Fotó: Krónika
2008. április 15., 00:002008. április 15., 00:00
Az április 21-e és július 6-a között látogatható kiállítással kapcsolatban megelõlegezhetõ a „grandiózus” jelzõ: Magyarország egyik legnagyobb múzeumában, 1300 négyzetméteres kiállítótérben, egy kilométer hosszú vendégfalon lesz látható Aba-Novák 150 festménye és több grafikája. A tárlat biztosítási értéke meghaladja a 4 milliárd forintos (mintegy 57,5 millió lej) rekordösszeget. A kiállításon megcsodálható több világhírû fotósnak (köztük André Kertésznek) a mestert megörökítõ portréja, felépítik és berendezik a festõ egykori mûtermét, továbbá az 1937-es párizsi világkiállítás magyar pavilonjának méretarányos mását. „Az életmûbõl válogatva olyan nagy mennyiségû és értékû kiállításanyagot tárunk a látogatók elé, amelyre még nem volt példa Magyarországon” – nyilatkozta tegnap Kolozsváron Gulyás Gábor, a MODEM igazgatója, hozzátéve, míg a tavaly Az igazi Da Vinci címû tárlatra 160 ezren voltak kíváncsiak, idén ennél több látogatóra számítanak. Aba-Novák életmûvét bemutató tárlatra negyven éve nem került sor. Ennek egyik magyarázata, hogy a rendkívül értékes – aukciókon minimum 20 millió forinttól (mitegy 288 ezer lejtõl) induló, gyakran ennek tízszeresét érõ – képek nagy része magángyûjtõk birtokában van, akik nem szívesen szolgálnak információkkal a birtokukban lévõ mûkincsekrõl. A másik ok, hogy a rendszerváltás elõtt Aba-Novákot megpróbálták kifelejteni a képzõmûvészeti kánonból, mivel úgy tartották, a Horthy-rendszerben született mûvei brutálisan nyersek és emberellenesek. „A legveszélyesebb festõ. Sehol nem akarok a nevével találkozni!” – mondta róla Révay József, a kommunista párt fõideológusa. Bár mûvészettörténeti tény, hogy Mussolini kedvenc festõje volt, Aba-Novák festészete nem esztétikai-ideológiai elõítéleteken, hanem virtuóz technikán és egyedi, harsány színhasználaton alapul. „Ki ez a barbár zseni?” – kérdezte Pablo Picasso az 1937-es párizsi világkiállításon, amikor meglátta Aba-Novák mûvét. A mûvész jásszentandrási templomfreskóiról máig tartja magát a legenda: annyira megrázták a misére járó várandós asszonyokat, hogy közülük többen elvetéltek. A tárlat másik érdekessége az a premierként bemutatott film, amely Aba-Novák New York-i látogatása során készült 1935-ben. A mûvész vonakodott beszédet mondani, helyette másfél óra alatt festett egy képet, amit mindvégig színes filmre vettek, ami akkor rendkívüli újdonságnak számított.
A tárlatra interneten is váltható belépõ, a jegymester.hu címen.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.