Emberek tragédiái a Szigligeti színpadán

Sokszínűség. A nagyváradi előadás szereplői villámgyors váltásokkal játszottak el bárminemű szerepet •  Fotó: Csatlós Lóránt

Sokszínűség. A nagyváradi előadás szereplői villámgyors váltásokkal játszottak el bárminemű szerepet

Fotó: Csatlós Lóránt

Tasnádi-Sáhy Péter műve a mai emberek tragédiáit sorakoztatja fel, mindenekelőtt azt hangsúlyozva, hogy nem lehet, sőt nem szabad fekete-fehérnek, jónak-rossznak látni-elkönyvelni egyes embereket. A nagyváradi Szigligeti Színház társulata múlt héten mutatta be Madách Imre Az ember tragédiája című művéből készült átiratot.

Molnár Judit

2021. március 08., 15:172021. március 08., 15:17

Ki hitte volna, hogy Arany Jánoséhoz hasonló élményben lesz részem, aki miután megkapta Madách Imre művét, Az ember tragédiáját, saját elmondása szerint elsőre azt gondolta: na, egy újabb Faust-utánérzés. S csak miután belemélyedt, döbbent rá, hogy Faust a kiskutya füle emellett az alkotás mellett. Arany kezdeti véleményére a magyarázat nagyon egyszerű, hiszen már a preromantikában felvetődik a nagy kérdés, mi is az emberi élet értelme. Mai szóhasználattal:

mi az élni akarásnak az igazi motivációja?!

Nem véletlen, hogy Goethe mondhatni egész életén át írta a Faustot, s csak halála előtti évben tette ki a pontot, amikor megtalálta – saját szemszögéből nézve – a választ a fenti kérdésre: a teremtő munka. Faust ugyanis akkor érti meg, valójában miért is volt értelme eladnia lelkét Mephistónak, amikor az ő segítségének köszönhetően a lecsapolt mocsár helyén építeni kezdenek egy új várost. A kiteljesedő romantikában aztán sorra teszik fel a „Nagy Kérdést”, és aki felteszi, meg is válaszolja, természetesen az egyéni tapasztalatai és meggyőződése alapján. Néhány példát említenék csupán: lord George Gordon Byron szerint

a szabadság a válasz olyannyira, hogy nemcsak műveiben beszél erről, de saját életét sem kímélve elmegy a görög szabadságharcosoknak segíteni, és ott hal meg a csatatéren.

Hozzá hasonlóan Petőfi is ugyanezt vallja, szintén életét áldozva a szabadságharcban, a fiatal, szerelmes Vörösmarty válaszát Csongor képviseli, eltökélt szerelem utáni kutatásával, a közéletben aktívan részt vállaló, középkorú Vörösmarty viszont, a Gondolatok a könyvtárban versének utolsó szakaszában a küzdést nevezi az élet értelmének, mondván:

Idézet
Mi dolgunk a világon? küzdeni / Erőnk szerint a legnemesbekért.”

És Madách?! A történelem időrendi áttekintésének leple alatt végigmegy az emberi élet lehetséges motivációinak zömén. Kezdi a romantikában főszerepet játszó egyéni, majd a kollektív dicsőséggel, a testi, lelki (hitbéli), valamint szellemi (tudás) élvezettel, az elméleti szabadság kiharcolásával, majd a vadkapitalizmus gazdasági szabadságával és ennek ellentétével, az agyontervezett, mindent előre kiszámított embertelen társadalmi fegyelemmel, de egyik sem bizonyul abszolút járhatónak.

Megpróbálkozik még a Föld elhagyásával, de a Föld szelleme visszaszólítja, s akkor végezni akar magával. Éva bejelentése rántja vissza, miszerint anyának érzi magát, s ezt a családérzést koronázza meg az Úr hangja a híres, sokat emlegetett kijelentéssel:

Idézet
Mondottam, Ember, küzdj és bízva bízzál!”

A Madách-mű lényege tehát ez, a kortársak egyetlen válaszához képest sokesélyes motivációfelmutatás, ami a nagyváradi Szigligeti Színház társulata által múlt héten bemutatott „változatból” – bátran mondhatom – teljesen kimaradt. És ez a „kimaradás” ajándékozott meg az Aranyéhoz hasonló élménnyel: hiány helyett fokozódó tetszést éreztem. Az idézőjelek is tulajdonképpen nem véletlen díszítések, hanem a tetszésnyilvánítás eszközei.

Tulajdonképpen ugyanis szerzőként Tasnádi-Sáhy Pétert kellett volna feltüntetni, jelezve, hogy Madách ötlete alapján dolgozott. Szó sincs arról, hogy átírta volna, csak egy-két ismert gondolatot emelt be. Nem csoda, hiszen a Madách-mű óta eltelt százhatvan esztendő, s ami ez alatt az idő alatt történt, az sokkal több a bármilyen számszerű adatnál, a leglényegesebb pedig talán, hogy az emberi természettel, gondolkodással, kreativitással kapcsolatban az egész addigi embertant felülírja. Tasnádi-Sáhy rendező, dramaturg műve

a mai ember(ek) tragédiá(i)t sorakoztatja fel, mindenekelőtt azt hangsúlyozva, hogy nem lehet, sőt nem szabad fekete-fehérnek, jónak-rossznak látni-elkönyvelni egyes embereket,

mert mindannyiunk viselkedését nagymértékben az határozza meg, kivel-mivel állunk szemben vagy közös rendben, miről kell döntenünk, mit kell elviselnünk, mit szeretnénk megalkotni és mit akarunk lerombolni. Túlzás nélkül állítom, zseniális megoldást talált az alkotó ennek a látszólag nagyon komplikált gondolatsornak a bemutatására, hiszen épp az ő trouvaille-ja segítségével döbben rá a kezdetben talán egészen mást váró néző, mennyire igaza van, milyen jól tette, hogy erre vállalkozott.

A mindössze hat szereplő – Kocsis Anna, Pitz Melinda, Tasnádi-Sáhy Noémi, Hunyadi István, Scurtu Dávid és Szabó Eduárd – villámgyors váltásokkal játszik el bárminemű szerepet: nem „válogatnak” a jók és a rosszak, a férfi és női karakterek között.

Az egy órát tíz perccel alig meghaladó előadás sodró erejű dinamikája, a groteszkhez közelítő, jelzésszerű díszletei és maszkjai, a viharos taps bizonysága szerint beváltotta alkotójuk eredeti elképzeléseit, miszerint

nincsenek érinthetetlen tabuszövegek, melyekhez nyúlni főbenjáró bűnt jelentene, hiszen ez már Madách idejében sem volt érvényben, amikor épp a Szentírást választotta műve kiindulópontjául.

S hogy az eleve meghirdetett célközönség, a diákság hogyan fogadja majd az osztálytermükbe ellátogató előadást? Tanári gyakorlatom jogosít fel annak kijelentésére, hogy csodálatosan befogadók lesznek középiskolásaink. S ha előadás után a Madách művét nem is fogják jobban megérteni, mint egy világos, lényegre törő tanári magyarázat nyomán, de mostani és majdani önmagukat, társaikat, környezetüket, a világban rájuk váró életet sokkal jobban fogják tudni kezelni, sokkal több sajnálatos tragédiát tudnak majd elkerülni, s ezzel a tudással felfegyverkezve vidáman, nevetve mennek majd tovább a maguk választotta életcéljukat megvalósítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa

Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.

Elhunyt a Fonográf együttes egykori basszusgitárosa
2024. október 31., csütörtök

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás

Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.

Több mint fél évszázad: évfordulós kiállítással ünnepel a bukaresti Magyar Adás
2024. október 30., szerda

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon

A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.

Dés László is fellép a zenére és emlékezetre összpontosító Kolozsvári Zsidó Napokon
2024. október 30., szerda

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről

Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.

Premier a nagyváradi színházban: groteszk szatírát mutatnak be az emberi kicsinyességről
2024. október 29., kedd

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján

Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.

Ünnepi műsorok a reformáció emléknapján
2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak