Fotó: Pixabay.com
Románia is egyike annak a 39 országnak, amely felkérte a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyészét, indítson nyomozást az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatban – közölte a külügyminisztérium.
2022. március 03., 15:292022. március 03., 15:29
2022. március 03., 15:392022. március 03., 15:39
A Római Egyezményben részes 39 ország az Ukrajna területén elkövetett népirtás, valamint háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanúja miatt kérte a kivizsgálás megindítását a hágai székhelyű ICC főügyészétől, „többek között az Orosz Föderáció által Ukrajna ellen indított háborúval összefüggésben”.
A keresetben a Római Egyezmény 13. és 14. cikkére hivatkoznak, illetve Ukrajna 2015. szeptember 8-án aláírt nyilatkozatára, amelyben elfogadta a bíróság joghatóságát az ország területén 2014. február 20-ától kezdődően zajlott események kivizsgálására – írja az Agerpres.
„Ez a lépés is tükrözi a nemzetközi közösség eltökéltségét, hogy a nemzetközi jog és a nemzetközi igazságszolgáltatás eszközeivel is felelősségre vonja az Orosz Föderáció képviselőit az Ukrajna elleni agresszióért. A nemzetközi közösség ezzel is bebizonyítja, hogy kész szankcionálni a Kreml illetékeseinek felelőtlen tetteit, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a világ békéjére és biztonságára” – jelentette ki a téma kapcsán Bogdan Aurescu külügyminiszter.
A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) kellő számú részes országtól kapott jóváhagyást arra, hogy azonnal elkezdhesse a nyomozást Oroszország esetleges ukrajnai háborús bűncselekményei ügyében, így nincs hozzá szükség bírósági jóváhagyásra.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
szóljon hozzá!