Fotó: A szerző felvétele
2008. április 04., 00:002008. április 04., 00:00
A Sajgó Ilona, Kozma Rozália, Hunyadi Mária, Kántor Zita, Radó Klára, Puskei Sarolta és más képzőművészek alkotásait felvonultató tárlat szerdán nyílt meg a marosvásárhelyi Kultúrpalota földszinti kiállítótermében. A műfaj ismerőit és a kíváncsi látogatókat egyaránt érdekes utazásra invitálja a kiállítás: az alkotói fantáziának semmi nem szab határt, bőr, gyapjú, selyem, gyapot, műanyag, fém, üveg, papír, csipke, szőttes, rongymaradék, egyszer használatos papírtörlő, műanyag pohár bizonyítja, hogy a textilművészet önálló értékrenddel, látomáskeltőrendszerrel és kifejezésmóddal rendelkező terület, amely megváltoztatja a hagyományos anyagok tulajdonságait, szobrokat „alkot”, képregényeket, képnovellákat vagy képverseket produkál.
A kiállító művészek talán legnagyobb érdeme, hogy a fúrás-faragás, csomózás, szövés, festés, nyomtatás sok száz éves komplex technikáit hitelesen használva, modern megoldások, formák, anyagkombinációk révén alkotásaikból eltűnnek a konvenciók, az iparszerű termelés kötelmei, a szokvány és a könnyed semmitmondás kényszere. „A termelő és a művész között éppen ez a lényeges különbség: a termelő kevés és időszakos szerkezetváltással mindig ugyanazt az új tárgyat hozza létre, a művész mindennap mást. Újat és egyedit teremt, aminek van esztétikája, filozófiája, vonzásköre, elmélkedésre, szemlélésre alkalmas” – hangzott el a tárlatnyitón.
Nagy Dalma marosvásárhelyi képzőművész, az Ariadné kiállítás ötletgazdája és megvalósítója lapunknak elmondta, meghívására ötven alkotó jelentkezett. Bár a tárlat nem témafüggő, az alkotások mégis illeszkednek egymáshoz, elrendezésükkor a szervezők a forma- és a színösszeállításokat vették figyelembe. Így az egyik teremben a fekete-fehér kombinációja uralkodik, a másikban a natúr színek, a harmadik teremben pedig az élénk, színes és újszerű technikák. Az emeleten azok a munkák kaptak helyet, amelyekkel a temesvári egyetemi hallgatók mutatkoztak be, ízelítőt adva a következő generáció ízlésvilágából, fantáziájából, kézügyességéből.
A. E.
Parasztasszonyok míves kézimunkái
Életre kelt hagyomány címmel vasárnap 12 órától nyílik az erdélyi népi iparművészet lakástextiljeit bemutató kiállítás Marosvásárhelyen, a Megyei Református Esperesi Hivatal Tanácstermében. A Kali Margit gyűjteményéből létrejött tárlaton Csíkszéktől a Mezőségig és Kalotaszegig számos régió népi textilmunkái – falvédők, párnahajak, varrottasok – tekinthetők meg. A kiállítás május közepéig látogatható.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.