Fotó: A szerző felvétele
2008. november 17., 16:002008. november 17., 16:00
Az elmúlt nyolc évben írt tárcáiból válogatott egy kötetrevalót Fekete Vince kézdivásárhelyi író, költő: Udvartér című új könyvében hét ciklusba rendezve a Krónika, majd a Háromszék hasábjain megjelent negyvenkilenc publicisztikai írása olvasható. A kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház kistermében Farkas Árpád költő, a Háromszék napilap főszerkesztője méltatta a kötetet, aki szerint Fekete Vince történetei messze meghaladják a publicisztikai írás vagy a hírlapi tárca határait, és szépirodalmi igénnyel mutatnak be egy sajátos kisvárosi miliőt - az olvasó megismerheti egy-egy udvartér lakóit és történeteiket.
\"Az udvartér utcává alakult udvar neve Kézdivásárhelyen. Udvarterek valószínűleg más székely városokban is voltak, de a városrendezések következtében eltűntek. Kézdivásárhelyen 1960-ban még hetvenegy udvartér létezett, többségük a város főteréről nyílt. (...) Az udvarteret a benne lakók családnevéről emlegették, később, mivel sok idegen is bekerült az udvari közösségekbe, a város vezetősége számokkal jelölte meg az udvartereket. (...) Egy-egy udvartér területén legtöbbször tíz-tizenkét lakóépület áll.\" (Magyar néprajzi lexikon) |
Az Udvartér egy kötetnyi pletyka, hiszen a történetek egy kis közösség mindennapjait idézik fel a székelyek sajátos fogalmazásában, és az esetenként fanyar humorba csomagolt kisnovellák, a cinizmussal átitatott tárcák azt sugallják, hogy érdemes élni, az élet úgy szép, ahogy van - vélekedett Farkas Árpád. \"A pletykálás életforma egy kisvárosban, és aki nem pletykál, az is mindig szívesen meghallgat egy-egy történetet. Nem is csoda, hiszen nem vagyunk négy fal közé bezárva, közösségben élünk, és ismernünk kell annak történeteit\" - mondta az író, akinek felolvasott szövegeiben megelevenedett a Pestre szakadt székely munkás figurája, a kocsmai beszólásokat felvonultató írásának egymondatosai pedig hiteles képet festettek a mulatozó székelyről. Fekete Vincének a kisvárosi társadalom mindennapjaiba betekintést nyújtó, a Kaláka könyvek sorozatban megjelent kötete akár humoros szociológiai tanulmányként is olvasható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.