A kolozsvári színművészeti egyetem Erdély minden részéből várja a jelentkezőket a július közepén szervezett felvételire
Fotó: BBTE színház szak/Facebook
Részben online, részben személyes részvételű felvételit hirdet a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház- és Filmművészeti Kara, amely minden régióból várja a jelentkezőket. Váta Lóránd, a színművészet szak most induló évfolyamának osztályvezető tanára a Krónikának elmondta, képzésük nagyon színes, hitvallása pedig az, hogy a tanításban mérhetetlenül fontos a tanár-diák viszony alakulása.
2020. június 20., 21:142020. június 20., 21:14
2020. június 20., 21:182020. június 20., 21:18
Erdély középső, nyugati részén, szórványvidékeken élő fiatalokat, de természetesen a Székelyföldről is vár jelentkezőket a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház- és Filmművészet Kara, amely színészképzés és teatrológia szakon tart részben online felvételit július 14-én és 15-én. Színművészet szakon 10 ingyenes és 5 fizetéses, teatrológia szakon 7 ingyenes és 3 fizetéses hely áll a magyar anyanyelvű jelentkezők rendelkezésére.
Váta Lóránd, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze, a színművészet szak most induló évfolyamának osztályvezető tanára a Krónikának elmondta, az egyetem természetesen alkalmazkodik a járványügyi intézkedésekhez, de mivel gyakorlati művészeti képzésről van szó, nem lehet csupán internetes, online vizsgákat tartani, mint annyi más szak esetében.
„Kompromisszumos megoldás született, ami a magyar tagozat ötlete volt, de a román tagozat is átvette. Kétfordulós a vizsga, az első forduló kizáró jellegű online rész lesz, a második személyes részvételű megmérettetés” – mondta az osztályvezető. Mint kifejtette,
A bemutatkozás második részében két anyagot kell online beküldeni: legalább egyet a kötelező repertoárból (kijelölt monológok, prózák, versek), és egy dalt a saját repertoárból: ezt lehet kísérettel vagy anélkül, tánccal vagy tánc nélkül. A videó harmadik része motivációs kompozíció, ez lehet ének, tánc, bármi, amiről a felvételiző azt érzi: ezzel meg tudja győzni a felvételi bizottságot.
– mondta az osztályvezető tanár.
Váta Lóránd, aki 2016 óta tanít az egyetemen, azt is kifejtette, a jelentkezők száma minden évben változó, a fizetéses helyeket az utóbbi években majdnem minden alkalommal újraosztással át tudták alakítani ingyenes helyekké. „A felvételizők száma kicsit attól is függ, hogy ki a tutora az illető évfolyamnak. Bizonyos osztályvezetők több, mások kevesebb jelentkezőt vonzanak. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ebben az évben hogy alakul ez az arány” – fogalmazott az osztályvezető.
Hozzátette, ő megpróbálja megszólítani a szatmári, partiumi, bánsági, nyugat-erdélyi régiók, a szórványvidékek fiatalságát, hiszen földrajzi értelemben közelebb van hozzájuk Kolozsvár, mint Vásárhely. Persze a felhívás székelyföldieknek is szól, de földrajzi okokból ők inkább a marosvásárhelyi színi felé irányulnak. Váta Lóránd azt is kiemelte,
„Jó példa erre a mozgásképzés: klasszikus balett, steptánc-alapok, kontakttánc, a debreceni Gemza Péter koreográfus, színigazgató vezette mozgásszínház alapjai – ez mind szerepel a képzésben.
Gemza Péter is tanít nálunk, Tompa Andrea, Herzog Noémi színikritikus, Visky András drámaíró – ők mind nagy nevek teatrológiában, pedagógiában, színházban” – ecsetelte az osztályvezető. Arra is kitért, ének szempontjából is erős a kolozsvári színi, Incze G. Katalin, aki hangképzés-pedagógus, korrepetitor, karmester szintén oktatja a hallgatókat.
„Vannak szemesztereink, ahol pontosan meg van határozva, hogy mit tanulnak: van magyar kuplé szemeszter, magyar sanzon szemeszter, Gershwin-szemeszter is. Három szemeszterben is tartottunk Incze G. Katalinnal olyan vizsgát, ahol ő az énekrészt vezette, én meg a koreográfia részt, és ebből egész kis előadások születtek” – részletezte.
Váta Lóránd beszédhangképzést oktat és színpadi táncot, következő tanévben valószínűleg színészmesterséget is fog tanítani.
– fogalmazott Váta. Kifejtette, a színi olyan művészeti egyetem, ahol a hallgató fantáziájával dolgoznak, a diák felszabadultságával, és bár ő szigorú a diákjaival, de baráti viszonyt alakít ki a fiatalokkal. „A diáknak éreznie kell, hogy a tanár fogja a kezét. A fiatalok családi környezetből kerülnek ki, ide jönnek a „nagyvilágba”, a művészeti egyetemre, ahol szárnyalniuk kell. Ezért az osztályvezető egy kicsit a diákok „szülője” kell hogy legyen” – mondta a színművész.
A színészképzés és teatrológia szak felvételi naptára szerint július 9–13. között történik a beiratkozás mindkét szakon, július 14-én a teatrológus szakra jelentkezők motivációs leveleinek értékelése, július 15-én az eredmények kifüggesztése a teatrológia szakon. A színművészetisek számára július 14-én tartják az első fordulót, július 15-én a második fordulót, amely egyéni jellegű vizsga a felvételiztető bizottság jelenlétében. Július 16-án függesztik ki az eredményeket. A teatrológia szakon az osztályvezető tanár Bogdán Zenkő. Június 15. és július 13. között online felkészítőket tartanak a felvételizők számára: színészet szakon Palocsay Kisó Kata, Szilágyi-Palkó Csaba, Kozma Gábor Viktor, Oláh Boglárka, Köllő Csongor, valamint a következő színészosztály irányítója, Váta Lóránd fog többször találkozni a jövendő diákokkal a virtuális térben. Részletek, friss információk az egyetem honlapján, valamint Facebook-oldalán találhatóak.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!