Fotó: Bede Laura
Fénnyel írott portrék címmel megnyílt a budapesti Abigail Galéria fotókiállítása pénteken délután Magyarország kolozsvári főkonzulátusán.
2019. május 25., 09:162019. május 25., 09:16
2019. május 25., 09:482019. május 25., 09:48
A tárlat anyagát három neves magyar fotóművész közéleti személyiségeket ábrázoló portréi képezik. Ifj. Szigeti Tamás, a Magyar Fotóriporterek Társaságának alapító tagja és korábbi elnöke Akkor és Most címmel készített sorozatot tehetséges és karizmatikus zenészekről.
Fotó: Bede Laura
A kolozsvári kiállításon megtekinthető többek között a Kocsis Zoltán karmesterről és zongoraművészről, Plácido Domingo és Kincses Veronika operaénekesekről, Geiger György trombitaművészről, Koós János táncdalénekesről, Soltész Rezső énekesről készített portérék. A megnyitón jelenlevő Ifj. Szigeti Tamás szerint ha a fotók egy pillanatot örökítenek meg a múltból, akkor ezekről a képekről azt lehet elmondani, hogy egyszerre két pillanatot hordoznak a múltból.
Markovics Ferenc Balázs Béla-díjas fotóművész, fotóriporter, érdemes és kiváló művész világhírű dzsesszmuzsikusokat megörökítő képeit mutatja be: Louis Armstrong (1965), Ella Fitzgerald (1978), Oscar Peterson (1971), Count Basie (1970), Duke Ellington (1971), Chick Corea (1983), Dave Brubeck (1983), Miles Davis (1989), Dizzy Gillespie ( 1971), Ray Brown (1989), John Patitucci (2003).
Fotó: Bede Laura
Rédei Ferenc Balogh Rudolf-díjas, Aranytollal kitüntetett, Pulitzer-életműdíjas fotóriporter sportolókról készített képeit tekinthetik meg az érdeklődők a kincses városban. A tárlatnyitón részt vevő művész kifejtette,
Mile Lajos főkonzul a közönség köszöntését követően Rédei Ferenctől idézett: „így az előre átgondolt komponált képek helyett maradtak számomra a villanások, ezekből merítettem, remélve, hogy a külső szemlélők is megtalálják bennük a nemvárt helyzetek csodáját és talán továbbgondolják a történetet”.
Fotó: Bede Laura
Szőcs Géza költő, politikus szerint igazán izgalmas, amikor a felszín képes megjeleníteni, vagy legalábbis sugallani a mélységet, azt, ami mögötte van. „Ezt a legegyszerűbb az arcokban megragadni. Azt gondolom, hogy ezeken a falakon most Rédei, Szigeti és Markovics művész uraknak köszönhetően sok olyan ábrázolással találkozunk, amelyek pontosan ezt ragadják meg. Ezzel komoly lépést tettek, és nekik köszönhetően mi is a világ megismerhetőségéhez, legalábbis a megérthetőségéhez” – fogalmazott a költő.
Fotó: Bede Laura
Hajdú Kata, a budapesti Abigail Galéria tulajdonosa elmondta, örömteli kötelességének tartja, hogy a galéria egy-egy sikeres kiállítását Budapesten kívül is bemutassa. Hozzátette, szülővárosában, Nagyszalontán Török László polgármester úrral együttműködve évente rendeznek kulturális napokat, Magyarország kolozsvári főkonzulátusán pedig már másodszor vendégeskednek.
Fotó: Bede Laura
A tárlatot megnyitó Mernyei Ákos miniszteri biztos szerint ez a kiállítás valós életeseményeket és ezáltal valódi emberi történeteket tár elénk a mások által megélt időből. „Ha megnézzük ezt a kiállítást, megtapasztalhatjuk, hogy
Közösség csak együtt megélt, közösen megőrzött és együtt átadott történetekből születhet. És egy olyan nagy és szerteágazó közösségnek mint a magyar nemzet, sok embert és így sok történetet kell számon tartania” – hangsúlyozta a miniszteri biztos. A Fénnyel írott portrék című kiállítás egy hónapig még megtekinthető a főkonzulátus rendezvény termében.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!