Képünk illusztráció
Fotó: US Army/Facebook
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy nem zárja ki bizonyos, Európában állomásozó amerikai csapatok kivonását, de utalt arra, hogy egy ilyen lépés a szélesebb körű kereskedelmi tárgyalások része lehetne – jelentette a PAP lengyel hírügynökség.
2025. április 11., 12:402025. április 11., 12:40
2025. április 11., 13:592025. április 11., 13:59
Trump üdvözölte az Európai Unió azon döntését, hogy elhalasztja a megtorló vámok azonnali alkalmazását az új amerikai vámok életbe lépése után.
Azt mondta, hogy az Egyesült Államok úgy finanszírozza Európa védelmét, hogy nem sokat kap cserébe, és ugyanez vonatkozik a Dél-Koreával való költségmegosztásra is.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
„Ez egy olyan megbeszélés témája lenne, amelynek semmi köze a kereskedelemhez.
– mondta Trump, utalva a folyamatban lévő vámtarifa-tárgyalásokra.
Mint arról beszámoltunk, sajtóértesülések szerint Washington azt fontolgatja, hogy mintegy tízezer Kelet-Európában állomásozó katonát vezényelne más helyszínre.
Az Egyesült Államok védelmi minisztériumának vezető tisztségviselői fontolgatják, hogy akár 10 000 katonát is kivonnának Kelet-Európából, miközben egyesek amiatt aggódnak, hogy egy ilyen lépés felbátorítaná Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Mint megírtuk, az amerikai elnök szerda reggel közölte, hogy úgy döntött, 90 napra befagyasztja a tucatnyi országra bejelentett magasabb vámokat, és a rendeletet „szívből”, ügyvédek nélkül, gazdasági tanácsadóival együtt fogalmazta meg.
Brüsszel szerdán bejelentette, hogy tervet készít az acélra és alumíniumra kivetett 25 százalékos amerikai vámok kivetésére válaszul, de csütörtökön közölte, hogy a terv végrehajtását 90 napra felfüggesztik, miután Trump elnök szintén bejelentette a „viszonossági” vámok 90 napos halasztását.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!