Fotó: Facebook/PAS
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
2024. október 21., 22:042024. október 21., 22:04
2024. október 21., 23:312024. október 21., 23:31
Közleményében a tárca üdvözölte, hogy a chişinăui hatóságok a demokrácia követelményeinek megfelelő módon szervezték meg vasárnap a moldovai elnökválasztást és az alkotmánymódosításról szóló népszavazást – írta az Agerpres. A külügyi tárca megállapította: a „legmélyebben” Európa-barát jelölt, Maia Sandu államfő bekerülése a második fordulóba és a népszavazás eredménye bizonyítja, hogy a kihívások ellenére a polgárok ragaszkodnak a Moldovai Köztársaság európai, demokratikus jövőjéhez.
„Ezek a példátlan mértékű beavatkozások a választások tisztaságának veszélyeztetésére, a demokrácia aláásására, antidemokratikus és Európa-ellenes elméletek terjesztésére, valamint a választók közvetlen és illegális befolyásolására irányultak.
A külügyminisztérium végezetül leszögezte: a nemzetközi demokratikus közösségnek kötelessége továbbra is támogatni a Moldovai Köztársaságot, többek között az alapvető demokratikus folyamatok, például a választások aláásására irányuló külső fellépések elleni küzdelemben.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Hétfőn a román miniszterelnök és államfő is közösségi oldalán üdvözölte a moldovai népszavazás eredményét. Elsőként Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő Facebook-bejegyzésben gratulált minden moldovai állampolgárnak azért, hogy „ellenállt Moszkva hihetetlen nyomásának, és ezzel sikerült országukat a történelem jó oldalára állítaniuk”, egyúttal a hivatalban lévő Maia Sandu elnök újraválasztására biztatta a moldovaiakat, miután Sandu az első fordulóban még nem tudott győzni, és a november 3-i második forduló megtartására lesz szükség.
Később Klaus Iohannis román államfő az X-en üdvözölte „az európai integráció mellett leadott moldovai szavazatokat, továbbá Maia Sandu államelnök és a demokratikus értékek támogatását”.
Mint arról beszámoltunk, Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök a voksok 42,45 százalékát, legfőbb kihívója, Alexandr Stoianoglo volt főügyész pedig a szavazatok 25,98 százalékát szerezte meg az elnökválasztás első fordulójában, és ezzel ők jutottak be a második fordulóba. Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan tartott vasárnapi népszavazáson a választásra jogosultaknak 50,46 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,54 százaléka nemmel voksolt.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
Ami Magyarországot illeti, még mindig jelentős jogállamisági aggályok merülnek fel, és az Európai Bizottság készen áll arra, hogy minden tagállamot támogasson a jogállamiságról szóló éves jelentés ajánlásainak végrehajtására irányuló erőfeszítéseikben.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök berlini és párizsi látogatását követően kijelentette, hogy „nagyon erős támogatást” kapott európai kollégáitól Donald Trump amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos terveivel szemben.
A románok, szlovákok és szerbek is kedvezőbben ítélik meg Magyarországot, mint a magyarok a szomszédos országokat – derült ki a Nézőpont Intézet frissen közzétett kutatásából.
Tartós béke Oroszországgal csak az Egyesült Államok segítségével érhető el – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy interjúban, amelynek videofelvételét hétfő este közölte az ukrán elnöki hivatal.
Benyújtotta lemondását Milos Vucevic szerb miniszterelnök kedden Belgrádban.
Alig néhány hetes kutyakölyköket találtak a pénzügyőrök egy Romániában forgalomba írt kisbusz csomagterében – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhatóság (NAV) kedden a Facebook-oldalán egy videós posztban, amelynek a Bánatos gombszemek címet adták.
Harkivban ketten, Odesszában négyen megsebesültek a kedd éjszakai orosz dróntámadás következtében, lakóházakat, üzemeket, infrastrukturális objektumokat ért találat a helyi hatóságok vezetőinek beszámolói szerint, amelyeket az Ukrajinszka Pravda idézett.
Dánia erősebben kíván fellépni a grönlandiakkal szembeni hátrányos megkülönböztetés, illetve rasszizmus ellen – közölte hétfőn a koppenhágai bevándorlási és integrációs minisztérium.
Az izraeli kormányszóvivő szerint a Hamász által az Izraellel kötött tűzszüneti megállapodás első szakaszában szabadon engedendő túszok közül nyolcan meghaltak.
A májusi elnökválasztáson három napon át szavazhatnak a külföldön élő román állampolgárok az összesen 950 külképviseleti szavazóhelyiségben.
szóljon hozzá!