Fotó: Pixabay
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság igyekszik megnyugtatni az embereket, hogy nem került romániai közfogyasztásba növényvédő szerekkel és gyomirtókkal fertőzött ukrajnai gabona. Ezzel szemben Szlovákiában 1500 tonnás tételben koboztak el súlyosan szennyezett búzát.
2023. április 28., 12:272023. április 28., 12:27
2023. április 28., 18:182023. április 28., 18:18
A romániai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek az elmúlt hetekben többször szóvá tették, hogy az Ukrajnából nagy tételekben érkező gabona és egyéb mezőgazdasági termékek nem csak vám-, hanem hatósági ellenőrzési mentességet is élveznek. Annak ellenére, hogy a kelet-európai országok közül Romániába exportálták a legtöbb ukrán mezőgazdasági terméket, a román szakhatóság szerint az Európai Unió területén betiltott növényvédő- és gyomirtó szerekkel szennyezett gabonából kevés érkezett az országba, a veszélyes szállítmányokat pedig sikerült kivonni a forgalomból.
Az elmúlt hetekben
amelyben az Európai Unió területén betiltott szerves foszfátos növényvédő szert, a klórpirifoszt mutatták ki. A szlovák sajtóban elindult találgatás szerint nehéz eldönteni, hogy mekkora mennyiségű szennyezett ukrán gabona került forgalomba, miután a szlovák hatósági ellenőrzés szúrópróbaszerű volt.
Ezzel szemben Romániában az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) igyekszik megnyugtató képet festeni az ukrajnai gabonáról. A szakhatóság közleménye szerint a Romániába érkező gabonaszállítmányokat kamiononként ellenőrzik. A hivatalos vizsgálat kiterjed a szállítmány ukrajnai dokumentumaira, a kísérőlevelekre, de fizikailag is ellenőrzik a gabonát, amiből laboratóriumi próbát vesznek.
Az ANSVSA szerint növényi eredetű mezőgazdasági termékekből eddig 9700 élelmiszerbiztonsági ellenőrzést végeztek a román-ukrán határállomásokon. Az élelmiszer-biztonsági hatóság tájékoztatása alapján a búza- és napraforgó-szállítmányokban kilenc tétel akadt fenn a szűrővizsgálaton.
A szakhatóság szerint ezek a tételek nem kerültek élelmiszeripari feldolgozásra. Kilenc szójaszállítmány génmódosított arut tartalmazott, a hatóság szerint azonban uniós megállapodás alapján ezek Románia területén felhasználhatók.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság közleménye arra nem tér ki, hogy az ország területén, a gabonaraktárakban és malmokban végeztek-e élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket az Ukrajánából származó gabonatételekben. Ez a fajta ellenőrzés széles körben elterjedt Lengyelországban, Szlovákiában Csehországban és Magyarországon egyaránt, ahol az elmúlt hetekben nagy vita övezte az egészségre káros ukrajnai mezőgazdasági termékek vizsgálatát.
Nagy István magyar agrárminiszter február 6-án született rendeletében szigorú minőségi és élelmiszerlánc-biztonsági ellenőrzést rendelt el az Ukrajnából érkező gabonára és egyéb mezőgazdasági termékekre. Az ellenőrzés nem csak a határállomásokra terjed ki, hanem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai az ország egész területén vizsgálják az Ukrajnából érkezett gabonakészleteket.
Az Agrárminisztérium időről időre közleményekben számol be az ellenőrzések menetéről. Legutóbb arról tájékoztatták a sajtót, hogy
A magyarországi ellenőrzések kiterjednek a GMO, növényvédőszer-maradék és toxintartalom vizsgálatokra, ellenőrzik a tárolási körülményeket, a raktári kártevők esetleges jelenlétét és a nyomonkövethetőséget. Az Ukrajnából származó lisztek esetében az ellenőrzések a hamutartalom-szárazanyagra, sikértartalomra, a sütőipari értékcsoportra, növényvédőszer-tartalomra és a radiológiai vizsgálatokra egyaránt kiterjednek.
E röpke felsorolásból is látszik, mekkora kockázati tényezőt jelent az agyonyvegyszerezett ukrán gabona, amelynek vámmentes behozataláról Románia továbbra sem hajlandó lemondani.
Lengyelország továbblépne
Varsó azt fogja javasolni az Európai Bizottságnak (EB), hogy a gabonafélék behozatali tilalmán kívül vizsgálja meg azt is, milyen kockázatai vannak további ukrán mezőgazdasági termékek importjának – közölte pénteki varsói sajtóértekezletén a lengyel miniszterelnök.
A gabonafélékre (búza, kukorica, repce) tagállami szinten elrendelt behozatali tilalom uniós szintre emeléséről szóló tárgyalások jó úton haladnak az Ukrajnával szomszédos uniós országok és az Európai Bizottság között – mondta el Mateusz Morawiecki. A miniszterelnök szerint Varsó hamarosan azt fogja indítványozni, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg, néhány más agrártermék – köztük az ukrán baromfi, tojás és a tejtermékek –importjának területén nem történt-e tisztességtelen piaci magatartás.
A lengyel kormány azt kéri, hogy az EB megbízható módon ellenőrizze, milyen hatást gyakorolt a lengyel piacra ezeknek a termékeknek az importja az utóbbi néhány hónapban, és milyen destabilizációs kockázatai vannak behozataluknak a jövőben.
Öt uniós tagország – Lengyelország mellett Magyarország, Szlovákia, Bulgária és Románia – a múlt héten azt kérte a brüsszeli bizottságtól, hogy intézkedjen az Európai Unióba vámmentesen beáramló, a helyi gazdáknak súlyos károkat okozó ukrán mezőgazdasági termékek ügyében.
Ezekre Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Bulgária előzőleg egyoldalú importtilalmat vezetett be.
Az Európai Unió új károsanyag-kibocsátási normája véget vethet a fapados repüléseknek, ugyanis 2026-tól a légitársaságoknak is fizetniük kell a kibocsátási kvótáért, aminek az árát várhatóan rá fogják terhelni a fogyasztókra.
Andrij Melnik ukrán külügyminiszter-helyettes szerint nem lehetetlen, hogy Kína béketeremtőként lép fel az ukrajnai háborúban.
Ferenc pápa hivatalos búcsúztatás után vasárnap elutazott Budapestről, gépe nem sokkal délután hat óra után szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről. A katolikus egyházfő háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon.
A kommunizmus veszélyeit váltó konzumizmus veszélyeire figyelmeztetett Ferenc pápa a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) információs technológiai és bionikai karán mondott beszédében vasárnap délután.
Magyarország magatartása és Oroszországgal való kapcsolata nem felel meg NATO-szövetséges státusának – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök finn, svéd, dán és norvég újságíróknak a hétvégén adott interjújában.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ,,szerencsére” nem az ukrán elnök dönti el, hogy Magyarország viselkedése NATO-tagországként megfelelő-e.
Öt szomszédja lelövésével gyanúsított férfi után kutatnak a hatóságok az Egyesült Államok Texas államában.
Árokba borul Kiskunhalas térségében szombat reggel egy szerbai autóbusz. A magyarországi balesetnek kilenc sérültje van.
Magyar bank ügyfeleinek a banszámláit fosztotta ki két ukrán férfi, akik telefonos adathalászással szerezték meg az áldozatok adatait. A magyar rendőrség által őrizetbe vett bűnözök több ezer megtévesztő sms-t küldtek szét az országba.
A négy visegrádi ország agrárkamarái felszólítják az Európai Bizottságot, hogy állítsa le az ukrán gabona vámmentes behozatalát az Európai Unióba – közölte Jan Dolezal, a cseh agrárkamara elnöke.
szóljon hozzá!