Fotó: Krónika
A világszerte ismert olasz bábművész és rendező, Gaspare Nasuto Kolozsvárra látogat a ma kezdődő Puck – Báb- és Marionettszínházak Nemzetközi Fesztiváljára, ahol a gyermekeket és felnőtteket egyaránt megszólító előadások mellett szakmai konferencia és műhelymunkák is várják az érdeklődőket. A hetedik alkalommal megszervezett, ötnapos bábos rendezvényen hat ország művészei találkoznak: a tizenkét hazai társulat mellett Belgiumból, Olaszországból, Portugáliából, Albániából és Magyarországról is érkeznek előadók.
A rendezvényre meghívott produkciók kiválasztásakor az előadások újító jellegét tartották szem előtt a szervezők, és fontos szempont volt az is, hogy olyan alkotásokat hozzanak el a kolozsvári közönséghez, amelyekben tetten érhető egyféle nyitás a társművészetek, főként a látványművészetek és a multimédia felé. Erre a nyitottságra alapozva szervezték meg a közös alkotás és a művészet terapeutikus hatásán, valamint a nem verbális kommunikáción alapuló, elismert szakemberek által irányított műhelymunkákat. Az Ingmar Bergman A hetedik pecsét című filmjéből ihletődött, Se77e című előadásával nemzetközi elismerést kivívó Gaspare Nasuto, nápolyi származású művész a Pulcinella világa címmel meghirdetett szakmai műhelyt vezeti a Tranzit Házban, ma este pedig a L’antica tradizione di Pulcinella című előadása vonzza a közönséget a kolozsvári Puck Bábszínházba. A olasz művész előadása a commedia dell’arte hagyományaiból építkezik, a ritmus, a zeneiség, a sajátos mozgás- és gesztusrendszer válik benne meghatározóvá.
Magyarországról két társulat érkezik: a pécsi Levendulaszínház és az Évkerék Társulat A lánghordozó lovag című előadásával, a veszprémi Kabóca Bábszínház pedig a Pöttöm Panna című produkciójával vesz részt a kolozsvári találkozón. Magyar nyelvű előadást a hazaiak is játszanak: az Árgyélus királyfit adja elő a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház, a házigazda Puck Bábszínház magyar társulata pedig a Csipike című produkcióját mutatja be a fesztiválozóknak.
Krónika
Kísérleti színházi fesztivál Kolozsváron és Nagyváradon
Kísérleti színházi fesztivál kezdődött a hétvégén: a kolozsvári Teatrul Imposibil és a Lucian Blaga Nemzeti Színház újból megszervezte az október 28-éig tartó, Man.In.Fest 2008 nevet viselő nemzetközi találkozóját, amelynek rendezvényei idén párhuzamosan zajlanak Kolozsváron és Nagyváradon. A szervezők bíznak abban, hogy az immár négy éve rendszeresen megrendezésre kerülő fesztivál hűen tükrözi a világszerte megjelenő színházi újításokat és törekvéseket, hiszen holland, belga, osztrák, szlovén, német, angol, lengyel, olasz, bolgár, francia, spanyol, cseh és mexikói művészek egyaránt bemutatkoznak itt. A rendezvény a produkciók széles skáláját felvonultatva a műfajok terén is seregszemleként működik: performanszoktól táncszínházig, cirkusz-bemutatóktól instrumentális színházig, hi-tech színpadi installációktól egyéni előadásokig minden szerepel a kínálatban. A fesztivál részletes programját a www.hamlet.ro oldalon olvashatják.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.