Donald Trump kíséri a Fehér Házban Klaus Johannist
Fotó: Klaus Johannis/Facebook
Mintegy kétórás megbeszélést folytatott kedden este Washingtonban Donald Trump amerikai elnök és Klaus Johannis román államfő. A találkozón közös nyilatkozatot is aláírtak a két ország közötti kapcsolat megerősítéséről.
2019. augusztus 20., 21:242019. augusztus 20., 21:24
2019. augusztus 21., 00:132019. augusztus 21., 00:13
Donald Trump helyi idő szerint 14 óra (romániai idő szerint 21 óra) után nem sokkal fogadta román kollégáját a Fehér Ház bejáratánál. A rövid köszöntést követően mindketten bevonultak az elnöki hivatalba, ahol mintegy kétórás megbeszélést folytatott egymással a két tárgyalódelegáció.
Az amerikai elnök elégedettségének adott hangot román kollégája tevékenysége kapcsán
Fotó: Klaus Johannis/Facebook
A négyszemközti megbeszélést megelőzően Trump újságíróknak nyilatkozva „minden eddiginél jobbnak” nevezte az amerikai–román kapcsolatokat. Az amerikai elnök közölte: nagy tisztelettel adózik azelőtt, amit Johannis tesz, és ami Romániában történik. „Nagyon sok román él az Egyesült Államokban, az amerikaiak pedig szeretik a románokat, nagyon jó kapcsolatot ápolnak velük” – fogalmazott Donald Trump, hozzátéve: szívesen ellátogatna Romániába, és egyeztetni fog román kollégájával a témáról.
Trump azt is elmondta, hogy Johannisszal az Egyesült Államokba látogató román állampolgárokkal szembeni vízumkényszer megszüntetéséről is tárgyalni fognak. „Ez egy olyan dolog, amit fontolóra veszünk” – fogalmazott az amerikai elnök a vízumkényszer eltörlése kapcsán. Hozzátette: egyeztetésük napirendjén szerepel a Romániában állomásozó amerikai katonák számának növelése is. Johannis elégedettségének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy alkalmuk nyílik megbeszélést folytatni a kétoldalú stratégiai partnerségről, a két országnak a NATO-ban betöltött szerepéről.
Közös nyilatkozatot fogadott el a két elnök
Klaus Johannis román elnök a megbeszélést követően bejelentette, hogy Donald Trump amerikai elnökkel közös nyilatkozatot írtak alá, amely alapvető fontosságú a két ország közötti stratégiai partnerség fejlesztése tekintetében. „Elfogadtunk egy közös nyilatkozatot. Ez az első alkalom, hogy megtesszük ezt a lépést. A dokumentum rendkívül fontos a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerség fejlődése szempontjából. Ezt a partnerséget fejleszteni kell, minden téren” – mondta az államfő a Románia washingtoni nagykövetségén adott sajtónyilatkozatában.
Johannis egy múlt heti háttérbeszélgetésen román újságíróknak elmondta: washingtoni tárgyalásainak napirendjén mindenekelőtt energetikai és biztonsági kérdések, továbbá az Egyesült Államok és Románia közötti stratégiai partnerség szerepel. A román elnök – akit mandátuma alatt immár másodszor fogad a Fehér Házban az amerikai elnök – közlése értelmében az egyeztetéseken terítékre kerül a román vízumkötelezettség kérdése is.
Fotó: Klaus Johannis/Facebook
„Jómagam is, és Trump elnök is vártuk már egy ideje ezt a találkozót. Számos fontos kérdés van, ami megvitatásra vagy megerősítésre vár: a stratégiai partnerség, biztonsággal kapcsolatos kérdések, a NATO és a 2 százalékos GDP-arányos védelmi ráfordítás, a növekvőben levő gazdasági és az energetikai kapcsolat. Tárgyalni fogunk a haderőfejlesztésről és a Visa Waiver programról is. E tekintetben kicsit meg kellene mozgatni a dolgokat” – fogalmazott Johannis. Időközben kiderült, hogy a kétoldalú tárgyalások során közös nyilatkozatot is elfogadnak a két ország közötti kapcsolatok megerősítéséről.
A román államfő amerikai kollégájának meghívására látogat Washingtonba. A Fehér Ház szerint a látogatásra a kommunizmus leverésének 30., illetve Románia NATO-csatlakozásának 15. évfordulója kapcsán kerül sor. Klaus Johannist első alkalommal 2017 júniusában fogadta a Fehér Házban Donald Trump.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
szóljon hozzá!