2008. december 01., 18:112008. december 01., 18:11
A tavasszal indult Egyetemzene, vagyis a hazai felsőoktatási intézményekben szervezett előadássorozat után ugyanis ezúttal gyerekeknek zenél Bogányi Gergely. A Gödöllői Királyi Kastélyban rendezett hatrészes koncertsorozatát Út a zenéhez címmel vetíti az m2. Az adásonként ötven perces műsorban a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas művész zongorázik, és a számára fontos és kedves zeneművekről beszél. Nem műelemzéseket hallhatnak a nézők, hanem személyes gondolatokat, amelyek elindíthatják a zenehallgatókat – elsősorban a fiatalokat, de minden érdeklődőt – a klasszikus zene befogadása és szeretete felé.
A 34 éves Bogányi Gergely Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész. Négyévesen kezdett zongorázni, zenei tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, a helsinki Sibelius Akadémián és az Egyesült Államokban végezte. Mára a világ hangversenytermeinek egyik kedvelt művésze. Önálló lemezfelvételei jelentek meg Mozart-, Liszt- és Chopin-zongoraművekkel. |
„Hihetetlen, hogy milyen mélyen tudnak ezek a pici gyermekek érezni. Én magam tapasztaltam az egyik koncerten, a Gödöllői kastélyban. Az Erlköniget játszottam, a Rémkirályt. Elmondtam nagyon röviden, hogy mi a vers, és hogyan zenésítette meg Schubert. A darab végén döbbenten figyeltek, és kérdezték: Meghalt a kisfiú?” – mesélte nemrég a Záróra vendégeként Bogányi Gergely. Utalt arra: a zeneművekről és a szerzőikről ugyanúgy beszél a gyerekeknek, mint a felnőtteknek. Nem tesz különbséget, hiszen „a zene az első, a legfontosabb, és a zene az ugyanaz”.
A következő adásokban Liszt-, Bach- és Mozart-darabokat, illetve átiratokat hallhatnak a nézők. Ahogy Horváth Tünde, a műsor szerkesztője elmondta: Bogányi Gergely kifejezetten nagy műsort ad, számos nehéz, technikás zenemű hallható a televíziós koncerteken.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.