Fotó: Victims of Communism Museum
Kihirdette Klaus Iohannis államfő azt a törvényt, amely lehetővé teszi Románia számára, hogy napi árfolyamon 3 millió amerikai dollárnak megfelelő összeggel támogassa a Washingtonban tavaly megnyílt Kommunizmus Áldozatainak Múzeumát.
2023. január 11., 16:262023. január 11., 16:26
A jogszabály szerint az önkéntes és egyszeri kifizetés a külügyminisztérium javaslatára történik, és az összegből finanszírozzák egyebek mellett a múzeumnak a romániai kommunizmust bemutató részlegét.
A külügyi tárca, a Román Tudományos Akadémia, a Securitate Irattárát Vizsgáló Bizottság (CNSAS) és a román állam más intézményei is információkkal szolgálhatnak a romániai kommunizmus minél jobb bemutatása érdekében – áll még a most kihirdetett törvényben.
2007-ben emlékművet állítottak Washingtonban, a Capitoliumtól nem messze a kommunizmus áldozatainak. A múzeumot pedig végül tavaly júniusban adták át.
A Washington központjában kialakított, kis alapterületű, de nagyon profi módon összeállított múzeum színes és modern tematikával várja az érdeklődőket – fogalmazta meg szeptemberben a magyar vonatkozású tárlatrészről a Magyar Nemzetnek adott interjúban Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága elnökhelyettese. A magyarországi kiállítási részében amúgy megemlékeznek 1956-ról, Mindszenty Józsefről, a deportálásokról és a rezsim bukásáról is.
Az európai uniós helyreállítási alapok felhasználásával hoznak létre holokausztmúzeumot Bukarestben, illetve alakítják ki a kommunizmus áldozatai előtt tisztelgő börtönmúzeumot a Buzău megyei Râmnicu Săraton.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!