A magyar–osztrák határ Sopronpusztánál. Osztrák oldalon újra bevezették a határellenőrzést
Fotó: Makkay József
Ausztria keleti határain ismét bevezették a határellenőrzést. Igaz, nem annyira szigorú és alapos, mint a román–magyar határon, de jelzi, hogy az osztrákoknak elegük van az illegális migrációból. A két országot elválasztó vasfüggöny eltávolításának emlékhelyén, a magyarországi Sopronpusztán található Páneurópai Piknik Emlékhelyen az osztrák gesztus keserű szájízt okoz a turistáknak.
2023. április 23., 16:542023. április 23., 16:54
A magyar–osztrák határ közelében, a közigazgatásilag Fertőrákoshoz tartozó Sopronpusztán nagy a csend. Az országhatár közvetlen közelében fekvő Páneurópai Piknik Emlékhelyen rajtunk kívül más látogató nincs. Esősre fordult az időjárás, ami nem kedvez a szabadtéri nézelődésnek még egy olyan izgalmas helyen sem, ahol megtekinthető a kommunista rémuralom vasfüggönyének utolsó darabja.
A Magyarországot Ausztriától elválasztó keskeny úton állok: bő három évtizede, 1989-ben illúzió lett volna itt zavartalanul sétálni. De
Az egykori őrtorony az emlékparkban
Fotó: Makkay József
A látogatóközpont állandó kiállítása és elektronikus tájékoztató anyagai révén betekintést nyerhetünk az egykori vasfüggöny több évtizedes történetébe. Az 1940-es évek végétől több olyan időszak is van a határkerítés történetében, amikor a két országot elválasztó nyomsávot elaknásították. A taposóaknák miatt még azoknak is szinte lehetetlen volt átjutni a határzáron, akik a közúti ellenőrzéseket és az éjjel-nappal éber határvadász alakulatok portyázásait kikerülve, eljutottak az országhatárig.
A megszilárduló Kádár-rendszer időszakában, az 1960-as évektől felszedték a számos halálesetet okozó taposóaknákat, és helyette modern elektronikus jelzőrendszerrel látták el a határsávot.
A sopronpusztai emlékpark története 1989 nyarára nyúlik vissza. Augusztus 19-én Habsburg Ottó, az utolsó Habsburg-trónörökös, az Európai Parlament volt tagja és Pozsgay Imre, az 1990-ben felszámolt magyar kommunista rendszer államminisztere – aki a hatalom emberei közül elsőként nevezte népfelkelésnek az 1956-os forradalmat – békedemonstrációt szervezett a mai emlékpark helyén. A sopronpusztai piknikről értesítették a budapesti menekülttáborban tartózkodó NDK-s turistákat, akik többé nem akartak visszatérni Kelet-Németországba.
Melocco Miklós 2009-ben felavatott szobra az 1989 nyarán történt áttörésnek állít emléket
Fotó: Makkay József
A világsajtót bejáró esemény előrevetítette a kelet-európai kommunizmus végnapjait, hiszen először történt meg, hogy magyar állami segítséggel lehetett úgymond illegálisan átlépni a határon túli szabad nyugati világba.
Az 1989. augusztusi áttörés hamarosan elindította a vasfüggöny lebontását. Mára csupán néhány darab maradt az egykoron rettegett szúrós drótból, az osztrák–magyar határvonalat sűrűn követő magasfigyelő őrtornyok is az ócskavasban végezték, csupán egyetlen maradt fenn eredeti helyén, az emlékpark területén.
A rendszerváltás utáni években elkezdődött az emlékpark kiépítése: az 1989. augusztus 19-i események emlékét Melocco Miklós 2009-ben felavatott szobra örökíti meg, ahol minden év augusztusában ünnepi rendezvénnyel adóznak a vasfüggöny lebontását lehetővé tevő kelet-német turisták áttörésének. A tágas emlékparkban számos tájékoztató tábla és kisebb szobrok fogadják a látogatót, közöttük a berlini falból származó falrészek.
Földút az osztrák–magyar határ mentén
Fotó: Makkay József
A magyar határrészen, a schengeni határnyitás óta nyitva álló határkapun mostanáig szabadon, ellenőrzés nélkül lehetett átjutni Ausztriába, hiszen sem a magyar, sem az osztrák oldalon nem volt határellenőrzés. Ez mára megváltozott: Ausztria összes magyar és szlovén határátkelőjén ismét megjelentek a határőrök. Megállítják a kocsikat és kinyittatják a csomagtartót, elsősorban migránsok után kutatva.
Úgy tűnik, a Romániát egyelőre elkerülő ,,schengeni békeidők” Ausztriában is szigorú formát öltenek.
Ausztria azt tervezi, hogy május 11-től további hat hónappal meghosszabbítja az ellenőrzést a magyar és a szlovén határon – mondta Gerhard Karner osztrák belügyminiszter kedden az ORF műsorszolgáltatónak.
Miközben a határ túloldalán, az ausztriai kisvárosban, Szentmargitbányán is nézelődünk, szóba elegyedtem egy vendéglátással foglalkozó helyi vállalkozóval, aki emlékezett az 1989 augusztusában ide menekülő több száz NDK-ás turistára.
Állandó kiállítás az emlékközpontban
Fotó: Makkay József
,,Akkor örültünk nekik, de ma már nem annyira, mert egyre többen jönnek Ázsiából és Észak-Afrikából egyaránt” – magyarázza egy kávé mellett, miközben elmeséli, hogy Romániából is volt két ,,vendége”, pakisztáni migránsok, akik munkát kerestek, de tovább is álltak, mert itt hamar lefüleli őket az osztrák rendőrség.
A Páneurópai Piknik Emlékhely látogatóközpontja
Fotó: Makkay József
Miközben tovább utazunk az ékszerdobozokhoz hasonlítható, békés, tiszta, példásan rendezett osztrák településeken át Bécs felé, könnyű megértenem, miért félnek annyira az osztrák hatóságok az egyre erősödő migránsáradattól.
Ausztria álláspontja egyáltalán nem változott – így reagált Gerhard Karner osztrák belügyminiszter Olaf Scholz német kancellár Románia idei schengeni csatlakozásával kapcsolatos hétfői bukaresti kijelentésére.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került közfogyasztásba szennyezett ukrán gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
szóljon hozzá!