Gabriela von Habsburg főhercegnő acélból készült művei „organikusak és költőiek”
Fotó: Kunsthaus 7B
Gabriela von Habsburg főhercegnő műveiből nyílik kiállítás a Szeben megyei Kisdisznódon június 20-án, a „Spațiu între – In Between” (Térköz) című szabadtéri tárlat szeptember 5-ig lesz látogatható.
2021. június 08., 16:412021. június 08., 16:41
2021. június 08., 16:422021. június 08., 16:42
IV. Károly, az utolsó osztrák császár és magyar király unokája, Gabriela von Habsburg főhercegnő Németországban élő művész, akinek szobrait és litográfiáit a Kunsthaus 7B szebeni művészeti galéria mutatja be.
Amint a művésznő honlapján, a habsburg.de oldalon olvasható, Gabriela von Habsburg azt vallja: „a befogadó számára új szempontokat kell teremteni, hogy új perspektívákat ismerhessen meg és hogy a számára otthonosat teljesen más szemszögből szemlélhesse”.
Gabriela főhercegnő június 20-án nyitja meg a kiállítást Kisdisznódon – közölte a HÍD Szebeni Magyar Ház. Idézik Oana Ionelt, a kiállítás bukaresti kurátorát, aki kifejti, nagyon büszkék arra, hogy a főhercegnő spontán módon elfogadta meghívásukat.
„Rozsdamentes acélból készült művei meglepően organikusak és költőiesek, nagyon jól illeszkednek az erdélyi tájba” – fogalmaz a kurátor. Kifejti, a főhercegnő nemzetközileg elismert művész, akinek kiállításai és szabadtéri szobrai megtalálhatóak a világ különböző pontjain, művei különleges poézissel bírnak, ugyanakkor konstruktivista geometriát hordoznak. A kisdisznódi kiállítás megnyitó ünnepsége közép-európai társadalmi esemény, ahol jeles személyiségek, gyűjtők és műértők találkoznak, a nemesi családok képviselőit Csehországból, Németországból, Svájcból, Olaszországból, Ausztriából, Magyarországról és Romániából várják. A román királyi családot, Sofia román királyi hercegnő képviseli.
– fogalmaz Thomas Emmerling német műgyűjtő, a kisdisznódi Kunsthaus 7B igazgatója.
A kiállítás több mint 20 szobrot és kültéri emlékművet, valamint litográfiákat mutat be.
„Gabriela von Habsburg művészetfilozófiájában a térköznek megvan a maga jellege és része az egész műalkotásban” – írja Elmar Zorn német műkritikus, aki várhatóan eljön majd a megnyitóra. Oana Ionel kurátor szerint a kiállítás fő gondolata, hogy Románia „térköz” Róma és Bizánc, Nyugat és Kelet között. A rendezvény szervezői Luzernből, Párizsból, Münchenből, Firenzéből és Bécsből várnak vendégeket.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
szóljon hozzá!