Figyelmeztetés? Ukrajna szerint az oroszok interkontinentális ballisztikus rakétával támadták
Fotó: Wikimedia Commons
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
2024. november 21., 14:302024. november 21., 14:30
2024. november 21., 14:382024. november 21., 14:38
„Interkontinentális ballisztikus rakétát indítottak az Oroszországi Föderáció Asztraháni területéről” – közölte közleményében az ukrán légierő az Ukrajna ellen állítólag kilőtt rakétáról.
A közlemény nem pontosította, hogy Oroszország milyen típusú ICBM-et vetett be, és az eseményről beszámoló CNN nem tudta ellenőrizni az állítást.
Az ukrán hadsereg azt is közölte, hogy a Dnyipro elleni támadás során hét manőverező robotrepülőgéppel együtt egy X-47M2 Kinzsal ballisztikus rakétát is kilőttek.
„A többi rakéta nem járt jelentős következményekkel” – áll a közleményben.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, „nem tud mit mondani” az ukrán hadsereg azon vádjáról, hogy Oroszország a nap során először lőtt ki interkontinentális ballisztikus rakétát Ukrajnára.
Az újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen Peszkov nem kívánt nyilatkozni.
„Ezt a kérdést a hadseregünknek kell feltenni” – mondta.
Malcolm Davis, az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet vezető elemzője a CNN-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
„Az oroszok egyértelműen azt tették, hogy levették a nukleáris robbanófejeket a rakétáról, és a rakétát vagy inert rakétaként indították el anélkül, hogy bármi is lenne rajta, vagy esetleg valamilyen hagyományos robbanófejjel” – mondta.
Szerinte azonban a nagy teljesítményű, nagy hatótávolságú fegyver bevetése jelzésértékű lehetett a Nyugat felé, miután Ukrajna a héten először támadott mélyen Oroszországban található célpontokat amerikai ATACMS és brit-francia gyártmányú Storm Shadow rakétákkal.
„Megpróbálnak üzenetet küldeni. Megpróbálják masszívan jelezni a Nyugatnak, hogy »Nézzétek, ezeknek a Storm Shadow és ATACMS rakétáknak a használata talán kihívást jelent Oroszország kritikus érdekei számára «. És így próbálnak megfélemlíteni minket, hogy meghátráljunk” – mondta Davis.
A tisztségviselő, aki csütörtökön Laoszban, az ázsiai országok védelmi minisztereinek csúcstalálkozója alkalmával tájékoztatta az újságírókat, nem volt hajlandó továbbiakat mondani a rakétról, mondván, hogy annak hatását még vizsgálják.
Egy ICBM kilövése – amely lényegesen nagyobb hatótávolsággal rendelkezik, mint más típusú ballisztikus rakéták – egy új típusú rakéta bevetését jelenthetné Oroszország részéről az Ukrajnával folytatott konfliktusban, és jelentős eszkalációként értelmezhető.
Az interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) egy olyan nagy hatótávolságú fegyver, amelyet az űrbe lőnek ki, majd robbanófejet vagy robbanófejeket bocsát ki, amelyek visszatérnek a légkörbe, hogy célpontjukra zuhanjanak.
a Center for Arms Control and Non-Proliferation szerint.
Az ICBM-eket silókból vagy mobil hordozórakétákról lehet indítani, és lehetnek szilárd vagy folyékony üzemanyaggal működő rakéták. A szilárd hajtóanyaggal működő ICBM-eket veszélyesebbnek tartják, mivel gyorsabban mozgathatók és indíthatók, mint a folyékony hajtóanyaggal működők.
Az első ICBM rakétát 1957-ben indította az akkori Szovjetunió. Az Egyesült Államok 1959-ben követte.
A ballisztikus rakéták egyéb típusai közé tartoznak a közepes hatótávolságú (IRBM), 3000 és 5000 kilométer közötti; a közepes hatótávolságú, 1000 és 3000 kilométer közötti; és a rövid hatótávolságú, 1000 kilométernél kisebb rakéták.
Moszkva azt állítja, hogy az orosz hadsereg Storm Shadow rakétákat lőtt le
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a légvédelem lelőtt két brit-francia gyártmányú Storm Shadow rakétát, elismerve, hogy Ukrajna használta a nagyobb hatótávolságú fegyvereket.
A minisztérium csütörtökön közölte, hogy légvédelme „lelőtt két brit gyártmányú Storm Shadow manőcerező robotrepülőgépet, hat amerikai gyártmányú HIMARS rakétát” és 67 drónt.
Azt nem közölte, hogy a támadások mikor történtek.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
szóljon hozzá!