Fotó: Agerpres
2010. július 30., 12:482010. július 30., 12:48
A kormány betartja az IMF-fel kötött megállapodásban szereplő feltételeket, így a pénzügyi intézet képviselői jó benyomással távoznak Bukarestből és nem lesz gond a kölcsön újabb részletének átutalásával, véli Mihai Tănăsescu, Románia képviselője a Nemzetközi Valutaalapnál. „Az intézkedések gyakorlatba ültetése mutatja az elszántságot. A tárgyalásaink alapján azt hiszem, jó benyomással távoznak” – nyilatkozta Tănăsescu a Mediafaxnak. Arra a kérdésre, lesz-e gond a következő 900 millió eurós részlet átutalásával, azt mondta: „Határozottan nem”. Tănăsescu hangsúlyozta, hogy a következő részlet átutalásáról az IMF vezetőtanácsa dönt azt követően, hogy elemzik a bukaresti küldöttség tapasztalatait.
A szakember nem osztja a kormány véleményét, miszerint az országnak további pénzekért kell folyamodnia a nemzetközi pénzügyi szervezethez. „Most nem tárgyaltunk újabb kölcsönről. Gondolom, a következő, októberi látogatáskor szó lesz erről a kérdésről is. De ez a kormány döntése. Közgazdászként az a magánvéleményem, folytatni kell az együttműködést az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Úgy gondolom, egy ilyen partnerség hasznos (...), de nem hiszem, hogy szükség lesz újabb kölcsönre”, nyilatkozta a román IMF-képviselő. Franks hétfőn jelentette be, hogy az IMF „egy adott pillanatban” tárgyal majd a kormánnyal a további kapcsolatukról, hozzátéve, a kabinet érdeklődött újabb kölcsön lehetőségéről. Románia tavaly tavasszal kötött finanszírozási megállapodást az IMF-fel, az EU-val, a BERD-vel és a Világbankkal. A két évre szóló szerződés során körülbelül 20 milliárd eurót kap az ország. A jelenlegi szerződés jövő év tavaszán jár le.
Romániának jövőre „jó” gazdasági növekedése lesz két év viszszaesés után, várhatóan a fogyasztás és az export is nőni fog, jelentette ki Mihai Tănăsescu. „Két év recesszió után egy jó növekedés várható”, mondta a szakember, hozzátéve, hogy idén valószínűleg 1,7–1,9 százalék lesz a recesszió mértéke. Az idei évre érvényes hivatalos becsléseket az IMF felmérő körútja után hozzák nyilvánosságra. A múlt hét elején az IMF romániai küldöttségének vezetője, Jeffrey Franks elmondta, bizakodóbb, mint más elemzők, 2011-ben elképzelhetőnek tartja a román gazdaság növekedését.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.