Tárolóegységeket biztosítanának a prosumerré válás során akadályokba ütköző napelemtulajdonosoknak
Fotó: Pixabay
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk, ami az eddig felmerült legnagyobb probléma – közölte Adrian Corbu, a Környezetvédelmi Alap (AFM) alelnöke. Aki maga is áramtermelő-fogyasztóvá, azaz prosumerré válna, ám mivel szándékosan „nem szólt oda senkinek”, a saját bőrén tapasztalhatja meg a rendszer visszásságait.
2024. november 22., 16:432024. november 22., 16:43
Adrian Corbu a minap egy szakmai rendezvényen elárulta, maga is sikeresen megpályázta a Zöld ház programban fejenként biztosított 20 ezer lejes állami támogatást napelemes áramtermelő rendszer telepítésére, hogy prosumerré váljon. „Én is kedvezményezettje vagyok ennek a programnak, és a saját bőrömön tapasztalom meg, hogyan működik a rendszer. Nagy a probléma a rendszerek hálózatba kapcsolásával, a prosumertanúsítványok kiadásával.
– ismertette az Agerpres hírügynökség szerint a programot lebonyolító AFM alelnöke.
A hatóság képviselője úgy vélte, minden bizonnyal problémákat fog okozni a jövőben, ha egyrészt nem sikerül megszüntetni az elosztás és a szállítás egyensúlytalanságait, másrészt ha nem sikerül megkönnyíteni a lakossági fogyasztók számára, hogy belátható időn belül, egy hónap, két hónap alatt prosumerré váljanak, nem pedig nyolc hónapot várva.
„Közel 130 ezer kedvezményezett van mögöttünk, akiknek tárolórendszerekre van szükségük, mert nem tudják az általuk megtermelt energiát a hálózatba juttatni – és szerintem ez ma a legnagyobb probléma Romániában. Azt hiszem, már 20 éve beszélünk a villamos elosztóhálózatba történő beruházásokról, és bár ezek zajlanak, nagyon lassan haladnak. Úgy vélem, hogy a dolgok felgyorsítása mellett – legyen szó nap- vagy szélenergiáról – sokkal jobban kellene összpontosítanunk a szállító- és elosztórendszerre” – tette hozzá Adrian Corbu.
Eközben az energiaszolgáltatók szövetségének (ACUE) ügyvezető igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az általa képviselt vállalatok többet is tehetnének a bürokrácia csökkentése terén, tény, hogy
„Ez nem elhanyagolható szempont, tekintve a prosumerré válók növekedési ütemét. A meglévő keresletet nem lehet teljes mértékben kielégíteni” – jelentette ki Daniela Dărăban.
Elmondása szerint az elmúlt öt évben évente átlagosan 500 millió eurót fektettek be a villamosenergia-elosztó hálózatok fejlesztésébe. Ugyanakkor az ACUE elemzése szerint 2030-2035-re ezeket a beruházásokat meg kell háromszorozni évi 1,5 milliárd euróra, hogy meg tudjanak felelni a termelésnövekedésnek. Az ANRE által jóváhagyott szabályozási keret azonban szerinte nem kielégítő, és nem biztosítja, hogy bevonzzák a szükséges szintű magánfinanszírozást.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!