2008. november 21., 07:012008. november 21., 07:01
Ezzel egy idõben, a korszak forrongó politikai élete és a bûnvádi eljárás során felmerült ellentmondások hatására kialakult a két elítélttel szimpatizáló mozgalom, amely hét év alatt világszerte elterjedt.
Giuseppe Massa, az elõadás író-rendezõje a történelmi tények bemutatására három dramaturgiai és költõi teret jelöl ki: a közönség, amely közvetve éli meg a tragédiát, a mészárlók, akik beteljesítik a tragédiát, és az áldozatok, akik saját életükkel fizetnek. A történelmi kontextusról lemondva, a minimális díszlet és a hétköznapi jelmezek segítségével Massa kortárs történetként tálalja a cselekményt. A harmincéves Giuseppe Massa íróként, színészként és rendezõként is sikerrel szerepelt számos olasz és európai fesztiválon.
A palermói színház barokk épületét a 19. században építették Pietro Cutrera zeneszerzõ, zenész javaslatára, végül Giuseppe Garibaldi hadvezérnek ajánlották, aki 1862. június 28-án a színház egyik páholyából tartotta meg híres beszédét, melynek tetõfokán felhangzott a „Róma vagy a halál” kiáltás. Az 1943-as bombázások és az 1968-as földrengés idején az épület súlyosan megrongálódott, majd 1983-ban a palermói önkormányzat megvásárolta a romos játszóhelyet, és kulturális egyesületek gondjaira bízta.
A Teatro Garibaldi 2000-ben Taorminában vált az Európai Színházi Unió tagjává, majd 2001-ben megszervezte az Európai Színházi Unió 10. Fesztiválját. 2005-ben a Franco Scaldati társulatával, a Cuticchio Mûvész Fiakkal, Teates és a Szabad Színházzal közösen megalapította az Öt Mûvészszínház nevû társulást.
Az olasz elõadást pénteken és szombaton 19 órától láthatja a kolozsvári közönség, szombaton 11 órakor a színház emeleti elõcsarnokában megszervezett beszélgetésen is találkozhatnak az érdeklõdõk a palermói alkotókkal.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.