2008. december 02., 07:002008. december 02., 07:00
Ady Endre egykori iskolájának dísztermében három zilahi középiskola magyar diákjaiból verbuválódott pénteken az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) szervezte író-olvasó találkozó ötven-hatvan fős közönsége. Öt költőt, Benő Attilát, Király Zoltánt, Orbán János Dénest, Farkas Wellmann Endrét és Gáll Attilát ismerhette meg az irodalom iránt érdeklődő szilágysági ifjúság.
„Míg a nagyobb erdélyi városokban nem ritkák az író-olvasó találkozók, vidéken, a kisvárosokban-nagyközségekben az elmúlt két évtizedben legfeljebb elvétve, ha megfordult egy-egy író, és az itt élőknek általában fogalmuk sincs, mi történt az irodalomban a rendszerváltozás óta, milyen folyóiratok, könyvkiadók és milyen új alkotók vannak. Ezért az E-MIL kidolgozta az Irodalmat a vidéknek programot, amelynek célja, hogy mindenhova, főként a szórványvidékekre eljuttassa a kortárs magyar irodalmat. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület és az Eurotrans Alapítvány támogatásával tavaly huszonöt írót-költő vehetett részt a kilenc Kolozsvár-környéki településen megszervezett író-olvasó találkozókon, idén pedig Fehér-, Máramaros- és Szilágy-megyei turnékat tervezünk” – ismertette a zilahi közönségtalálkozó előzményét Király Zoltán költő, az E-MIL ügyvezető elnöke.
Az alkotókkal folytatott beszélgetést Csiszár Zsuzsa tanárnő kezdeményezte, aki szerint a kortárs magyar irodalmat sokan azért utasítják vissza, mert megfogalmazódott egy vélemény, miszerint a mai irodalom vulgáris, tehát határokat sért. A fiatal szerzők egyhangúlag jelentették ki, hogy nincsenek határok, fölöslegesek is volnának, hiszen a művésznek, beleértve a költőt is, mindent szabad. „Az úgynevezett vulgáris kifejezések is ugyanolyan értékűek a magyar nyelvben, mint más szavak, Franciaországban például soha nem rökönyödtek meg ezen, így létrejöhetett egy jelentős erotikus költészet. A magyar társadalom viszont vagy egyházi nyomás alatt volt, vagy a kommunizmus nyomása alatt, nálunk csak 1990 után szűnt meg a cenzúra. Mint bárki más, a költők is használhatnak minden kifejezést, baj csak akkor van, ha valaki öncélúan ír obszcén szavakat, hogy felhívja magára a figyelmet” – magyarázta Orbán János Dénes író, költő, az E-MIL elnöke.A diákokat viszont nem a határok feszegetése foglalkoztatta, hanem hogy ki miért kezdett el verset írni, a szerző után ki olvashatja el először az elkészült műalkotást, az olvasóknak vagy inkább a saját maguknak írnak-e a kortársak, és hogy milyen a jó vers. A válaszok röviden összefoglalhatóak: volt, akit a tavaszi természet szépsége ihletett meg először, más a helyi vagányok közül akart így kitűnni, de legtöbben a bájos ifjú hölgyek szerelméért versengve ragadtak először tollat. Legtöbben a kollégáiknak és a barátaiknak mutatják meg először az elkészült szövegeket, van, aki nem kéri ki senki véleményét, csak elküldi a versét a szerkesztőnek, és ritkán a feleség is kiérdemelheti az első olvasás jogát. Ma már „nem divat” a fióknak írni, a legtöbb szerző az olvasónak szánja a szövegeit, így az „eladhatóság” is szempont, és az a jó vers, amelyik legalább egy embernek tetszik. A találkozó után a diákok elárulták, hogy most voltak először ilyen irodalmi rendezvényen, ahol a szerzőkkel is el lehetett beszélgetni, néhányan a tanáraik szervezte irodalmi körökön olvastak már magyarországi kortárs irodalmat, de az erdélyi költőkről többségük most hallott először, irodalmi folyóiratokat pedig azért nem olvasnak, mert Zilahon nehéz őket beszerezni.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.