Fotó: Rompres
2008. április 24., 00:002008. április 24., 00:00
A 2006-ban irodalmi Nobel-díjjal kitüntetett Orhan Pamuk (képünkön) tegnap érkezett Bukarestbe, ahol a Bukaresti Egyetem Doctor Honoris Causa címével tüntették ki, majd romániai olvasóival találkozott.
A fehér kastély, Hó és más világhírû regények szerzõjét tegnap ünnepi ceremónia keretében avatta díszdoktorává a Bukaresti Egyetem, a címet Ioan Pânzaru rektor adta át. Luminiþa Munteanu, az idegen nyelv kar vezetõje, Pamuk román fordítója laudációjában a szerzõ regényeinek többszólamúságát emelte ki, és felhívta a figyelmet a labirintusszerû mondatokra, amelyek egyféle idõtlenségérzést keltenek az olvasóban. Az ünnepséget követõ sajtótájékoztatón Pamuk kijelentette: egyszerûen csak szép könyveket szeretne írni. „Leginkább írónak tartom magam, és nem politikai írónak. Nem szeretnék politikus lenni” – tette hozzá. Mint mondta, számára sem ellenõrizhetõ, hogyan értelmezik regényeit európai, amerikai, indiai, kínai vagy japán olvasói, a törökországi valóságból, az iszlámból vagy az ország jelentõs katonai múltjából kiindulva fejtik meg.
A török–kurd konfliktus kapcsán az író hangsúlyozta a szólásszabadság biztosításának szükségességét, kijelentve: kizárólag a demokrácia és a szólásszabadság jelenthet megoldást a jelenlegi helyzetre. „A könyveimmel kapcsolatban nem táplálok utópisztikus reményeket. Természetesen én is szeretném, hogy Törökország bejusson az Európai Unióba, szeretem az etikát, a morált, szeretnék segíteni az embereken, de mindezek csak az írás után következnek” – nyilatkozta Pamuk.
A világhírû író tegnap az Atheneumban találkozott olvasóival, az esemény házigazdája Emil Hurezeanu Herder-díjas publicista volt. Pamuk ma 18 órától a Diverta Magheru könyvesboltban dedikál, majd a Curtea Veche Könyvkiadó meghívottjaival együtt koktélpartin vesz részt a Clubul ãranuluiban.
Bonczidai Éva
Törökország
Orhan Pamuk 1952-ben született Isztambulban, a török posztmodern irodalom vezetõ alakja. Újságírás szakon végzett az Isztambuli Egyetemen 1977-ben. 2005-ben különbözõ török szervezetek ügyvédei perbe fogták, miután Pamuk az egyik svájci újságnak nyilatkozott az 1915–
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.