Fotó: Nato.int
Miközben Ukrajna délkeleti részében, Robitune környékén folytatódnak a harcok, és Oroszország újabb dróntámadást hajtott végre, miközben maga is dróntámadásról számolt be, a NATO Ukrajna további támogatásáról döntött.
2023. október 12., 10:372023. október 12., 10:37
Csütörtök hajnalban az orosz hadsereg ismét iráni Sahíd drónokkal támadta Ukarjan dunai kikötői infrastruktúráját. Az ukrán haderő jelentése szerint a Mikolajivi régióban 4, az Odesszaiban 10 drónt sikerült lelőni, de
Csütörtökön hajnalban az ukrán határhoz közeli oroszországi Belgorodi régió kormányzója, Vjacseszlav Gladkov közölte, hogy a régió fölött a légvédelem lelőtt egy ukrán drónt, amelynek a lezuhanó darabjai egy lakóépületre zuhantak, és megöltek egy férfit és egy nőt.
Eközben a beszámolók szerint az orosz hadsereg megpróbálja visszafoglalni Avdijivka települést Ukrajnában, hogy ezzel megakassza az ukrán ellentámadást.
Közben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetség védelmi miniszterei tanácskozásának első napját lezáró szerda esti sajtótájékoztatóján arról beszélt: Oroszország fokozza az ukrán infrastruktúra elleni támadásait, és ismét arra készül, hogy a telet háborús fegyverként használja fel.
„Ezért most is nagyon fontos, hogy fokozzuk és fenntartsuk Ukrajnának nyújtott támogatásunkat” – mutatott rá.
továbbá azt, hogy Kanada több tízmillió dollár értékben adományoz téli ruházatot és felszerelést.
Méltatta továbbá Németország egymilliárd eurós csomagját, amelynek középpontjában a Patriot és az IRIS-T légvédelmi rendszerek állnak.
„Az Egyesült Királyság több mint 100 millió eurót ajánl fel további légvédelmi és aknamentesítő berendezésekre. Az Egyesült Államok pedig több mint 200 millió dollár értékben biztosít légvédelmi, tüzérségi és rakétalőszereket” – taglalta.
Stoltenberg elmondta, hogy a szövetségesek megállapodtak egy olyan programban, amelynek célja, hogy Ukrajna fegyveres erői teljes mértékben kompatibilissá váljanak leendő NATO-szövetségeséivel. Elismerését fejezte ki azért is, hogy Ukrajna még Oroszország brutális háborúja közepette is folyamatosan küzd a korrupció ellen.
Megerősítette, hogy
„Ez magában foglalja a megfelelő ruházatokat a hideg időjárás ellen, az aknamentesítési képességek növelését, a fűtőanyag-ellátást és orvosi felszerelések szállítását. Ez segíteni fogja a bátor ukrán erőket abban, hogy átvészeljék a hideget” – jelentette ki.
Stoltenberg kitért arra is, hogy Oroszország bejelentette: törvénytervezetet készít elő a nukleáris kísérletek betiltásáról szóló szerződés visszavonására.
Véleménye szerint ez azt mutatja, hogy a Kreml „nem tiszteli és folyamatosan figyelmen kívül hagyja nemzetközi kötelezettségvállalásait, és vakmerősége veszélyezteti a nukleáris robbanószerkezetek tesztelése elleni globális normákat”.
– hangoztatta.
Kijelentette, hogy a NATO továbbra is nagyon szorosan figyelemmel kíséri, hogy mit lép Moszkva e téren, de megjegyezte, hogy az atlanti szövetség egyelőre nem lát változást Oroszország nukleáris magatartásában.
A védelmi minisztérium közleménye szerint az amerikai hadsereg készleteiből rendelkezésre bocsátott csomag tartalmaz légvédelmi eszközöket, harckocsi-elhárító fegyverzetet és egyéb eszközöket.
A szállítmány tételes listáján szerepelnek légelhárító rakéták, drónelhárító eszközök, 105 és 155 milliméteres lövedékek, HIMARS-rakéták, precíziós eszközök, romboló lövedékek, kisebb kézifegyverek és hozzá való lövedékek, valamint a korábban rendelkezésre bocsátott eszközök karbantartásához, javításához szükséges alkatrészek és felszerelés.
A Pentagon közleménye megállapítja, hogy
egyben felszólítja a Kongresszust, fogadja el az ukrajnai támogatás folytatásához szükséges költségvetési keretet.
A dokumentum az Ukrajnának nyújtott biztonsági támogatást „okos befektetésnek nevezi a nemzetbiztonságba”. Megállapítja, hogy a katonai segítségnyújtás segíti megelőzni egy szélesebb konfliktus kialakulását a régióban, miközben erősíti az amerikai védelmi ipar alapjait, és magas szakértelmet igénylő munkahelyeket teremt az amerikai emberek számára.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!