Fotó: Facebook/U.S. Embassy Bucharest
Korszerűbbé és hatékonyabbá kívánja tenni az Egyesült Államok az Európába telepített NATO-rakétapajzsot, amelynek egyes elemeit a dél-romániai Deveselu légi támaszpontjára telepítették.
2023. július 18., 21:232023. július 18., 21:23
Ez a Pentagon – azaz az amerikai védelmi minisztérium – jövő évi költségvetését jóváhagyó törvényjavaslatból derül ki, amely a deveselui pajzsot alkotó rendszerek megerősítését irányozza elő, különösen az érzékelőrendszer javítása révén, de a rendszer diverzifikált légvédelmi elfogórakétákkal való felszerelésével is.
„Legkésőbb 180 nappal e törvény hatályba lépését követően az Egyesült Államok Rakétavédelmi Ügynöksége jelentést nyújt be a kongresszus védelmi bizottságainak a lengyelországi és romániai Aegis Ashore bázisok lehetséges fejlesztéseiről” – szerepel a dokumentumban.
A jelentés tartalmazni fogja az arról szóló álláspontot, hogy „a kapcsolódó érzékelőrendszereket fel kell-e fejleszteni a rakétafenyegetések szélesebb körének észlelése érdekében”, valamint annak értékelését, hogy
A dokumentum emellett a deveselui és a lengyelországi létesítmények „fizikai megerősítését” is szorgalmazza, és felkéri a rakétavédelmi ügynökség tisztviselőit, hogy készítsenek költségbecslést a lehetséges fejlesztésekről. A deveselui rendszer jelenleg
Ez a rakétatípus, amelyet nem szereltek fel nukleáris robbanófejjel vagy más veszélyes hasznos teherrel, a levegőben közeledő ballisztikus rakétákat nagyon nagy sebességgel, becsapódáskor kinetikus erővel képes megsemmisíteni. Az amerikai tisztviselők már évek óta tárgyalnak arról, hogy a jelenlegi rakétákat egy új generációval váltsák fel, amely lényegesen nagyobb hatótávolsággal és a legkülönbözőbb rakétatípusok elleni képességekkel rendelkezik.
Oroszország többször többször is kifejezte aggályát, hogy a deveselui rendszer támadó eszközökkel, például Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel is felszerelhető, de Washington és Bukarest következetesen azt állítja: a deveselui rakéták csak védelmi célúak, és nem szerelhetők fel robbanótöltettel.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!