A megyei tanács tulajdonába került a nagyváradi Szabadság filmszínház.
Nagyváradot is érinti az a friss kormányrendelet, amely alapján országszerte 18 mozi kerül önkormányzati tulajdonba. A rendelet alapján a Transilvania mozit a városi, a Szabadság mozit a megyei önkormányzat kapta meg. A Transilvania épületegyüttese, a már nem működő mozi termének kivételével, eddig is a városi tanácshoz tartozott. A Bihar megyei önkormányzat viszont bérlővel együtt kapja vissza a Szabadság mozi termeit. A nagyváradi Fekete Sas-palotában található filmszínházra jelenleg egy magánvállalkozásnak van bérleti szerződése, a cég játéktermet és mozit tervez működtetni az ingatlanban, melynek felújításával mostanra készült el.
2006. december 20., 00:002006. december 20., 00:00
A város egyik jelképének számító szecessziós stílusban épült Fekete Sas-palotában az Országos Mozivállalat (CNC) négy és fél évvel ezelőtt bezárta a három mozitermet, majd a létesítményt a hozzá tartozó kiszolgáló helyiségekkel együtt bérbe adta a kolozsvári Chicago Tour vállalkozásnak. Információink szerint azonban jelenleg már a NIK Produkt kft. az intézmény bérlője. Gheorghe Sorin Micula igazgató először nem akar nyilatkozni a sajtónak a moziterem ügyében, ám rövid beszélgetés után csak megered belőle a szó. „Azt működtetünk majd a termekben, amire a szerződés szerint jogunk van, ha mozit kér a szerződés, akkor filmet fogunk vetíteni, ha nem, akkor nem. A szerződésünk még hat évre érvényes, ez a megállapodás a törvény szerint született és ezt be is tartjuk” – nyilatkozta ingerülten a NIK Produkt kft. igazgatója. Arra a kérdésre, hogy vállalkozása mennyi pénzt fektetett az ingatlanba, és eddig miért nem működtettek ott semmit, Micula kurtán válaszolt: „a felújításokat folyamatosan végeztük ám műemlék épületről lévén szó, minden apró műveletre külön engedélyt kellett kérnünk a műemlékvédelemtől, meg mindenhonnan, ezért nem tudtunk ott hamar előbbre jutni”. Gheorghe Sorin Micula szerint a felújítások során minden műemlékvédelmi előírást betartottak és korhűen tették rendbe a mozitermeket is. A mozi a törvényrendelet szerint harminc napon belül a Bihar megyei önkormányzat tulajdonába kerül át. „Még nem vettük át az épületet, így nem tudjuk, hogy arra kötöttek-e bármiféle szerződéseket – nyilatkozta Szabó Ödön, megyei tanácsos. – Az azonban biztos, hogy épületekre, termekre nagy szükségünk van, hiszen a Bihar megyei önkormányzat az országban is egyedülállóként a város összes kulturális intézményét maga működteti, finanszírozza. A visszaszolgáltatások során épületek nélkül maradtunk, így helyet kell keresnünk a múzeumnak, a könyvtárnak, és a Filharmóniával is az a célunk, hogy bérelt ingatlan helyett saját épületben működjön”.
G. G.
Nagyváradi mozitörténet
A filmszínház története tulajdonképpen akkor kezdődött, amikor a Fekete Sas-palotában megnyitották a Vigadóként ismert szórakozóhelyet. „A legnagyobb termében működött a varieté, a középső teremben a vigadó, a kisterem meg amolyan sajtóbemutatóknak adott otthont”- mesélte Kupán Árpád történész. Az épületben matinékat is tartottak, a színpadán - igaz egyetlen alkalommal- de maga Ady Endre is fellépett: itt olvasta fel elsőként Szeretném ha szeretnének című új versét amit, kitörő tapssal fogadott az akkori közönség. Filmvetítést először 1913-ban tartottak az épületben, akkor a Vigadóban három, a városról szóló és Nagyváradon készült kisfilmet mutattak be. Az első világháború után Adorján Emil, a palota építője nyitotta meg az épületben az első mozit, amit akkor Doriannak neveztek. 1940 után kaszinó lett a filmszínházból, működött benne Népvédelmi szervezet, Népi Atheneum, míg a második világháborút követően ismét mozivá alakult. Az ötvenes években Puskin névre keresztelték, aztán a legutóbbi rendszerváltás után vette fel a Libertatea-Szabadság nevet.
Galériát nyitnak Kolozsváron
Összesen tizennyolc moziépületet utaltak önkormányzati tulajdonba egy múlt heti kormányhatározattal, a nagyváradi Transilvania és Republica mozin kívül többek között a székelykeresztúri Artát, a kovásznai Victoriát, a csíkszeredai Transilvaniát és a kolozsvári Republica filmszínház épületét is. „A Republica mozi ezután is megfelel majd eredeti rendeltetésének, az épületet az európai uniós szabványok szerint újítjuk fel, és helyet kap benne egy művészeti galéria is” – áll Emil Boc kolozsvári polgármester lapunkhoz eljuttatott közleményében. A Româniafilm a kormányhatározat életbe lépésétől számított 30 napon belül adja át az ingatlanokat, a hozzájuk tartozó telekkel együtt a kérvényező helyi vagy megyei tanácsnak. Az önkormányzatok minden esetben vállalták, hogy a termek rendeltetésén nem változtatnak, a filmvetítések mellett továbbra is művelődési célokra használják azokat.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.