„Minden támogatás jól jön” – Lakatos Róbert rendező a romániai filmtervek felkarolásáról, most készülő alkotásáról

Lakatos Róbert rendező és most készülő filmjének főszereplője •  Fotó: Makkai Zsófia

Lakatos Róbert rendező és most készülő filmjének főszereplője

Fotó: Makkai Zsófia

„Kétségkívül ösztönző ez a lépés, ahogy minden többlettámogatás az. De persze pontosan kéne látni, hogy mi a célja, milyen pluszt hoz a filmiparnak” – mondta el a Krónikának Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező annak apropóján, hogy 50 millió eurós keretet különített el múlt héten a kormány romániai alkotások elkészítésére. A rendező a Román Filmközpont (CNC) által is támogatott, most készülő szatirikus dokumentumfilm-esszéjéről is beszélt.

Kiss Judit

2018. június 18., 14:482018. június 18., 14:48

2018. június 18., 15:062018. június 18., 15:06

A romániai filmipar támogatására 50 millió eurós keretet különített el szerdai ülésén a kormány, az összeget 2020-ig lehet felhasználni. A program célja, hogy ösztönözze a hazai filmgyártást, beleértve a magánkezdeményezéseket is, illetve segítse a román gyártású vagy román részvétellel készített alkotásokat – közölte Nelu Barbu kormányszóvivő. 

A programban a hazai gyártású produkciók költségeinek legfeljebb 45 százalékára lehet pályázni, külön bónuszt adnak valamely turisztikai helyszín népszerűsítéséért.

Pályázni minden típusú film – dokumentumfilm, rövidfilm, nagyjátékfilm, televíziós sorozatok, animáció stb. – forgatására lehet, egy alkotás legtöbb tízmillió euró támogatást kaphat. A részleteket hamarosan közzéteszik a Hivatalos Közlönyben.

Szatíra az erdélyi magyar identitásról

Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotó-, film-, médiaszakának tanszékvezető-helyettese a Krónika megkeresésére elmondta, bár még nem ismert részleteiben a kormánytámogatás, és nem lehet tudni pontosan, hogyan néznek ki a pályázási feltételek, egy ilyen összeg mindenképpen előrelendítheti a filmipart. „Kétségkívül ösztönző ez a lépés, ahogy minden plusztámogatás az. De persze pontosan kéne látni, hogy mi a cél ezzel, mi más és plusz az eddigiekhez képest, addig csak sablonos örömhír” – mondta a filmrendező.

Arra reagálva, hogy a helyszínek turisztikai népszerűsítéséért külön bónuszt adnak, Lakatos Róbert azt mondta,

elképzelhető, hogy ezáltal picit más irányba akarják tolni a hazai filmipart, mint eddig, ugyanis a román újhullám élvonalbeli, kemény társadalomkritikát megfogalmazó alkotásainak támogatása élvezte az előnyt.

„Egyébként a román támogatási rendszer szerintem jó, ahányszor pályázni próbáltam a Román Filmközpontnál (CNC), mindig nyertem. Idén első helyen végzett a legújabb filmtervem a dokumentumfilm kategóriájában, megkaptam a támogatást. Most készülő munkám dokumentumfilm, tehát valószínűleg olcsóbb, mint egy nagyjátékfilm. Körülbelül 300 ezer eurós költségvetésű, ebből 140 ezer eurót nyertem a román filmalaptól” – mondta a rendező.

A 2017 végén beadott filmtervek bírálatát egy hónapja tette közzé a CNC: 17 nagyjátékfilm, 10 debütfilm, 20 rövidfilm, hét animációs film és 15 dokumentumfilm kapott gyártási támogatást.

Lakatos Róbert most készülő, Ki kutyája vagyok én? című, magyar–román koprodukcióban készülő, 90 perces dokumentumfilm-esszéje a politikáról szól a kutyák világában,

egy olyan világban, ahol az állampolgárok a kutyák, a politikusok a kutyatenyésztők, az országos szintű vezetőségek a nemzeti ebtenyésztő egyesületek és a legmagasabb nemzetközi fórum a Nemzetközi Kutyaszövetség, az FCI, a rendező pedig iróniával és humorral elemzi a valóságot. „Szatíra, amelyben minden, ami a kutyák világában történik, a mi világunkra vonatkoztatható metafóra. Az erdélyi magyar identitásról szóló alkotás a tervek szerint három év múlva készül el” – mondta a rendező.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Jó a román filmtámogatási rendszer”

Lakatos Róbert azt is kifejtette, a romániai pályázati elbírálási rendszerben egy filmterv esetében 20 százalékban számít a producer értékelése, 20 százalékban a rendezőé, 60 százalékban a projekt értékelése – régebb kevesebbet számított a projekt értékelése, de módosítottak ezen, hogy a kevésbé befutottak is érvényesülhessenek. Hozzátette, véleménye szerint azért is jó a román filmtervek támogatási rendszere, mert minden egyes pályázati szesszióra más-más zsűrit hívnak össze, így nem az van, hogy ha egy zsűrinek nem tetszett egy projekt, akkor az el van ásva évekig, hiszen lehet, hogy a másik zsűrinek viszont tetszik.

„Sokan megkérdőjelezik, hogy jó-e, hogy a pályázat titkosított. Amikor a zsűri a projektet olvassa, nem szabad tudniuk, hogy ki pályázik.

Idézet
Akadnak, akik örülnek ennek, hiszen így a kevésbé híres rendezők is labdába rúghatnak, mások viszont nem szeretik, mert azt mondják, igenis számít a rendező személye a megítélésben, az, hogy eddig mit csinált. Projektje válogatja, hogy mi az előnyös”

– fejtette ki a rendező.

Hozzátette, Romániában egyedül a CNC-nél lehet pályázni filmtervvel, vagyis egyablakos a rendszer, Magyarországon ez másképp működik: a Magyar Nemzeti Filmalap csak az egész estés játékfilmeket, a moziforgalmazásra szánt dokfilmeket támogatja, az összes kisebb műfaj, az animáció, a tévédokfilmek nagy része az MTVA-hoz tartozik. „Más rendszer, de ennek is megvannak a pozitívumai” – mondta Lakatos Róbert. A rendező Bahrtalo! című dokumentumfilmje 2008-ban Europa Cinemas Labelt nyert Karlovy Varyban.

A Spirál is magyar–román koprodukcióban készül

Szintén magyar–román koprodukcióban készül Felméri Cecília első nagyjátékfilmje, a Spirál. A kolozsvári rendező az első erdélyi magyar alkotó, aki a Román Filmközpont támogatásával készíthet mozifilmet – írta korábban az MTI. Felméri első mozifilmje – amelynek forgatása már zajlik – tóparton játszódó lélektani krimi lesz, amelynek gyártási támogatására 140 millió forintot szavazott meg a magyar filmszakmai döntőbizottság.

korábban írtuk

Elkezdődött Felméri Cecília első, magyar és román színészeket felvonultató nagyjátékfilmjének forgatása
Elkezdődött Felméri Cecília első, magyar és román színészeket felvonultató nagyjátékfilmjének forgatása

Elkezdődött Felméri Cecília első nagyjátékfilmje, a Spirál forgatása a sződligeti horgásztónál. A lélektani dráma főszereplője az európai filmdíjas Borbély Alexandra, az Anyai szív című filmmel Arany Medve díjat nyerő Bogdan Dumitrache és Kiss Diána Magdolna.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten