Jakab-Benke Nándor faggatja a 80 éves Halász Juditot
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Halász Judit színésznő, énekesnő pénteken töltötte be 80. életévét, amit Kolozsváron ünnepelhetett a 22. Filmtettfeszt egyik sztárvendégeként. A fesztivál retrospektív szekcióval tisztelgett a színésznő előtt: csütörtökön a Pókfoci és a Szerelmesfilm című alkotásokat vetítették a kincses város Győzelem mozijában, mindkét filmet közönségtalálkozó követte a Kossuth- és Jászai Mari-díjas művésznővel.
2022. október 07., 19:312022. október 07., 19:31
2022. október 09., 17:212022. október 09., 17:21
Halász Judit színésznő férjével, Rózsa János rendezővel érkezett az erdélyi magyar filmszemlére, melynek programjába – a fesztivál hagyományaihoz híven – több magyar filmklasszikus is bekerült. Csütörtök este vetítették a Pókfoci című 1976-os alkotást, melynek rendezője Rózsa János, szereplői Madaras József, Rajhona Ádám, Halász Judit.
A film utáni sajtótájékoztatón, melyen a házaspár együtt vett részt, a fesztivál szervezői mindkettejüket felköszöntötték, hiszen mindketten az októberi hónap szülöttei. A párost közös élményeikről, közös munkáikról Buzogány Klára, a fesztivál egyik főszervezője faggatta. Halász Judit kiemelte, hogy nem csak nagyjátékfilmeket készítettek közösen, hanem például koncertfilmet is, ami azért volt neki, mint énekesnek különösen fontos, mert meg szerette volna mutatni, hogy mi az, amit ő lát a koncerteken, amikor vidám gyerekdalok közben anyukák, sőt akár apukák is elsírják magukat meghatottságukban.
A Pókfoci kapcsán Rózsa János felidézte, hogy az akkori rendszer sok nehézséget állított a film elkészítése elé, hosszas huzavona előzte meg a forgatást, mert az illetékesek úgy érezték, hogy a történet, mely egy iskola mindennapjai (és nem csak) köré szerveződik, a tanárokat állítja pellengérre. Hozzátette, hogy
A Szabó István által rendezett 1970-es Szerelmesfilm kapcsán Halász Judit érdekes adalékkal kezdte a Jakab-Benke Nándor által vezetett beszélgetést. Elmesélte, hogy az alkotás elején látható régi fényképeken a férje szerepel, mivel Szabó István feleségének gyerekkori barátja. Mivel az 1956-os események a film egyik fontos epizódját jelentik, arról is szó esett, hogy Halász Judit még nagyon fiatal volt a forradalomkor, és éppen október 23-án lett volna élete első randija egy tánciskolai óra után, ám a körülmények miatt elmaradt.
Mivel Szabó István nagyon alapos volt, nagyon hosszú volt a forgatási folyamat: csak Halász Judit száz napot forgatott, ami azért volt hatalmas élmény számára, mert olyan helyekre juthatott el – Franciaországba –, ahova akkoriban, másként nem lehetett.
„Úgy gondolom, hogy ezeknek az önéletrajzi filmeknek nem minden jelenete, részlete merítkezik az alkotók saját életrajzából, életéből, de a saját élményeikből, a korukból táplálkoznak.
– vélekedett Halász Judit. Azt is elmesélte, hogy a külföldi forgatásra nem jutott ki az egész stáb: aki ment is, minimális pénzzel vághatott neki, a színészek magukat sminkelték, maguknak készítettek frizurát, forgatási helyszínek is szívességek, néha szerencsés véletlenek alapján kerültek.
A színésznő azt is felidézte, hogy a film bemutatója a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon volt, ahol sikeresnek bizonyult, de a sikert az „koronázta” meg, hogy a film vége utáni taps nem akart szűnni hosszú idő után sem – mint utólag kiderült, azért, mert az olasz mester, Frederico Fellini egyik filmje követte a magyar alkotást, és a megérkező rendezőnek szólt a taps.
A színésznő arról is beszélt, hogy nem igazán foglalkozott a kritikákkal a film után – most sem érdeklik, mert akkoriban a kritika és a kritikusok is „változók” voltak. Hozzátette, hogy
Halász Judit elmondta, hogy nem mindig volt könnyű összeegyeztetni a filmet és színházat, később a zenét és koncerteket. Elárulta, hogy amíg az egészsége engedte, a lovaglás volt a nagy szerelme – ez a film nézőinek is feltűnhetett, hiszen nagyon szépen lovagol –, ez jelentette számára a kikapcsolódást, a sportot, a testedzést is.
Szerdán ünnepélyes keretek között kezdetét vette a 22. Filmtettfeszt, Erdély legfontosabb magyar filmekre koncentráló filmszemléje.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
szóljon hozzá!