Fotó: Krónika
„A Télikertben darabokra téptük egymást, és építettünk ebből egy őrült világot. Lelkesedés, feszültség, viták, sok-sok nevetés és mindenekelőtt játék. Mélységes iróniával közelítettünk mindenhez: a drámában megjelenő történethez, magunkhoz, a játékunkhoz, saját történeteinkhez, saját érzelmeinkhez. (…) Számunkra ebben a történetben minden kapcsolat szélsőséges. Két ember őrülten szereti egymást, miközben minden pillanatban élve boncolják egymás lelkét. Másik két ember borzongással figyeli őket, míg őszinteségre nem kényszerülnek csupán a látottak hatására” – így szól Yorick csapatának kollektív vallomása a Télikert című előadásról.
A marosvásárhelyi kísérleti színház közönsége hétvégén Láng Zsolt-drámát láthatott a színpadon, ami csak azért is eseményszámba menő, mert a városban, ahol a szerző közel két évtizede él és dolgozik, még soha nem játszottak Láng-darabot. A némiképp szokványos történetű darab – két család együtt bulizik, és eközben mindenkiből kibújik a kisördög, felfedik egymás előtt valódi, ellentmondásos énjüket, gyötrelmes párkapcsolatukat – paravánja mögött egy torokszorító, látványszínházi elemekből – hangos zenéből, nyaktörő színpadi mozgásból, hatásos gesztusokból, extrém helyzetekből – szőtt második dráma is lejátszódik. A nézőnek előadás közben vagy sikerül dekódolnia ezt a második színjátékot, vagy nem. Azt lehet képzelni ugyanis, hogy az egyik házaspár gyereke, egy kamasz lány őrült gondolatainak, vágyainak a kivetítődései csupán a kígyószerűen tekergőző kimérák, akik az előadás végén elpusztítják a lányt. Ám a műsorfüzetként szolgáló CD, melyet értelemszerűen az előadásról hazaérve tanulmányozhat át a néző, egyértelműen rávilágít arra, hogy szerencsejáték-függőség áldozatává válik szemünk előtt a lány, és ettől utólag még sokkal izgalmasabbá válik a második sík. Ezek a szörnyetegek nem szerepelnek Láng Zsolt darabjában. Viszont jelenlétüktől válik hátborzongatóvá az előadás. Ha valahol igen, akkor itt igencsak tetten érhető a dramaturg és a rendező összjátéka, sikeres, alkotó beavatkozása az eredeti darabba.
A Télikertet rendezőként László Csaba jegyzi, az előadás dramaturgja Tatár Ágota. Funkcionálisak, izgalmasak Lukácsy Ildikó díszletei, jelmezei. A szereplők: Kónya Ütő Bence, Kiss Bora, Vass Csaba, Ferencz Réka, Derzsi Tímea, Mihály Alpár Szilárd, Horváth Gyula Antal, Barakonyi Gergő, Mosu Norbert, Bekő Fóri Zenkő – a Marosvásárhelyi Színházművészeti Egyetem harmadéves diákjai. Erősségük fiatalságukban, fizikai teljesítőképességükben rejlik, amikor szinte légtornászi mutatványokat produkálnak kimérákként – bár amikor a puszta jelenlétükkel, szövegmondásukkal kell betölteniük a játékszínt, mutatkozik néhány, kezdőkre jellemző egyenetlenség. Ám ez keveset változtat az egészében véve katartikus színházi élményt nyújtani képes előadás értékén.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.