2012. szeptember 21., 07:442012. szeptember 21., 07:44
Amint arról csütörtöki lapszámunkban beszámoltunk, a bukaresti táblabíróság kedden az Astra biztosítótársaság igénylésére felfüggesztette a Biztosítótársaságokat Felügyelő Tanács (CSA) azon határozatát, amely többek között kimondja, hogy az ingatlantulajdonosoknak a fakultatív biztosítás mellett a kötelezőt is meg kell kötniük.
Ezzel szemben a CSA csütörtöki közleményében felhívja a figyelmet, hogy a táblabíróság döntése nem végleges, illetve visszavonhatatlan, mindössze egy bírósági eljárás első lépése, így a tulajdonosok számára továbbra is érvényes a fent említett határozat. Bíró Albin, a CSA vezetőtanácsának RMDSZ-es tagja a Krónikának elmondta, a táblabírósági döntés tulajdonképpen érvényes, a felügyelő tanács közleménye mindössze arra világít rá, hogy az ítélet meghatározott ideig megfellebbezhető, és így elméletileg előfordulhat, hogy a későbbiekben más döntés születik.
Abban az esetben tehát, ha nem támadják meg a bukaresti táblabíróság döntését, a tulajdonosoknak valóban nem kell majd két biztosítást kötniük. A CSA ugyanakkor közleményében hangsúlyozza, ajánlatos ellenőrizni, hogy a fakultatív biztosítás szerint valamely természeti katasztrófa esetén a tulajdonosnak is hozzá kell-e járulnia a kártérítés összegéhez, ebben az esetben ugyanis a biztosítás nem felel meg a hatályos jogszabályoknak, a tulajdonos pedig büntethető.
A CSA egyébként szeptember 1-jei hatállyal egy olyan rendeletet is kiadott korábban, amely arra kötelezte a lakástulajdonosokat, hogy ha a fakultatív biztosításuk lejár, első lépésben kössék meg a földrengés, földcsuszamlás és árvíz esetén védelmet nyújtó kötelező alapcsomagot, és csak ezután választhatják ki, hogy melyik társaságnál, milyen tágabb csomagot vásárolnak meg.
Mint ismeretes, a kötelező biztosításhoz a tulajdonosoknak az ingatlantól függően évente 10 vagy 20 eurót kell fizetniük, ez 10 ezer, illetve 20 ezer euró értékű kártérítést jelent. Ha semmilyen biztosítással nem rendelkeznek, az érintettek akár 500 lejes bírságot is kaphatnak.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.