2009. január 26., 07:002009. január 26., 07:00
Az MKA tizenkét éve hirdeti meg a karikatúrapályázatot, tavaly a kultúrák közötti párbeszéd évének jegyében adták meg a kötelező témát, emellett szabadon választott rajzokat is vártak. Felhívásukra 25 országból, az európai államok mellett például Szíriából, Iránból, Izraelből és Amerikából érkeztek pályamunkák, ezek legjobbjait hagyományukhoz híven vándortárlaton mutatják
„A világörökség részeként védetté kellene nyilvánítani a magyar kultúrát” – hangoztatta Balázs József gyergyóalfalvi festőművész a Gyergyói Magyar Kultúráért díj átvételekor a Magyar Kultúra Napjának megünneplésére rendezett díjkiosztó gálán. A Gyergyói Magyar Kultúráért díjat idén először adományozta a rendezvényt szervező gyergyószentmiklósi művelődési központ és a gyergyószárhegyi Művészeti és Kulturális Központ. A Gyergyói Magyar Kultúráért díjra érdemesült személy kiválasztásában több száz gyergyói-medencei településekről származó lakos véleményét kérték ki. A gyergyószentmiklósi művelődési központ színháztermében rendezett a magyar kultúra megőrzéséért folytatott tevékenységéért elismerésben részesült Danaliszyn József, a Fábián Ferenc amatőr színjátszócsoport alapítója, Pál Ibolya, a Domokos Pál Péter Női Dalkör karnagya és Kolcsár Árpád, a Szent Miklós Vegyeskórus vezetője. Ugyanakkor mindkét szervező intézmény elismerő okleveleket adott át a 2008-as év támogatóinak, köztük a Krónikának is. A díjkiosztót követően a rendezvénysorozat díszvendége Sebő Ferenc és együttese Rejtelmek című koncertjével szórakoztatta a közönséget. n Jánossy Alíz |
be. Nagyváradon most először szerveztek kiállítást; a karikatúrákat Magyarország több települése mellett az Egyesült Államok nagyvárosaiban is bemutatják majd. Az egyhetes rendezvénysorozat „megkoronázását” a csütörtöki gálaest jelentette, amelyen Biró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere átadta a Magyar Kultúráért díjakat. Az eseményen részt vett Markó Béla RMDSZ-elnök is, a rendezvény romániai fővédnöke. Markó az erdélyi magyar értelmiség közéletben játszott szerepéről is szót ejtett. „A magyar költő szerelmes a hazájába” – mondta Markó, hozzátéve: nemzetünk nyelvében élt tovább, mikor nem volt hazája. Az erdélyi magyar értelmiség ma is nyelvében keresi hazáját, és részt vállal a közéletben is – jelentette ki az RMDSZ elnöke. Gajai Ágnes színművész, az érmihályfalvi GGG irodalmi stúdió, a székelyhídi férfikórus, Tavaszi Hajnal könyvtáros és Vitályos Barna hegyközcsatári polgármester emlékplakettben részesült, a díj első fokozatát Csíky Ibolya színművész, Kupán Árpád helytörténész és a Partiumi Magyar Művelődési Céh kapta. Magyar Kultúráért életműdíjban a nyugdíjba vonuló Tempfli József római katolikus megyés püspök részesült. A püspök köszönőbeszédében elmondta: bár a püspöki tisztségből nyugdíjba vonul, szentjobbi apátként a közösséget szolgálja majd.
A gálaest a kolozsvári magyar opera művészeinek Mátyás a vérpadon című előadásával zárult.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.