A vár mellett az UNESCO világörökségi listára felkerült erődtemplomot is megtekinthetik a látogatók a Maros megyei településen
Fotó: https://www.saschiz.ro/
Hosszúra nyúlt felújítási munkálatok után megnyitja kapuit a látogatók előtt a szászkézdi parasztvár. A történelmi Királyföld szélén található településen május 3-ától várják a látogatókat. A hétvégén tartják továbbá a településen a hagyományossá vált rebarbaraünnepséget a helyi önkormányzat, a nőegylet és az ADEPT alapítvány szervezésében.
2025. május 02., 17:402025. május 02., 17:40
Az eseményen a látogatókat középkori utazásra hívják, továbbá fúvószene, koncertek, valamint rebarbarás finomságok kóstolója is várja az érdeklődőket – írják a szervezők. A szász konyhában előszeretettel használt rebarbara különleges, édes-kesernyés ízű növény, amelynek a szárából lekvár, szörp, kompót, likőr is készülhet, de sütemények hozzávalójául is szolgálhat. A Szászkézdi Nők Szomszédsága nevű egyesület ötlete nyomán indult rebarbaraünnepet 12. alkalommal szervezik meg idén. Az egyesületet 23 különböző korú és foglalkozású nő alapította a szászok hagyományos önrendelkezési formája, a szomszédságok alapján, amely az egymást támogató háztartások közösségét jelentette.
Bár eredetileg augusztus elsején szerették volna megnyitni a turisták előtt a felújított szászkézdi parasztvárat, a munkálatok bürokratikus átvételének késése miatt ezt leghamarabb csak szeptember elsején tehetik meg.
A Segesvártól 20 km távolságra található település népszerű célpont a turisták körében,
Mint arról korábban beszámoltunk, a 14. században épült szászkézdi parasztvár felújítása hosszúra nyúlt, bürokratikus akadályok, munkaerőhiány, a pandémia alatti lezárások miatt csak idénre sikerült befejezni a rendkívül rossz állapotban lévő műemlék restaurálását.
Az elmúlt években számos idegenforgalom-fejlesztő, turistacsalogató kezdeményezés született Szászkézden
Fotó: Szászkézd polgármesteri hivatala
A szászkézdi parasztvár támadások idején szolgált menedékül a közeli települések lakossága számára, de a közösség élelemtartalékának raktározására is használták. A hajó alakú vár alapterülete 5000 négyzetméter. Az erődítmény a település központjától körülbelül egy kilométerre, a falu melletti dombtetőn található, kanyargós ösvényen közelíthető meg. A 20. század elején még épen állt, állapota az utóbbi években romlott le, már-már veszélyt jelentett a turisták biztonságára.
Szászkézd evangélikus temploma 1493 és 1497 között épült, a helyi emlékezet szerint tornya a segesvári óratorony mintájául szolgált.
bár a művelődési minisztérium 2005-ben jóváhagyta a templomhajó és torony együttesére vonatkozó projektet, végül csak előbbit korszerűsítették,
a torony felújítását 2009-ben a gazdasági válságra hivatkozva elhalasztották. Később mégis sikerült uniós forrásokat lehívni a felújítására, a torony restaurálási munkálatai 600 ezer euróra rúgtak. Az 1400-as évek elején épült harangtornyot korábban 1832-ben újították fel, ezt a tetőzet felirata is jelzi. A szászkézdi világörökségi helyszín felújításához 15 évig tartó erőfeszítésekre volt szükség.
Az elmúlt években egyéb idegenforgalom-fejlesztő, turistacsalogató kezdeményezések is születtek Szászkézden. Például tizenhat ház – nyolc Szászkézdről és nyolc a hozzá tartozó Miklóstelkéről – került fel Maros megyéből a hagyományos építészetű falvak útvonalára. Helyreállításukat az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozzák,
A parasztvár látogatása ingyenes május első két hetében, ezt követően 15 lejes belépődíj ellenében lehet megtekinteni a műemlék várat.
Hamarosan befejeződik a 14. században épült szászkézdi parasztvár felújítása, mely során többéves késést halmoztak fel, de augusztusban végre elkészül az UNESCO-listás Maros megyei település büszkesége. Ezek után titkos alagutat is megnyitnának.
Május elsejei razziát tartottak Maros megyében a közlekedésrendészet munkatársai. Elsősorban azokra a sofőrökre vadásztak, akik a majális leple alatt szeszes italt fogyasztottak, és úgy ültek volánhoz.
Rajtakaptak a rendőrök két férfit, akik Spanyolországból hozattak veszélyes és különösen veszélyes kábítószereket, hogy azokat eladjanak. A kábítószerkereskedő apa és fia akkor bukott le, amikor egy 350 ezer lej értékű szállítmányt vettek át.
Összesen 3,5 millió euróból öt zöldövezetet újítanak fel vagy alakítanak ki az Arad megyei Pécskán. A magyar határ közelében fekvő település önkormányzata a lakosság komfortérzetét szeretné növelni, egyúttal egészséges életkörülményeket teremteni.
A brassói helyi közlekedési vállalat (RATBV) összesen 39 sofőrjét vették őrizetbe 24 órára egy üzemanyaglopási ügyben, amelyben szerdán 46 házkutatást tartottak.
Öt napon át száz Szilágy megyei rendőr elsősorban a gyalogosokat ellenőrizte, hogy mennyire tartják be a közlekedésrendészeti szabályokat. Az április 22–27. között falun és városon megtartott megyei szintű razzia a megelőzésre helyezte a hangsúlyt.
Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen – tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.
A Fehér megyei Tövisen avatták fel kedden Románia legnagyobb napelemparkját. Az összesen 55 millió eurós napelempark-beruházás – ebből 15 millió euró vissza nem térítendő támogatás – az országos helyreállítási terv (PNRR) részét képezi.
A május elsejei hosszú hétvégén általában jó idő lesz, a sokéves átlagnál helyenként jóval magasabb hőmérsékletekkel, de a hegyekben és dombvidéken elszórtan átmeneti légköri instabilitás is előfordulhat.
Egy második világháborús repülőbombát találtak szerdán reggel az aradi Neuman Ferenc Aréna közelében, egy építkezésen.
Lelkiismeret szerinti voksolást javasol szimpatizánsainak a román elnökválasztás május 4-én, vasárnap tartandó első fordulóján az egyik kisebbik erdélyi magyar párt, a Magyar Polgári Erő (MPE).
szóljon hozzá!