A főhős Mike Enslin, a kislánya halála óta bogarassá vált író, akinek meggyőződése, hogy nem létezik túlvilág, és ezért keresztül-kasul beutazza az Egyesült Államokat, hogy állítólag kísértetlakta szállodákban töltsön néhány éjszakát, majd leleplezze a csalást. Ezért aztán el is nyeri méltó büntetését: egy titokzatos levélíró olyan szállodára hívja föl a figyelmét, amelyben többtucatnyi rejtélyes haláleset következett be. A szálloda ráadásul nem valami eldugott, isten háta mögötti porfészekben áll, hanem New York kellős közepén. Ezúttal azonban nem az egész épületet itatják át a negatív energiák, hanem csupán egyetlen – az 1408-as számú – szobát. Éppen ezért a gonoszság jóval töményebb, és a szkeptikus Mike-nak már egy óra múltán át kell értékelnie a természetfölötti jelenségekről alkotott nézeteit.
A történet csak annyiban tér el a már ismert sztoritól, hogy arra próbálja felhívni a figyelmet: a technikafüggővé vált, zsúfolt metropolisban is bárhol felbukkanhat a gonosz. De hát már ez sem számít túlságosan eredeti megközelítésnek. A vonatkozó japán klasszikusok – A kör, Átok, Fekete víz – , sőt még ezek amerikai remake-jei is jóval autentikusabban bontakoztatják ki a témát. Ezért aztán az 1408 kevés újdonságot mutat fel A ragyogáshoz képest, akár a Variációk egy témára alcímmel is elláthatták volna. A főhőst rabul ejti a kísértetszoba, és a legkegyetlenebb módszerekkel kívánja rábírni arra, hogy kövesse „elődei” példáját, és öngyilkosságot kövessen el. Minden olyan, a horror vonatkozó alapműveiből ismertté vált elemmel találkozunk, mint a hátborzongató, hirtelen végtelenül hosszúvá váló folyosók, az elgyötört arcú kísértetek vagy a sejtelmes, baljóslatú neszek az üres szobában, ettől aztán a film csak azok számára válhat valóban rémisztővé, akik most találkoztak először a horrorműfajjal.
A filmben a szállodaigazgatót játszó Samuel L. Jackson alakítása nevezhető figyelemre méltónak. Bár meglehetősen kevés időre jelenik meg a képernyőn, magabiztosan hozza a sejtelmes, démoni figurát, akinek jóval több köze van a hotelban történő szörnyűségekhez, mint ahogy ez a kezdetekben tűnik. A főhőst alakító John Cusack szintén kihozza a szerepből, ami kihozható, egy órán át egyedüli szereplőként kell fölvennie a küzdelmet a rémségekkel a klausztrofóbiás környezetben, és képes fölnőni a feladathoz, hogy szinte végig egymaga vigye hátán a filmet. Ettől azonban az 1408 nem hat revelációs erővel, a nézőnek valahogy folyamatosan A ragyogás újratöltve-érzése van a film közben.
1408. Amerikai horrorfilm, 2007, 94 perc. Rendezte: Mikael Hafström. Szereplők: John Cusack, Samuel L. Jackson, Jasmine Jessica Anthony, Christopher Carey. Írta: Stephen King novellája alapján Matt Greenberg. Kép: Benoit Delhomme. Zene: Gabriel Yared. Értékelés az 1–5-ös skálán: 3. n
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.