Figyelmeztetés? Ukrajna szerint az oroszok interkontinentális ballisztikus rakétával támadták
Fotó: Wikimedia Commons
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
2024. november 21., 14:302024. november 21., 14:30
2024. november 21., 14:382024. november 21., 14:38
„Interkontinentális ballisztikus rakétát indítottak az Oroszországi Föderáció Asztraháni területéről” – közölte közleményében az ukrán légierő az Ukrajna ellen állítólag kilőtt rakétáról.
A közlemény nem pontosította, hogy Oroszország milyen típusú ICBM-et vetett be, és az eseményről beszámoló CNN nem tudta ellenőrizni az állítást.
Az ukrán hadsereg azt is közölte, hogy a Dnyipro elleni támadás során hét manőverező robotrepülőgéppel együtt egy X-47M2 Kinzsal ballisztikus rakétát is kilőttek.
„A többi rakéta nem járt jelentős következményekkel” – áll a közleményben.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, „nem tud mit mondani” az ukrán hadsereg azon vádjáról, hogy Oroszország a nap során először lőtt ki interkontinentális ballisztikus rakétát Ukrajnára.
Az újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen Peszkov nem kívánt nyilatkozni.
„Ezt a kérdést a hadseregünknek kell feltenni” – mondta.
Malcolm Davis, az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet vezető elemzője a CNN-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
„Az oroszok egyértelműen azt tették, hogy levették a nukleáris robbanófejeket a rakétáról, és a rakétát vagy inert rakétaként indították el anélkül, hogy bármi is lenne rajta, vagy esetleg valamilyen hagyományos robbanófejjel” – mondta.
Szerinte azonban a nagy teljesítményű, nagy hatótávolságú fegyver bevetése jelzésértékű lehetett a Nyugat felé, miután Ukrajna a héten először támadott mélyen Oroszországban található célpontokat amerikai ATACMS és brit-francia gyártmányú Storm Shadow rakétákkal.
„Megpróbálnak üzenetet küldeni. Megpróbálják masszívan jelezni a Nyugatnak, hogy »Nézzétek, ezeknek a Storm Shadow és ATACMS rakétáknak a használata talán kihívást jelent Oroszország kritikus érdekei számára «. És így próbálnak megfélemlíteni minket, hogy meghátráljunk” – mondta Davis.
A tisztségviselő, aki csütörtökön Laoszban, az ázsiai országok védelmi minisztereinek csúcstalálkozója alkalmával tájékoztatta az újságírókat, nem volt hajlandó továbbiakat mondani a rakétról, mondván, hogy annak hatását még vizsgálják.
Egy ICBM kilövése – amely lényegesen nagyobb hatótávolsággal rendelkezik, mint más típusú ballisztikus rakéták – egy új típusú rakéta bevetését jelenthetné Oroszország részéről az Ukrajnával folytatott konfliktusban, és jelentős eszkalációként értelmezhető.
Az interkontinentális ballisztikus rakéta (ICBM) egy olyan nagy hatótávolságú fegyver, amelyet az űrbe lőnek ki, majd robbanófejet vagy robbanófejeket bocsát ki, amelyek visszatérnek a légkörbe, hogy célpontjukra zuhanjanak.
a Center for Arms Control and Non-Proliferation szerint.
Az ICBM-eket silókból vagy mobil hordozórakétákról lehet indítani, és lehetnek szilárd vagy folyékony üzemanyaggal működő rakéták. A szilárd hajtóanyaggal működő ICBM-eket veszélyesebbnek tartják, mivel gyorsabban mozgathatók és indíthatók, mint a folyékony hajtóanyaggal működők.
Az első ICBM rakétát 1957-ben indította az akkori Szovjetunió. Az Egyesült Államok 1959-ben követte.
A ballisztikus rakéták egyéb típusai közé tartoznak a közepes hatótávolságú (IRBM), 3000 és 5000 kilométer közötti; a közepes hatótávolságú, 1000 és 3000 kilométer közötti; és a rövid hatótávolságú, 1000 kilométernél kisebb rakéták.
Moszkva azt állítja, hogy az orosz hadsereg Storm Shadow rakétákat lőtt le
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a légvédelem lelőtt két brit-francia gyártmányú Storm Shadow rakétát, elismerve, hogy Ukrajna használta a nagyobb hatótávolságú fegyvereket.
A minisztérium csütörtökön közölte, hogy légvédelme „lelőtt két brit gyártmányú Storm Shadow manőcerező robotrepülőgépet, hat amerikai gyártmányú HIMARS rakétát” és 67 drónt.
Azt nem közölte, hogy a támadások mikor történtek.
A Marcin Romanowskinak Magyarországon nyújtott menedékjog miatt nem kívánatos a varsói magyar nagykövet jelenléte az Európai Unió Tanácsában betöltött lengyel elnökség megnyitóján – jelentette ki Magdalena Sobkowiak-Czarnecka lengyel miniszterhelyettes.
A dél-koreai hatóságok pénteken hiába próbálták letartóztatni szöuli rezidenciáján a december 3-án a hadiállapot bevezetésére tett sikertelen kísérlete miatt felfüggesztett elnököt, Jun Szogjolt, az őrizetbe vételt az elnöki testőrség megakadályozta.
A szlovák kormánykoalíció megvitatja az Ukrajnával szembeni megtorló intézkedéseket, miután az leállította az orosz gáz szállítását a területén keresztül Szlovákiába – közölte Robert Fico szlovák miniszter
Donald Trump meghatározó lehet a háború befejezésében – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Több államra is kiterjed a Las Vegas-i Trump szállodánál január 1-én történt autórobbanás ügyében a nyomozás, amelynek érintettje az amerikai különleges erők egy tagja – közölték a hatóságok csütörtökön.
Mégsem voltak tettestársai a New Orleans-i gázolásos terrortámadás elkövetőjének – közölte csütörtökön a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) megbízott igazgatóhelyettese.
Tizenkét embert, köztük két gyermeket ölt meg, majd önmagával is végzett az ámokfutó, aki a montenegrói Cetinjében lövöldözött szerdán – közölte Andrijana Nastic ügyész csütörtökön.
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
A rendőrség nagy erőkkel nyomoz, miután a nevadai Las Vegasban található Trump Hotel előtt felrobbant egy üzemanyag-tartályokkal és tűzijáték-elemekkel megtöltött Tesla Cybertruck.
Tovább emelkedett a halálos áldozatok száma a New Orleans-ban újév napjának hajnalán elkövetett gázolásos merénylet nyomán, a sebesültek közül pedig többek állapota életveszélyes – közölték a nagyváros tisztségviselői helyi idő szerint sze
szóljon hozzá!