Fotó: Tóth Gödri Iringó
Ünnepélyes keretek között kezdetét vette szerdán a 22. Filmtettfeszt, Erdély legfontosabb, magyar filmekre koncentráló seregszemléje. A 19 településen zajló rendezvény megnyitója – ahogy azt már a közönség megszokhatta – a kolozsvári Győzelem moziban lelt otthonra, ahol Zágoni Bálint és Buzogány Klára főszervezők üdvözölték a nagyérdeműt.
2022. október 05., 20:562022. október 05., 20:56
2022. október 08., 18:562022. október 08., 18:56
Két járványos év után mindenféle korlátozás nélkül vehette kezdetét a Filmtettfeszt huszonkettedik kiadása. A Kolozsváron kívül Erdély 18 településén zajló filmünnep idén is magyar filmújdonságokat – szám szerint tízet –, és nagysikerű, a filmtörténetből kiemelkedő klasszikusokat mutat be az erdélyi közönség számára.
Zágoni Bálint, a Filmtett Egyesület elnöke beszédében kiemelte, nagy öröm kicsiny szervezőcsapatuk számára, hogy lelkes önkénteseik idén nem azzal kellett kezdjék a vetítési helyszínek birtokbavételét, hogy kihelyezik a távolságtartásra felszólító táblákat. Megjegyezte azt is, legtöbben ma már meg sem találnánk a telefonunk tárhelyén a digitális oltási igazolványunkat.
A főszervező kiemelte, hogy az elmúlt két év sok mindent megváltoztatott, sokan már temették a mozit, illetve a közösségi filmnézést, hiszen az emberek hozzászoktak az otthon kényelméhez, valamint a streaming-szolgáltatók széles választékéból való mazsolázgatáshoz.
Zágoni Bálint külön felhívta a figyelmet a magyar filmtörténet klasszikusaira koncentráló szekcióra, illetve az ezekhez kapcsolódó közönségtalálkozókra is, így például a Pókfocit című filmre, melyet rendezője, Rózsa János és Halász Judit színésznő kísért el, továbbá a Szerelmesfilmre, amelynek levetítése után szintén Halász Juditot lehet faggatni.
Buzogány Klára nagyvonalakban ismertette a fesztivál honlapján elérhető programot, kiemelve, hogy a versenyszekcióban szereplő filmek online is elérhetőek, és hogy szintén online lehet szavazni a közönségkedvenc alkotásra.
A fesztivál szervezői külön kiemelték, hálásak azért, hogy ilyen nehéz időkben, amikor a rezsiszámlák kifizetése és az infláció jelentik a mindennapi témát, vannak, akik még áldoznak a kultúrára. Önkormányzatok – mindenekelőtt Kolozsvár polgármesteri hivatala –, cégek segítik, hogy a fesztivál vetítései továbbra is ingyenesek legyenek a közönség számára.
Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere ötödik alkalommal állt a fesztivál színpadára köszönteni a nézőket, illetve jó szórakozást kívánni nekik. Kiemelte azt is, hogy a fesztivál szervesen illeszkedik a kincses város igencsak gazdag filmes életébe, amit az UNESCO tavaly azzal ismert el, hogy Kolozsvárt a Film városának nyilvánította.
A filmeket ízelítőként rövid videó követte, mely a fesztivál klasszikus alkotásait harangozta be. A nyitórendezvény részeként levetítették Szakonyi Noémi Veronika Hat hét című, nemrég a CineFest nagydíját is bezsebelő filmjét is.
Erdély 19 településén, összesen 26 helyszínen szervezik meg az idén a 22. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlét, amelyen 10 új nagyjátékfilmet, 4 klasszikus remekművet, 3 egészestés dokumentumfilmet és rövidfilmeket vetítenek.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!