Fotó: Facebook/PAS
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
2024. október 21., 22:042024. október 21., 22:04
2024. október 21., 23:312024. október 21., 23:31
Közleményében a tárca üdvözölte, hogy a chişinăui hatóságok a demokrácia követelményeinek megfelelő módon szervezték meg vasárnap a moldovai elnökválasztást és az alkotmánymódosításról szóló népszavazást – írta az Agerpres. A külügyi tárca megállapította: a „legmélyebben” Európa-barát jelölt, Maia Sandu államfő bekerülése a második fordulóba és a népszavazás eredménye bizonyítja, hogy a kihívások ellenére a polgárok ragaszkodnak a Moldovai Köztársaság európai, demokratikus jövőjéhez.
„Ezek a példátlan mértékű beavatkozások a választások tisztaságának veszélyeztetésére, a demokrácia aláásására, antidemokratikus és Európa-ellenes elméletek terjesztésére, valamint a választók közvetlen és illegális befolyásolására irányultak.
A külügyminisztérium végezetül leszögezte: a nemzetközi demokratikus közösségnek kötelessége továbbra is támogatni a Moldovai Köztársaságot, többek között az alapvető demokratikus folyamatok, például a választások aláásására irányuló külső fellépések elleni küzdelemben.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Hétfőn a román miniszterelnök és államfő is közösségi oldalán üdvözölte a moldovai népszavazás eredményét. Elsőként Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfő Facebook-bejegyzésben gratulált minden moldovai állampolgárnak azért, hogy „ellenállt Moszkva hihetetlen nyomásának, és ezzel sikerült országukat a történelem jó oldalára állítaniuk”, egyúttal a hivatalban lévő Maia Sandu elnök újraválasztására biztatta a moldovaiakat, miután Sandu az első fordulóban még nem tudott győzni, és a november 3-i második forduló megtartására lesz szükség.
Később Klaus Iohannis román államfő az X-en üdvözölte „az európai integráció mellett leadott moldovai szavazatokat, továbbá Maia Sandu államelnök és a demokratikus értékek támogatását”.
Mint arról beszámoltunk, Maia Sandu hivatalban lévő moldovai elnök a voksok 42,45 százalékát, legfőbb kihívója, Alexandr Stoianoglo volt főügyész pedig a szavazatok 25,98 százalékát szerezte meg az elnökválasztás első fordulójában, és ezzel ők jutottak be a második fordulóba. Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan tartott vasárnapi népszavazáson a választásra jogosultaknak 50,46 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,54 százaléka nemmel voksolt.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!