta, Szatmárról pedig Lola Scripor, Szatmári Ágnes, Silvia Gloria Opriţa és Petkes József munkáit láthatja a közönség. A tárlat január végéig tekinthető meg.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.