A művészetet bátran lehet simogatni, mert visszasimogat. Darvay Tünde alkotása
Egyes képzőművészeket nemhogy elkedvetlenítette volna, de még inkább alkotásra ösztönzi az egy éve tartó járványhelyzet okozta korlátozott életmód, mások számára pedig bénítóan hat. Két erdélyi és egy magyarországi művészt kérdeztünk az alkotásról, akik elmondták, valamennyiüknek hiányzik a közönség visszajelzése.
2021. február 21., 20:002021. február 21., 20:00
Ösztönzően hatott, hat a képzőművészekre az egy éve tartó járványhelyzet, vagy pedig akadályozza alkotómunkájukat, hiszen leszűkültek a lehetőségeik, nem nagyon mutatkozhattak, mutatkozhatnak be élőben alkotásaikkal a közönség előtt? – többek között ezt kérdeztük két kolozsvári, valamint egy magyarországi képzőművésztől. Darvay Tünde és Jánosi Andrea a kincses városban él, Bárány Terézia, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének tagja Budaörsön.
Darvay Tünde Kolozsváron lakik, korábban az Egyesült Államokban is élt, 2017-ben költözött haza, de azt követően is kijárt Amerikába kiállítani. Mint mondja, alkotói kedve nem csökkent, a közel két évtized alatt kialakított órarendje is megmaradt.
Amikor egy évvel ezelőtt felütötte a fejét a járvány, és márciusban hazaküldtek mindenkit a munkahelyekről, iskolákból, számomra nem volt érezhető a változás, hisz addig is itthonról dolgoztam. Szabadúszó művészként napi 6–8 órát festettem, és ugyanezt teszem azóta is” – mondta a képzőművész.
Kifejtette, amellett, hogy a kiállítások és a családi események, ünnepek is elmaradtak, alkotásainak vásárlói is elapadtak kissé. „Mivel elmaradtak események, kimaradt a lótás-futás, így még több időm maradt festeni, a családommal együtt lenni. Ez idő alatt sok barátom, ismerősöm lomtalanított, így a másoknak fölöslegessé vált fa bútordarabokat örömmel örökbe fogadtam, és mindig nagy izgalommal vártam, hogy melyikből milyen történet bújik elő” – mondta Darvay Tünde.
Elmesélte, egy évvel ezelőtt épp egy kiállításra készült, már összeállt a kiállítandó anyag, a plakátterv is megvolt, de persze halasztották a tárlatot, majd ismét halasztották, és a mai napig nem került sor a megnyitóra. „Azóta bővült az anyag, sőt mondhatom, hogy akár egy teljesen új kiállításra való képanyag született, ezért nagy izgalommal várom a nyitás pillanatát.
– mondta a képzőművész. Arra is kitért, hogy a közösségi oldalakon megtalálhatók a festményeiről készült fotók, de ő jobban szereti a hagyományos megnyitókat, azért is, mert sokszor biztatja a látogatót, hogy simogassa meg a fára festett munkáit, amelyek enyhén domborműszerűen háromdimenziós hatást keltenek.
– fogalmazott Darvay Tünde. Hozzátette, a járvány időszaka nemhogy elkedvetlenítette volna, hanem még inkább ösztönözte a munkára, és ha majd újranyitnak a galériák, egy teljesen új kiállítandó anyaggal lép színre. „Mivel egy éve csak a lakás falait ékesítik a munkák, közel 70 festmény gyűlt össze, ezért szakmailag és lelkileg is maximálisan készen állok a nyitásra, a tavaszra” – mondta a művész.
Jánosi Andrea grafikus – aki a kincses városbeli Talentum Református Iskolában tanít – megkeresésünkre úgy fogalmazott, mivel több „fronton” dolgozik sok-sok éve, és több helyszínen is, tavaly pár hónap alatt arra a következtetésre jutott, hogy sokkal könnyebb úgy dolgoznia, ha nem emészti fel a napja tetemes részét a városi közlekedés, rohangálás. „A kiadói munkámat otthonról végzem, az iskolai órákat otthonról tartom, miközben ugyanazon a hosszú munkaasztalon van a laptop mellett a rajztáblám, és azon egy éppen elkezdett illusztráció, amit így többet látok, mint normális esetben, amikor este érkezem haza” – mondta Jánosi Andrea. Kifejtette,
Jánosi Andrea az egyik alkotója a 14 évvel ezelőtt elindított Kincses Képeskönyv sorozatnak: hét erdélyi és két magyarországi városról jelent meg színes, gyermekek számára is befogadható kötet a képzőművész illusztrációival többek közt Kolozsvárról, Segesvárról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Csíkszeredáról.
Sepsiszentgyörgy Kincses Képeskönyv: Jánosi Andrea rajza
„Elméletileg sokkal több idő jutott tehát az alkotásra, mint korábban, gyakorlatilag viszont én kevesebbet dolgoztam az elmúlt egy évben, de ennek nincs köze a járványhelyzethez. Szerencsésen esett egybe a járvány okozta leállás azzal a korábban vállalt döntéssel, hogy „pihenőévet” tartok a Kincses sorozat munkafolyamatában, és ez, azt kell mondanom, nagyon jól passzolt ahhoz, amit eleve szerettem volna: sokat pihenni, nagyokat sétálni, otthon lenni, korábbi munkáim felhalmozott (digitális) anyagmennyiségét átnézni, rendszerezni, raktározni, menedzselni” – mondta a művész. Hozzátette,
„Nagyon kedves és idevágó „projekt” volt egy tavaly év végi, amikor megrendelt tőlem egy csíkszeredai gimnázium egy állandó kiállítási anyagot a Csíkszereda könyvünk reprodukcióiból. Felelevenítettem többéves kihagyás után videóvágási tudományomat is, miután kiderült, hogy nemcsak a rajzoktatást segíti, de még tanévet zárni is érdekesebb, ha ezt egy iskolai klippel tesszük, legutóbb pedig éppen egy doktorandusz munkáját segítettem azzal, hogy meséltem neki könyvillusztrálási tapasztalataimról” – mondta Jánosi Andrea.
Úgy összegzett, jó év volt a tavalyi, bármilyen furán is hangzik, bármennyire is rettegett a saját és szerettei egészsége miatt, érzékenyebbé tette ez helyzet olyan dolgok iránt, amiket nem volt idő észrevenni a megszokott taposómalomban.
A járvány miatt Magyarországon is leszűkültek a kulturális élet keretei, és kiállításokat nem vagy csak nagyon korlátozottan lehet szervezni, a közönséggel való kapcsolattartás lehetőségei csorbulnak. Bárány Teréziának számos önálló kiállítása volt Magyarországon, évente 5–6 országos, zsűrizett tárlaton volt és van jelen alkotásaival, amelyek a grafikai és festészet határán mozognak. Megkeresésünkre elmondta, rá nagyon rossz hatással volt a pandémiás bezártság első és jelenlegi szakasza is.
– mondta a magyarországi művész. Úgy fogalmazott, rá a közösségi munka, a művésztelepi légkör hat ösztönzően, egy-egy ilyen hét alatt több munkát készít el, mint máskor egy-két hónap alatt. „Persze ezek a munkák nem előkészítés nélkül jönnek létre. Inkább úgy mondanám, hosszú érési folyamat után ott, a közösségi légkörben születnek meg, kerülnek végleges formájukba. Az elmúlt nyáron mindössze egy ilyen hét volt, így sokkal kevesebb képet készítettem, mint korábban” – mondta Bárány Terézia.
Impulzusok: Bárány Terézia alkotása
Hozzátette, nagyon hiányoznak neki a kiállításmegnyitók, a kollégákkal folytatott jó hangulatú beszélgetések, a felfokozott hangulat, ahol örülnek egymás sikereinek. „A bezártságot mindnyájan másként éljük meg. Van, aki a munkába temetkezik, és ontja magából a képeket, ilyen a párom is.
Televíziót nagyon régóta nem nézek, így különösen nagy a kultúrszomj, ami ez alatt a több mint egy év alatt kialakult” – mutatott rá Bárány Terézia.
Úgy fogalmazott, ő művészként feltöltődés nélkül nem tud dolgozni, fejben talán még igen, de ahhoz, hogy képes legyen a gondolatait a vászonra vetíteni, kellene a szabadság érzése, a találkozások, koncertek, kiállítások. „Ha felszabadulunk végre, és lesznek megnyitók, lehet együtt alkotni, bizonyára többkiállításnyi képet fogok készíteni az év végéig, és remélem, a tavaly elmaradt kiállításokból is megrendezhetek legalább egyet. Ez most biztosan nehéz lesz, mert
– mondta a művész. Arra is kitért, hogy természetesen van lehetőség az internetre feltölteni a képeket, itt jelentek meg az őszi csoportos kiállításaik képei is, de ezt nem csak a személyes találkozás hiánya miatt nem lehet összehasonlítani egy igazi kiállítással. „Ahogy egy koncertfelvételt megnézni sem azonos azzal, mint élőben hallgatni, együtt lélegezni a zenészekkel, a képek sem élvezhetőek a képernyőn úgy, mint a maguk valójában. Szóval egyszerűen, én már nagyon várom, hogy visszatérjünk a régi kerékvágásba, és megszűnjenek a korlátozások” – mondta Bárány Terézia.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!