2009. január 12., 09:522009. január 12., 09:52
A Fehér György-díjas, valamint A Nagy Könyv című projektért a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Sipos Pál a Színházművészeti Egyetem visszatérő előadója: ez alkalommal az egyetem teatrológus diákjainak és a Beszéd és nyelv az előadásművészetekben magiszteri program hallgatóinak tartott szakmai előadásokat.
A népes közönség részvételével megtartott, csaknem kétórás találkozó fő témája a közszolgálati televíziózás volt.
Milyennek kell lennie egy közszolgálati televíziónak, mennyire felel meg az elvárásoknak a Magyar Televízió, szükség van-e a Duna Televízióra, miként növelhetné nézői számát a magyar elektronikus közszolgálati média, mi a különbség a magyarországi és a romániai közszolgálati, valamint kereskedelmi tévék kínálata, stílusa között – ezen kérdések mentén kaphatott képet a hallgatóság a közszolgálati televíziózásról.
„A köztelevíziót ma Magyarországon egyértelműen, és a világban is nagyon sok helyen a politika szeretné használni. Azt gondolja, hogy joga van ehhez, hiszen ő tartja el; ilyen értelemben a köz és önmaga közé egyenlőségjelet tesz” – ütötte le az alaphangot Sipos Pál tanár, főszerkesztő. Mint kiderült, egyetlen politikus döntötte el Magyarországon, hogy a tévénézők nem fizetnek tévéhasználati díjat, hanem a költségvetésből tartják el a Magyar Televíziót, valamint a Duna Tv-t. „A rendszerváltás előtt a televízió függetlenebb volt a politikától, mint ma” – mondta Sipos Pál, magyarázatként hozzátéve: arra utal, hogy 1989 előtt jelentős művészeti teljesítménye volt a Magyar Televíziónak; tévésorozatok, tévéjátékok, önálló produkciók születtek, ilyesmire most nincs pénz, lehetőség.
„A közszolgálat nem szinonimája annak, hogy dögunalom” – jelentette ki Sipos Pál kifejtve, hogy egyértelműen a szűkös költségvetés a hibás elsősorban azért, hogy olykor unalmas, nézhetetlen műsorok jellemzik a közszolgálati televíziózást. A Magyar Televízió kulturális főszerkesztője szerint egyetlen magyar közszolgálati tévére lenne szükség, amely több csatornán különböző műsorokat szolgáltatna. „Egyszer már valakinek ki kellene mondania, hogy erre így nincs szükség” – mondta a Duna Televízió kapcsán Sipos, hozzátéve: Erdélyben ma már több magyarországi műsor fogható.
Az utóbbi hat évben a lengyel állami televízió egyértelműen azt vállalta fel, hogy a nemzeti identitást ápolja, és erre a kormánytól évente 225 milliárd forintnak megfelelő összeget kap, míg a Magyar Televíziónak 20 milliárdból, a Duna Televíziónak 8 milliárd forintból kell fenntartania önmagát, tájékoztatta a hallgatóságot Sipos Pál. A főszerkesztő azt is sérelmezte, hogy bár a Magyar Televízió alkalmazottainak száma igen alacsony, mégis állandóan a leépítés veszélye fenyegeti.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.