Fejlesztés. Az Egyesült Államok különleges távközlési kapcsolatot kíván kiépíteni a deveselui rakétapajzs és az Egyesült Államok haditengerészeti erőinek európai főhadiszállása között
Fotó: Facebook/U.S. Embassy Bucharest
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma szándéknyilatkozatot tett közzé egy kormányzati pályázatra vonatkozóan, amely különleges távközlési kapcsolatok kiépítésére irányul a deveselui rakétapajzs, az Egyesült Államok haditengerészeti erőinek európai főhadiszállása és a németországi Wiesbadenben található amerikai támaszpont között.
2025. február 26., 20:442025. február 26., 20:44
A wiesbadeni amerikai bázist, amelyet össze kívának kötni a rakétapajzs romániai elemeivel, jelenleg a NATO használja Ukrajnának nyújtott katonai segítségre és ukrán katonák kiképzésére.
Az alvállalkozó hatóság a Védelmi Információs Rendszerek Ügynöksége (DISA), amely az Egyesült Államok különleges kommunikációs vonalainak létrehozásáért, telepítéséért és biztosításáért felelős.
Az elektronikus közbeszerzési rendszeren közzétett közlemény szerint az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma a DISA-n keresztül
Călin Georgescu szélsőjobboldali államfőjelölt felülvizsgálná, mi legyen a NATO európai rakétapajzsa részeként a dél-romániai Deveselura telepített rakétatámaszpont sorsa.
Az olaszországi Nápoly közelében található Capodichino az amerikai haditengerészeti erők és az amerikai haditengerészet 6. földközi-tengeri flottájának főhadiszállása Európában.
„Ennek a bejelentésnek az a célja, hogy piacfelméréshez szükséges információkat kérjen. Az információkat az Ügynökség igényeinek kielégítésére legmegfelelőbb stratégiák azonosítására használják fel” – olvasható a közleményben.
Egy ideig még Románia marad Európa ballisztikus rakéták elleni védelmének legfőbb letéteményese a deveselui rakétapajzs révén, miután a lengyelországi „testvérrendszer” még mindig nem vethető be.
Ezzel egy időben a DISA is közzétett egy hasonló bejelentést arról a szándékról, hogy
Mint ismeretes, az Olt megyei Deveselun található a NATO amerikai telepítésű európai rakétapajzsának több eleme is.
A deveselui rendszer jelenleg egy ballisztikus rakéták érzékelésére alkalmas radarral és 24 Standard Missile 3 (SM-3) elfogórakétával rendelkezik.
Korszerűbbé és hatékonyabbá kívánja tenni az Egyesült Államok az Európába telepített NATO-rakétapajzsot, amelynek egyes elemeit a dél-romániai Deveselu légi támaszpontjára telepítették.
Ez a rakétatípus, amelyet nem szereltek fel nukleáris robbanófejjel vagy más veszélyes hasznos teherrel, a levegőben közeledő ballisztikus rakétákat nagyon nagy sebességgel, becsapódáskor kinetikus erővel képes megsemmisíteni.
A NATO rakétapajzsa magában foglalja a lengyelországi redzikowoi bázist, a deveselu pajzsot, az amerikai haditengerészet Aegis rombolóit a spanyolországi Rotában található NATO haditengerészeti bázison, valamint egy törökországi korai figyelmeztető radart.
Előrehaladott tárgyalások folynak a német Rheinmetall és a medgyesi Romarm fegyvergyár között egy lőszerekkel kapcsolatos román–német vállalat létrehozásáról – jelentette be Nicușor Dan román államfő pénteken Berlinben.
Tömegbe hajtott egy autó szombat hajnalban Los Angeles East Hollywood városnegyedében, több mint húsz ember megsérült, köztük négyen-öten „minimum válságos állapotban” vannak.
Ukrajna szombatra virradóra ismét drónokkal támadta Moszkvát, így az orosz főváros már a harmadik egymást követő éjszakán került tűz alá.
Izrael és Szíria tűzszünetben állapodott meg – közölte pénteken az Egyesült Államok törökországi megbízottja, miután Szíria túlnyomórészt drúzok lakta területén több mint 300 halálos áldozatot követelő, napokig tartó vérontás zajlott.
Elfogták a palágykomoróci görögkatolikus templom feltételezett gyújtogatóját – közölte pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) kárpátaljai részlege a Facebook-oldalán.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
szóljon hozzá!