Fotó: Hágai bíróság/Twitter
Az Ukrajna elleni invázió beszüntetésére szólította fel Oroszországot a hágai Nemzetközi Bíróság Kijev sürgősségi beadványának ügyében, amelynek témája Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja.
2022. március 16., 18:342022. március 16., 18:34
2022. március 16., 23:132022. március 16., 23:13
A bírák szerint Oroszországnak biztosítania kell, hogy az általa támogatott vagy ellenőrzött katonai egységek vagy személyek ne tegyenek lépéseket a katonai művelet előmozdítására. A bíróság szerint mindkét háborús félnek tartózkodnia kell minden olyan lépéstől, amely súlyosbíthatja a vitát vagy megnehezítheti annak rendezését.
Oroszország ugyanakkor bojkottálta a múlt heti meghallgatásokat, és írásban jelezte: nem ismeri el a bíróság illetékességét az ügyben.
Ezzel egy időben a Financial Times úgy tudja, Ukrajna és Oroszország előzetes béketervet dolgozott ki, amely a tűzszünetet és az orosz kivonulást foglalja magában, amennyiben Kijev semlegességet hirdet és elfogadja fegyveres erőinek korlátozását. Három, a tárgyalásokban részt vevő forrásra hivatkozva a brit napilap közölte, a megállapodás értelmében Ukrajna lemondana NATO-csatlakozási törekvéseiről, és írásban megígérné, hogy nem tart fenn külföldi országoknak katonai támaszpontokat vagy fogad el külföldről fegyvereket cserébe az olyan szövetségesek védelméért, mint az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Törökország.
Nevezetesen a február 24-én kezdődött invázió óta elfoglalt Azovi- és Fekete-tenger menti déli régiókat, valamint a Kijevtől keletre és északra fekvő területeket. Podoljak beszámolója szerint a Moszkva és Kijev által kidolgozott előzetes 15 pontos béketervről csak „az orosz fél kéréseit” tartalmazza. A főtanácsadó közölte, Ukrajnának is van egy pontokba szedett tervezete az Oroszországgal folytatott tárgyalásokon. „Az egyetlen dolog, amit ebben a szakaszban megerősítünk, az a tűzszünet, az orosz csapatok kivonása és több ország biztonsági garanciái” – tette hozzá az ukrán fél kéréseivel kapcsolatban.
Az ukrán és az orosz fél hétfőn tárgyalta meg először teljes egészében a 15 pontos előzetes béketervet – számolt be róla a lap értesüléseire hivatkozva a The Guardian.
Nem könnyű tárgyalások folynak Oroszország és Ukrajna között, de van remény a kompromisszumra – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán az orosz RBK tévécsatornának nyilatkozva.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
szóljon hozzá!